Silmien punoitus

Onko kissan silmien reunojen punoitus aina merkki tulhehduksesta? Kyseessä on nyt pentukissa...
43169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Meillä on 12-viikkoinen metsästä löydetty pentu jonka eläinlääkäri on todennut terveeksi mutta silti kissan silmänreunukset näyttävät punoittavilta. Kissa on valkoinen joten en tiedä näyttääkö ne reunat aina punertavilta vaaleilla kissoilla, meillä kun on ollu musta kissa josta ei näe punoittaako vai ei.

Äänestä
  • Hei! On ihan yleisesti tutkittu ja todettu, että valkoisilla kissoilla (joistain syystä) silmät tulehtuvat muita värejä herkemmin. Se liittyy jotenkin albiino-ominaisuuksiin. Valkeat kissat ovat myös muita värejä useammin sokeita tai kuuroja. Siskollani on myös valkea kissa ja se on 2 vuotias nyt - elinaikanaan se on saanut uusiutuvia silmätulehdukisia, vaikka kaikki on hoidettu kuntoon.

    Äänestä

  • Missukka kirjoitti:

    Hei! On ihan yleisesti tutkittu ja todettu, että valkoisilla kissoilla (joistain syystä) silmät tulehtuvat muita värejä herkemmin. Se liittyy jotenkin albiino-ominaisuuksiin. Valkeat kissat ovat myös muita värejä useammin sokeita tai kuuroja. Siskollani on myös valkea kissa ja se on 2 vuotias nyt - elinaikanaan se on saanut uusiutuvia silmätulehdukisia, vaikka kaikki on hoidettu kuntoon.

    Koskeeko tuo vain täysin valkeita kissoja? Meidän kisu on kyllä kaksivärinen mutta suurimmaksi osaksi valkoinen, selässä vain ruskeita laikkuja.

    Äänestä

  • Adoptioemo kirjoitti:

    Koskeeko tuo vain täysin valkeita kissoja? Meidän kisu on kyllä kaksivärinen mutta suurimmaksi osaksi valkoinen, selässä vain ruskeita laikkuja.

    Hei!
    Jatkan vielä tuota viestiäni, joka koskee valkeiden kissojen silmätulehduksia. Kyllä se koskee myös lähes valkoisia kissoja (mutta joilla saattaa olla pari kolme mustaa tai muun väristä täplää). Jos silmät punoittavat, se on eri asia kuin tulehtuneet silmät - eli jos silmät rähmii, tai vuotaa. Ihmettelen ettei lääkäri siitä maininnut mitään sinun kissasi kohdalla. Siskonikin kissalla on yksi musta täplä turkissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ajti kirjoitti:

Onko kissan silmien reunojen punoitus aina merkki tulhehduksesta? Kyseessä on nyt pentukissa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu