vain yksi sormus

florentine

Entäs jos en halua erikseen vihkisormusta vaan haluan pitää tämän kihlasormukseni yksinään. Miten kirkossa silloin toimitaan? Laitetaanko tämä jo monta vuotta sormessani ollut sormus sormeeni?

Vai onko pakko hommata vihkisormus?

6

1473

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luullakseni

      Minusta ei ole pakko hankkia vihkisormusta jos ei halua. Sitten vihkimisessä kierrätetään kihlasormusta. En usko että se on mikään ongelma.

      Mieleen tulee, että ilman vihkisormusta moni ei tiedä sinun olevan naimisissa - ajatellaan, että on kihloissa kun on vain yksi sormus. Puolitutussa seurassa saattaa siis joutua selittämään asiaa toisinaan (vaikkapa uuden työporukan kesken tms)
      Eihän sillä mitään väliä ole mitä vieraat ihmiset ajattelee, tulipa vain mieleeni. Itseäni kun aina väsyttää selittää tuollaisia itselle selviä asioita kun ihmiset kyselee kuitenkin...

      • pärjää loistavasti

        Itselläni ja kahdella ystävälläni sekä pomollani on ollut vain yhdet sormukset. Meillä ei ollut mieheni kanssa kihlasormuksia, vaan ainoastaan vihkisormukset. Sama käytäntö ystävillä. Kihlasormuksen voi käydä vaikka etukäteen kultasepänliikkeessä puhdistuttamassa ja kiillottamassa hääpäivää varten, niin se näyttää ihan uudelta. Kihlasormuksen voi varmasti pujottaa uudelleen sormeen vihkimisen yhteydessä.


      • pakollinen

        Meille tulee vain vihkisormukset. Eli joku saattaapi ajatella, että olemme vain kihloissa. Mutta sillä ei ole mitään väliä mulle ainakaan. En mitenkään tietysti asiaa salaile, mutta ei mun tarvitse sitä mainostaakkaan. Mulle on ihan sama tietääkö joku mun olevan naimisissa vai ei. Ja itsekään en ole kyllä kysellyt työkavereilta yms. ovatko he naimisissa tai menossa naimisiin. Mitäs minä sillä tiedolla teen?

        Mutta kysymykseen vastaus, että yksi riittää ja naimisiin voi mennä vaikka ei olisi lainkaan sormusta. Ei kihla eikä vihki.


      • Ilaria
        pakollinen kirjoitti:

        Meille tulee vain vihkisormukset. Eli joku saattaapi ajatella, että olemme vain kihloissa. Mutta sillä ei ole mitään väliä mulle ainakaan. En mitenkään tietysti asiaa salaile, mutta ei mun tarvitse sitä mainostaakkaan. Mulle on ihan sama tietääkö joku mun olevan naimisissa vai ei. Ja itsekään en ole kyllä kysellyt työkavereilta yms. ovatko he naimisissa tai menossa naimisiin. Mitäs minä sillä tiedolla teen?

        Mutta kysymykseen vastaus, että yksi riittää ja naimisiin voi mennä vaikka ei olisi lainkaan sormusta. Ei kihla eikä vihki.

        Pitkään sinkkuna eläneenä, nyt jo onnellisena vaimona, sanoisin, että on sillä väliä, onko ihmisellä sormus vai ei. Kun olin sinkku, suhtauduin sormuksettomiin miehiin kuin vapaaseen riistaan - enhän alussa tiennyt, olivatko he naimisissa. Ja ikävä kyllä aika moni sormukseton ukkomies halusikin pitää puolison olemassaolon mahdollisimman pitkään piilossa...

        Itse käytän siis kahta sormusta ja odotan, että mieheni käyttää sormusta aina, kun työ ei sitä estä.


    • papilta

      Kannattaa mainita papille asiasta, hän kyllä kertoo miten toimitaan. Ainakin jos sormusta ei ole ollenkaan niin kaava on vähän erilainen.

      • Chakki

        Joskus kolmisenkymmentä vuotta sitten, kun vanhempani menivät naimisiin, oli homma näin: vähävaraisena pariskuntana menivät vihittyttämään itsensä vain todistajien läsnäollessa ( ei mitään suuria juhlia) ja sormus oli ollut ehdoton. Kun ei sellaista ollut, niin olivat sitten lainanneet jostakin monta kokoa liian ison sormuksen, joka oli papin aamene yhteydessä pujotettu sormeen ja palautettu myöhemmin omistajalleen takaisin.

        Eli vihillä käytiin sormuksen kanssa, mutta 30 vuotta avioliitossa pelkillä budjettikihloilla...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      18
      2582
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      208
      1919
    3. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      59
      1619
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1531
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1446
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      199
      1296
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1226
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1115
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1025
    10. Rääkyvä nainen

      Varokaa perintö metsiään varjelevaa puolialastonta Etelän naista,häätää huutaen autoilijoita ja marjastajia pois yleisil
      Kuhmo
      13
      897
    Aihe