Ajatelkaas tätä

Yrityspuolella on täysin normaalia ja hyvin tavallista, että yritys toimii vuokratiloissa. Mistähän tämä johtuu? Miksei ne osta omaa?

Yritys toki saa vähentää vuokrakulut, mutta se ei voi olla selitys. Tuloshan siinä vastaavasti pienenee ja samalla yriyksen omistajien osingot.

Samaa matematiikkaa se periaatteessa on yrityksen ja kotitalouden pyörittäminen.
7474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllä se taitaa kuitenkin olla eri matematiikkaa.
Yrityksen intresseissä ei yleensä ole kiinteistösijoittaminen. Yrityksessä lasketaan että sijoittamalla pääoma yrityksen toimintaan tai sen kehittämiseen saadaan pääomalle parempi tuotto kuin kiinteistösijoittamisesta.

Äänestä
  • ...ihan yksittäisten kuluttajienkin kohdalla. Saan pääomalle paljon paremman tuoton osakemarkkinoilta kuin kiinnittämällä kaiken pääoman asuntoon, asumalla vuokralla. Esim. viimeisen vuoden aikana salkku on lihonut lähemmäs 30%, tosin nyt on ollut todella hyvä pörssivuosi. No, tietenkin pitää huomioida, että olen sijoittanut ilman velkavipua, joten sijoittamani pääoma on pienempi kuin mitä se olisi jos olisin ottanut suuren määrän lainaa ja laittanut ne asuntoon, mutta niin ovat riskitkin paljon pienemmät. Ja pääoma kasvaa koko ajan kovaa vauhtia, joten hyödyn koko ajan enemmän.

    Äänestä

  • Vimma_ kirjoitti:

    ...ihan yksittäisten kuluttajienkin kohdalla. Saan pääomalle paljon paremman tuoton osakemarkkinoilta kuin kiinnittämällä kaiken pääoman asuntoon, asumalla vuokralla. Esim. viimeisen vuoden aikana salkku on lihonut lähemmäs 30%, tosin nyt on ollut todella hyvä pörssivuosi. No, tietenkin pitää huomioida, että olen sijoittanut ilman velkavipua, joten sijoittamani pääoma on pienempi kuin mitä se olisi jos olisin ottanut suuren määrän lainaa ja laittanut ne asuntoon, mutta niin ovat riskitkin paljon pienemmät. Ja pääoma kasvaa koko ajan kovaa vauhtia, joten hyödyn koko ajan enemmän.

    Pelimies heittäytyy vuokralle ja sijoittelee roposijaan odotellen 10% keskivauhdin toteutumista. Sellainen kaveri ei ainkaan ole asuntovelkapelkoinen tai asuntojen hintojen romahdusta säikkyvä varmistelija. "Isi millon mä saan oman huoneen"? - "Ihan kohta varmasti, Isillä on nyt ollu vähän epäonnea pörssissä, mutta tollasella 20v aikataululla voidaan iskeä voitot velattomaan kämppään..."

    Äänestä

  • Milloinkahan tälle palstalle ilmestyy niinkin eksoottinen sana kuin KOTI. Suonikkaat, rybberit ja foliot, ne kaikki jo tunnemmekin.

    Äänestä

  • aito, oikea kirjoitti:

    Pelimies heittäytyy vuokralle ja sijoittelee roposijaan odotellen 10% keskivauhdin toteutumista. Sellainen kaveri ei ainkaan ole asuntovelkapelkoinen tai asuntojen hintojen romahdusta säikkyvä varmistelija. "Isi millon mä saan oman huoneen"? - "Ihan kohta varmasti, Isillä on nyt ollu vähän epäonnea pörssissä, mutta tollasella 20v aikataululla voidaan iskeä voitot velattomaan kämppään..."

    ...sanoa että olisin heittäynyt vuokralle, vaan se nyt on tässä elämäntilanteessa ollut järkevintä. Olen aivan juuri valmistunut, lapsia ei suunnitteilla lähiaikoina, vajaan vuoden kuluttua siirryn ulkomaille muutaman vuoden keikalle, ja palkallani sen velattoman asunnon ostamiseen ei todellakaan mene sitä 20vuotta, jollen sitten linnaa osta ;) Ja jos pörssikurssit laskee, laskee silloin myös asuntojen hinnat. Riski hyvin hajautetun salkun arvon romahtamiseen on pieni, toisin kuin jos kaiken pääoman siirtää yhteen kohteeseen, asuntoon.

    Äänestä

  • sana tälle palstalle kirjoitti:

    Milloinkahan tälle palstalle ilmestyy niinkin eksoottinen sana kuin KOTI. Suonikkaat, rybberit ja foliot, ne kaikki jo tunnemmekin.

    Hyvänen aika, eihän se ole asunto, vaan se on KOTI! Siitä voi maksaa siksi ihan mitä vaan ;)

    Äänestä

Ainakin meillä firma on siirtynyt vuokratiloista omiin tiloihin, jotta voivat jakaa osakkaille enemmän pääomatuloa.

Vuokraläävässä yrittävällä ei ole omaisuutta, jota vastaan voisi jakaa pääomatuloa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Novy kirjoitti:

Yrityspuolella on täysin normaalia ja hyvin tavallista, että yritys toimii vuokratiloissa. Mistähän tämä johtuu? Miksei ne osta omaa?

Yritys toki saa vähentää vuokrakulut, mutta se ei voi olla selitys. Tuloshan siinä vastaavasti pienenee ja samalla yriyksen omistajien osingot.

Samaa matematiikkaa se periaatteessa on yrityksen ja kotitalouden pyörittäminen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu