Eli kiinnostaisi taideteolliseen mennä, sisustusarkkitehdiksi opiskelemaan. Lukion jälkeen sinne ajattelin hakea, mutta kuinka monta paljon hakijoista otetaan sisään? Pelottaa vähän ettei piirrustustaito riitä vaikka luovuutta ja värisilmää on vaikka muille jakaa :)
Myös se ettei ole taidepainotteisessa lukiossa on kai miinusta. Onko pitkä matikka sitten plussaa? Voi etta, niin kovasti kyseinen ammatti kiinnostaa, että kurja jos pitää monta vuotta odotella ennen kuin tuonne sisään pääsee. :)
Kiitos vaan. Oisi kiva kuulla kommenteja niiltä jotka on sisällä opiskelemassa kyseiseen ammattiin.
opiskelemaan haluava
minä olen
1
1342
Vastaukset
- ...
en opiskelu juuri ko alaa, mutta sen verran voin sanoa, että sillä missä lukiossa olet ollut ei ole merkitystä, eikä myöskään lukion numeroilla. niitä ei katsota. myös pääsykokeissa annetaan mielestäni enemmän arvoa juuri luovuudelle kuin piirustustaidolle. sisustusarkkitehtuurissa värisilmä, taju muodolle ja luovuus ovat tärkeitä ja myös tehtävien arviointi perusteita.
prosentuaalisesti arvioisin että varmaan 5-10 % hakeneista pääsee sisään, mutta yrittämättä ei tiedä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614448KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1533303Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?572602Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492564- 1122335
- 241903
- 241691
- 301636
- 1691550
- 361275