millainen rinkka?

matkustaja

Olen lähdössä vaihto-oppilaaksi Meksikoon ja tarvitsisin reissuun rinkan. Reissu sisältää n. kuukauden mittaisen seikkailun ympäri Meksikoa ja Jenkkilää joten mikähän mahtaisi olla sopiva rinkka?Olen n.170cm ja normaalipainoinen tyttö. Jos jollain on tietoa ja kokemusta niin pistäkää vastausta tulemaan:)

5

2128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aisantuntija

      Mina olen n. 175cm lievasti ylipainoinen mies ja minulla on Halti Base 60 rinkka ja se on ainakin toiminut ihan ongelmitta neljassa maanosassa. Se on siis 60 litrainen ja ainakaan yhtaan isompaa en viitsisi mukana kantaa.

    • valinta...

      Rinkan valinnassa tärkeimmät huomioitavat tekijät ovat hinta ja käyttötarkoitus. Jos tarkoitus on taivaltaa jalkapatikassa pitkiä matkoja iso rinkka selässä tärkeintä on tietysti rinkan ominaisuudet. Jos rinkka taas tulee siihen tarkoitukseen mihin se yleensä hankitaan eli tavaroiden kantamiseen bussista/taksista/junasta hotellihuoneeseen ja toisinpäin ei rinkalla ole juuri mitään väliä, hanki se halvin.
      Itse olen pärjäillyt hyvin kolmenkympin rinkalla vuoden Etelä-Amerikassa, rinkka on edelleen aivan tip-top. Hankittu Perusta, paikallista valmistetta. Varsinaisilla patikkaretkillä minulla oli pienempi reppu.

      • matkustaja

        Tarkoituksena olisi ostaa rinkka jota voi käyttää oikeastaan mihin tarkotukseen vaan, eli patikointiin ja myös ihan matkusteluun. Olen valmis sen verran panostamaan rinkkaan etten ihan halvinta haluaisi ostaa koska en halua joka reissulle ostaa uutta vaan kestävän rinkan. Rinkassa saisi myös olla irroitettava selkäreppu joka olisi kätevä retkillä. Tuleeko mitään mieleen tällä kuvauksella?


    • putkirinkkaa

      vaan sellainen kokonaan pehmeä malli. Tukiputket rinkassa saattavat auttaa kantamisessa, mutta rinkka ei mahdu mihinkään säilytyslokeroihin yms. Pehmeää rinkkaa voi survoa sisään paremmin.

    • vanha reissaaja

      Minulla on Haltin vanha Green 75, johon on mahtunut myöskin kuukauden tavarat. Tosin tuon lisäksi oli vielä pieni reppu, semmoinen 25-litrainen, jossa pidin arvokkaampia tavaroita - isossa siis lähinnä vaattteet, makuupussi jne...

      Voin suositella 75-litraista, tilaa kannattaa aina olla mieluummin liikaa kuin liian vähän - ylipakattu rinkka (eli sellainen johon on sidottu ulkopuolelle tavaraa) on aina ruman näköinen ja pitkäkyntisten ulottuvilla.

      Kannattanee ihan mennä myyjän pakeille, toisinaan kaupoissa on myös semmoisia painosäkkejä joilla pystyy testaamaan miten rinkka "täytenä" tuntuu selässä. Tärkeintä on kuitenkin hyvät säätömahdollisuudet vöissä ja remmeissä niin, että saat siitä omalle selällesi hyvän ja sopivan.

      Minulla ei kauheasti siis muista ole kokemusta koska tuon vanhan Greenin olen "perintönä" saanut, mutta mitä olen niitä uudempiakin Greenejä nähnyt niin ovat hyvin toimivia ja suosituksia kuullut. Pienemmän repun joudut tosin sen lisäksi ottamaan, sillä ei ole irrotettavaa osaa.

      Mars vaan kauppaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      143
      8375
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      106
      7566
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      125
      5799
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      103
      5688
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      121
      4852
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      147
      2700
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      63
      2529
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1515
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1484
    10. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      225
      1409
    Aihe