Picasaan ihastuin!

koneelta löytyy gimpia, photo flitreä ym.
aikaisemmin olen ollut picasan suhteen negatiivinen.

Nyt haluaisin mielipiteitä asiantuntijoilta jotka kyseisiä säätöjä ovat kokeilleet. Onko säädöt kohdillaan, terävöitys ja kontrastit?

Käyttö ja nopeus oli superia?
101941
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Olen vasta-alkaja, joten sorry kun en osaa sonoa mitään viisasta! Osaan vaan kysyä lisää alkeita ja toivottavasti joku guru vastaa samalla näihinkin?
Eli
- Saako kuvaan jotenkin haluamansa määrän kontrastia? (vai saako sitä vain ohjelman harkitseman "pienen" annoksen)
- Voiko kuvia terävöittää haluamansa määrän, vai saako terävöintiäkin vain annoksen kerrallaan? (joskus tulee liikaa, joskus haluaisi vähän lisää)
- Mikä ihmeen säätö on se "ohjelma"?
- Mihin mahtavat aina välillä hävitä ne kivat pikkukuvat mailien liitteenä olevista kuvista? (hieno ominaisuus nähdä kerralla kaikkien liitekuvien sisältö)

Mielestäni picasassa on pajon hyviä puolia: juuri se käytön helppous ja nopeus ja terävöinnin laatukin. Enemmän hyödyllisiä säätömahdollisuuksia saisi kyllä olla - niistä olisin valmis vaikka maksamaankin! Ne "seepiat" ja -muut värileikittelyt eivät ole kyllä palvelleet minua yhtään!

Äänestä
  • Kontrastia saa lisättyä juuri sillä "Ohjelma"-liukusäätimellä.Lisäksi kokeilemalla "Varjostus"- ja "Täytevalo"-liukusäätimillä voit leikkiä ja katsoa millaista jälkeä tulee,koska kaikki muutoksethan voi perua Kumoa-näppäimellä.
    Muuta kuva esim.mustavalkoiseksi "Tehoste"-osastolta ja muunna sitten em.liukusäätimillä kuvaa, voit saada aika mielenkiintoisia sävyjä!
    Kuvaa voi terävöittää askel kerrallaan "Terävöitä"-tehosteella,mutta yleensä yksi kerta riittää, korkeintaan.Ja muista,että kaikki tehosteet voi perua samassa järjestyksessä,kuin ne ovat tehty sillä "Kumoa"-näppäimellä.
    Kuvia voit nimetä uudelleen valitsemalla kuvan, painamalla F2 ja avautuvassa laatikossa kirjoittamalla haluamasi uuden nimen ja painamalla enteriä tai klikkaamalla "Nimeä uudelleen".
    Voit tehdä ja nimetä uuden kansion (esim.Loma 2007) klikkaamalla hiiren kakkosnapilla pikkukuvaa ja valitsemalla avautuvasta valikosta "Siirrä uuteen kansioon".Kirjoita uuden kansion nimi (Loma 2007) ja klikkaa OK.Tuotapikaa vasemmalle ilmestyy uusi kansio,johon voit raahata hiirellä haluamiasi (loma)kuvia!
    Voit tehdä myös hauskan leikevideon valitsemalla hiirellä Ctrl-näppäin pohjassa vaikkapa 5-6 kuvaa ja klikkaamalla sitten ylhäältä työkalurivistä "Luo" ja sieltä "Leike..."

    Äänestä

Picasa on oiva apu kun nopeasti täytyy saada kuvat käsiteltyä. Josku lopputulos voi olla tosi hyvä, ei aina. Terävöitys on turhan raju mutta muut toiminnat mukiinmeneviä. Sillä saa muutamassa minuutissa kuvat eteenpäin.
Siihen hienosäätöön mihin esimerkiksi Photarit pystyvät ei Picasalla juuri pääse kuin sattumalta.
Jokin monipuolisempi ohjelma sen lisäksi niin homma on hoidossa. Useimmiten tavalliselle tallaajalle riittää Picasa hyvinkin, joskus myös vaativammallekin.

Äänestä
  • Picasa on näppärä kuvanHALLINTAohjelma, jolla voi tehdä perusjutut määrätyissä rajoissa nopeasti ja näppärästi. Se on siitäkin hyvä, että se ei tee säädetyistä tai muokatuista kuvista uutta kopioo automaattisesti viemään levytilaa, vaan katsoo alkuperäistä kuvaa sen säätämällä tehdyn "suotimen" läpi.

    Gimp on puolestaan hyvä kuvanKÄSITTELYohjelma kun halutaan tehdä kaikkea sitä, mitä itse haluaa. Kun sulla on Picasa ja Gimp, et tarvitse muuta.

    Äänestä

  • GIMP kirjoitti:

    Picasa on näppärä kuvanHALLINTAohjelma, jolla voi tehdä perusjutut määrätyissä rajoissa nopeasti ja näppärästi. Se on siitäkin hyvä, että se ei tee säädetyistä tai muokatuista kuvista uutta kopioo automaattisesti viemään levytilaa, vaan katsoo alkuperäistä kuvaa sen säätämällä tehdyn "suotimen" läpi.

    Gimp on puolestaan hyvä kuvanKÄSITTELYohjelma kun halutaan tehdä kaikkea sitä, mitä itse haluaa. Kun sulla on Picasa ja Gimp, et tarvitse muuta.

    ... ja molemmat toimii myös linuxissa ja macissa:-)

    Äänestä

  • itseänikin tuo terävöitys hieman vaivasi, kun vesipisarat muuttuivat melkein jääpisaroiksi.

    Nyt sitten Gimpin kimppuun, hurahtaako siihen yhtä nopeasti. : )

    Äänestä

  • Edelleen jäänyt epäselväksi se (ihan harmittava) juttu, kun niistä Picasasta lähetettyjen mailien liitekuvista aina välillä häviää moneksi päiväksi ne kivat sormenpääkuvat! (korvautuvat kuvaa osoittavalla logolla). Onko syy jotenkin täällä päässä vai onko se Gmailin tai Picasan oma ominaisuus, johon täytyy vaan tottua? Jos ne pikkukuvat voi itse halutessaan palauttaa, niin neuvokaa ihmeessä viisaammat!

    Äänestä

  • kasvanut innostus kirjoitti:

    Edelleen jäänyt epäselväksi se (ihan harmittava) juttu, kun niistä Picasasta lähetettyjen mailien liitekuvista aina välillä häviää moneksi päiväksi ne kivat sormenpääkuvat! (korvautuvat kuvaa osoittavalla logolla). Onko syy jotenkin täällä päässä vai onko se Gmailin tai Picasan oma ominaisuus, johon täytyy vaan tottua? Jos ne pikkukuvat voi itse halutessaan palauttaa, niin neuvokaa ihmeessä viisaammat!

    Tuolla aikaisemmassa viestissä kaipailit ohjelmaa josta löytyisi enemmän säätömahdollisuuksia ja vastauksia tuli GIMPin puolesta. Itselläni se on lojunnut koneella jo jonkin aikaa ja päätin sitten sitäkin tosissaan kokeilla. Ja kyllähän niitä säätöjä sieltä löytyy enemmän kuin yksi annos kerrallaan.

    Picasan terävöinti jäi vaivaamaan, jos se yksi annos on liikaa...

    Löysin hyvän osoitteen josta GIMPin voi ladata ja selkeät perusohjeet kuvan muokkaukseen löytyvät samalta sivustolta kuin myös linkkejä muihin oppaisiin.

    http://www.mv.helsinki.fi/haverine/gimp/index.html

    Valitettavasti tähän gmail postiin en osaa sanoa mistä johtuisi kuvien poistuminen, olen muutaman postin lähettänyt ja ne ovat olleet aina ns. logolla.

    Harjoittelemisiin : )

    Äänestä

Ja ilmainen ohjelma !!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hurahtanut* kirjoitti:

koneelta löytyy gimpia, photo flitreä ym.
aikaisemmin olen ollut picasan suhteen negatiivinen.

Nyt haluaisin mielipiteitä asiantuntijoilta jotka kyseisiä säätöjä ovat kokeilleet. Onko säädöt kohdillaan, terävöitys ja kontrastit?

Käyttö ja nopeus oli superia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu