RUKA OLI SURKEA KOKEMUS!

Nappula 69

Olin viimeviikolla käymässä Rukalla. Vietimme perheen kanssa viikon siellä.
Kun pääsimme rukalle, ensivaikutelma oli hyvä. mutta pari päivää siellä oltuaan Paikka rupesi tuntumaan yhä vain enemmän autiokylältä joksi se myös osoittautui loman edetessä. Rinteeseen päästyäni (kun kävelin ensin parkkkipaikalta puolen kilometrin matkan mudassa ja sohjossa) oli rinteet surkeassa kunnossa. Kiviä siellä täällä, laajoja hiekka ja muta alueita, sohjoa monta kymmentä senttiä sekä jäätä jyrkimmillä kohdin.Ilma kyllä oli aika kylmää mutta menetteli jotenkuten, nimittäin rinteessä oli 9 astetta lämmintä, lisäksi rinteissä ei ollut ruuhkaa. Laskin yhtenä päivänä meitä oli laskemassa siellä n.5 henkeä yhteensä (vuoden hiihtokeskus 2003)???

Ravintolapalvelut olivat aivan onnettomat alueella, esim. kahvipullaa ei saanut alaravintolasta joka muuten ei aukaissut edes ovia kaikkina päivinä.

Lasken itse laudalla ja lautailijoille ei paikalla ollut hissien yläpäässä edes penkkejä. Lisäksi paikan ainoa tuolihissi oli vain yhtenä päivänä koko päivän auki sekä hyppyrit/kourut oli pois käytöstä.

Tunnelma ja meno alueen ravintoissa ja kylpylässä oli todella vaisua ja olematonta. Joka puolella oli fiilis että paikka on kiinni ja "mitä te täällä vielä pyöritte" -tunne oli vahva. Ruokakaupoissa oli suurin osa tuotteista alennettu puoleen kun parasta ennen-päväykset tuli vastaan tuotteissa. Lisäksi yritin mm. huollattaa lumilautaani, niin en saanut edes ko. palvelua sieltä koska se oli jo lopetettu.

Elettiin kuitenkin huhtkuun puoltaväliä joka kaikkien tilastojen mukaan pitäisi olla hiihtokeskuksien sesonki aikaa.
Sitä se on ainoastaan tahkon mainonnassa joka lupaa kovaa menoa ja lunta vappuun asti. Veikkaan että kohta alkaa tahkolle satsanneet yritykset myymään sijoituksiaan ja firmat tekee konkursseja siellä. Surkea paikka kaikenkaikkiaan, ensikerralla kunnon lappiin= ylläs, levi, ruka, pyhä tai saariselkä.

8

2008

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nyt itsekään,

      että missä sitä tuli oltua? Rukalla vai tahkolla? Ainakaan minä en sepustuksestasi sitä selville saanut...

      Mielestäsi Ruka oli autio, vaikka Tahkon esitteissä oli menoa ja meininkiä... Joten ensi kerralla matkustat oikeaan lappiin, esim. rukalle....

      • mielestäni

        Rukalla olleenna 14.4-21.4. eli mennä viikolla, kokemukseni oli aivan toinen.

        Luntahan oli aivan mahdottomasti ja kaikki rinteet auki ja hissit pyörivät.

        Upea viikko varsinkin kun ekat 4.päivää paistoi niin että olo oli kuin konsanaan kesälaskettelussa.

        Kieltämättä oli rauhallista viikolla (eikä jonojaO;) ja mäet ilellamall aika sohjua mutta se lienee selvää näissä lämpötiloissa ( 10


    • ???????????????

      En nyt ihan tajunnut tuota viimeistä lausetta:

      Surkea paikka kaikenkaikkiaan, ensikerralla kunnon lappiin= ylläs, levi, ruka, pyhä tai saariselkä.

      Eli Ruka on kuitenkin kunnon lappia?? Missäköhän olet lomasi tänä vuonna viettänyt?

      Itse oli samaan aikaan Rukalla, eikä valittamista löydy. Toki aurinko ja lämpö tekee rinteistä sohjoisia, mutta muuten en löydä paikasta mitään valitettavaa. Palvelu pelasi joka paikassa!

      p.s. Rukalla on kesäisinkin paljon turisteja, eli palvelu on ko. hiihtokeskuksessa ympärivuotista. Eli nuo selityksesi kiinni olevista palveluista eivät oikein vakuuta. Ainoastaan ensi kesänä rakennustyöt sulkevat paikkoja muutamaksi viikoksi. Niistä on lisää Rukan sivuilla

    • ÄLÄ KOPIO

      TOISTEN TEKSTEJÄ. ONNEKSI SULLA EI OLLUT TARPEEKSI ÄLYKKYYTTÄ POISTAA VIIMEISTÄ LAUSETTA "Surkea paikka kaikenkaikkiaan, ensikerralla kunnon lappiin= ylläs, levi, ruka, pyhä tai saariselkä."

      ELI KYSE OLI TAHKOSTA EI RUKASTA.

      PS. MEE POJU RUKALLE TANKKAAMAAN SIELLÄ ON HALAPAA PENSAA.

      • HILJAA SAATANA

        HUKU SINNE VITUN HIKISEEN KUUSAMOON SAATANA KALAT ON KALASTETTU JA KARHUN KIERROS NIIN PERSEESTÄ KUN OLLA JA VOI (täynnä niitä vitun "oksia" ja kantoja joihin kompastelee" 80% kuluneet tiet JA RINTEET KAIKKI NIIN VASTA ALKANEILLE JA RAVINTOLOIDEN/BAARIEN PORTSARIN OVAT TÄYSIN KÄSITTÄMÄTTÖMIÄ JA PALVELU SURKEAA JA RUKA EI EDES KUULU LAPPIIN JA KYLPYLÄÄN EI KUKAAN NYT KESÄLLÄ HALUA MAKSAA JTN KALLIITA EUROJA KYLPYLÄÄN KUNNON JÄRVI SEN OLLA PITÄÄ KESÄLLÄ!!! JA HYTTYSIÄ 24/7 JA MUTARINTEET!! PASKA PAIKKA (OIKEASTI KÄYNEENÄ) VOIN SANOA.


    • huuhkajat

      ...

    • Anonyymi

      No jopas!😮

    • Anonyymi

      Kuusamon Ruka on Pohjanmaalla ja sen huomaa monista asioista. Tuntureita ei tuolla vielä näy, paitsi kirkkaalla säällä koilliseen katsoessa. Nekin tosin sijaitsevat Neuvostojen maassa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1737
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1558
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      44
      1066
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      919
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      40
      910
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      836
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      792
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      768
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      750
    Aihe