onko kokemuksia avioerosta jossa puoliso ei halua allekirjoittaa eropapereita ja ero menee ns.kuulutukseen? millasia kustannuksia ja kuinka pitkäksi prosessi voi venyä?
ero
äippä76
3255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kustannukset eivät nouse vaikka haet eroa yksin ja miestä joudutaan etsimään ja hakemaan.... haastemies lopulta etsii miehen ja vaatii allekirjoituksen.
aikaa voi mennä vaikka kuinka kauan, itsellä II-vaihe yli vuosi.......
onnea kyllä ne asiat jossain vaiheessa saa selvitettyä ja turha kestoa on murehtia!!!!!!
Ei eroon tarvita toisen suostumusta. Käy vain maistraatissa laittamassa paperit, se maksaa muutaman satasen. Tästä I-vaiheesta tulee tietysti ilmoitus puolisolle. Vaikkei hän vastaakaan/hyväkykään sitä, eron II- eli lopullinen vaihe voidaan laittaa vireille aikanaan ja se maksaa taas muutaman satasen (markkoja siis) ja siitäkin tulee lappusta toiselle ja jos hän ei kommentoi sitä = hyväksy, asia menee eteenpäin silti eli saat erosi.
Käsittääkseni se hieman pitkittää vain lopullisen eron voimaanastumista, mutta ei estä saamasta eroa. Maksaja on se, joka eron laittaa vireille. Mutta mitään oikeuskäsittelyä amerikan malliin ei tule, mitään ylimääräisiä kuluja siitä ei tule. Maistraatissa heille asia on rutiinia, lisätietoja saa heiltä.
hei mene katsomaan www.yksinjayhteishuoltajat.net.
siellä osataan auttaa sinua jatkossakin, kun nuo eroasiat on usein aika hankalia, pärjäile.t. leskeksi jäänyt yksinhuoltaja