Mallarin luonneanalyysi

Hyvät lukijat,


Tällä kertaa niputamme mallintekijät omiin luokkiinsa.


Junnut: kaikkihan me olemme junnuja harrasteen alkuvaiheessa. Intoa löytyy, mutta kykyä harvemmin
esiintyy harrasteen haparoivassa alussa. Junnujen mallit näyttävät melko kömpelöiltä liimaa pursuvin saumoin ja ylipaksuin maalikerroksin.


Harrastaja: tälläinen henkilö on harrastanut jo muutamia vuosia ja hän osaa tehdä melko siistejä mallintekeleitä. Tälläiset tapaukset eivät kuitenkaan mittaa joka osaa mallista ja näin ollen heidän tuotoksiensa mittatarkkuus on niin ja näin, puhumattakaan mallin detaljeista ja muodoista.Voidaan siis nimittää heitä edistyneiksi junnuiksi.


Pidemmälle ehtineet harrastajat: näitten tyyppien mallit esiintyvät joskus mallilehdissä ja he liimailevat kaikennäköisiä lisäosia malleihinsa ja
tutkailevat kirjoista mallin esikuvan kuvia. Nämäkään hemmot eivät yritä/osaa tehdä pienoismalleja, mutta ilmeisesti siihen pyrkivät
tuhertamisellaan. Tulee niin siistiä että... *nauraa*


Pienoismallintekijät: nyt puhutaan jo tekijöistä.
Nämä miehet ja naiset vaeltavat mallin esikuvan luo ja ottavat härkää sarvista kiinni. Aito värkki tutkitaan todella tarkoin ja sitten aloitetaan keinoja kaihtamaton pienoismallin teko. Heikäläiset eivät peräänny ennenkuin tarkka pienoismalli on syntynyt heidän hämysissä kellareissaan.


Ultimatekijät: mitenkään en halua kehua itseäni, mutta tähän sarjaan kuuluu vain MarttyyriMallari-TTt. Malli on saatettu täysin mitta/muoto/detalji tarkaksi ja se toistaa jopa esikuvansa pienimmätkin naarmut pinnassaan.


"Se koira älähtää johon keppi kalahtaa"


MarttyyriMallari-TTt

8

1294

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Kooma-

      En ole koira, enkä älähdä...mutta..

      ..ehdotan, että olisimme välillä fiksuja emmekä vastaisi MarttyyriMallarin provoiluun. Jätetään omaan arvoonsa eikä ruokita trollia. Kiitos.

      • Siis, kumpikohan on provoilua? Minä teen tutkielman eri tyyppisistä mallareista ja analyysini perustuu 20-vuoden kokemukseen pienoismalliharrasteen parissa. -Kooman- tapaiset mallarit keskittyvät toisten arvosteluun ja pillittävät täällä muiden kirjoituksista ja mielipiteistä.
        Luetaanpas pojille lakia: Suomen laki takaa mielipide ja sananvapauden, käytännössä tämä tarkoittaa sitä että jokainen voi muodostaa oman mielipiteensä ja kirjoittaa vaikkapa Suomi24-sivuston harrasteet osioon kolummin.
        Mikään pakko ei ole lukea viestejä joissa on kuuluisa nimimerkkini. En minäkään lue muita viestejä kuin mitkä itseäni kiinnostavat ja jos jossain kirjoituksessa on tekstiä josta en ole samaa mieltä, niin en suinkaan rupea kirkumaan kuin joku pikku neiti.



        "Pysy pois keittiöstä, jos et kestä kuumuutta"


        MarttyyriMallari-TTt


      • kolakka

        Peesaan. Siltikin olis kiva nähdä erään tyypin lupaamia kuvia mallistaan.


    • MM fani

      Eräskin vanha Birger-niminen ukko kertoi harrastavansa pienoismallien (laivojen) rakentamista. Ja ei: hän ei ostellut Airfixin kahdesta puoliskosta koottavia sarjoja, vaan teki mallinsa kovasta puusta ja raa'asta maasta niin sanoaksen.

    • kolahtaa

      sun omaan nilkkaan kun tällasen ketjun alotit ;)

      Lupasit aikaisemmin laittaa kuvia mallistasi, missä ne kuvat on?

    • markustaja

      lopetan nyt jo helevatan itkupilli tuo jatkuva vinkuminen.

      mene vaikka väkertämään niitä mallejas jos on tekemisen puute

    • tumpelo

      Eiköhän toi kertonut kaiken

    • Kauko Vainio

      Kyllä kai näitä trolleja on ihan pakko ruokkia välillä, tahtoo olla sen verran hupasia nämä tekstit.

      Sen tahtosin tietää että mitä sinä, herra Marttyyri, saat näistä kirjoitelmistasi irti? Riittäkö että me vastaillaan näihin, vai kuvitteletko oikeasti olevasi über paljon parempi rakentaja kuin me muut? Jos vastaus on jälkimmäinen, niin voisitko ystävällisesti näyttää näitä mallejasi edes yhden ainoan kerran? Ei sinua kukaan muuten usko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      164
      1693
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      154
      1300
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      219
      936
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      867
    5. 55
      766
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      737
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      725
    8. 89
      691
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      198
      637
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      592
    Aihe