Timanttisormus ja huolto?

Siis miten on, täytyykö timanttisormuksia huoltaa? Kuulin että niitä istutuksia pitäisi tarkistaa tms. ja samalla puhdistaa sormus. Ja miten usein tämmönen sitten tapahtuu, ja lähetetäänkö sormus jonnekin? En haluaisi olla ilman sormusta, kun sen sormeen kerran laittaa.
95565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kaikki istutukset kuluvat käytössä. Ymmärrettävästi sormi tuntuu tyhjältä ilman sormusta sen aikaa kun se on huollettavana. Mutta kumpi on pahempaa, se että kivi irtoaa ja hukkuu sormuksesta vai se että olet silloin tällöin (muutaman vuoden välein)ehkä viikon ilman sormusta?

Mikäli kultasepänlikeessä on oma kultaseppä töissä sormusta ei lähetetä minnekkään, mutta jos ei ole niin silloin se lähetetään "alihankintaan".

Äänestä
  • Äitini löysi vuosia sitten ratikkapysäkiltä 4000 markan arvoisen vihkisormuksesta pudonneen timantin. Hyvä homma äitini kannalta, mutta huonompi timantin menettäneen kannalta.

    Äänestä

  • kokemusta on kirjoitti:

    Äitini löysi vuosia sitten ratikkapysäkiltä 4000 markan arvoisen vihkisormuksesta pudonneen timantin. Hyvä homma äitini kannalta, mutta huonompi timantin menettäneen kannalta.

    Äitis olis pitäny ilman muuta viedä timantti poliisilaitokselle, ei toisten omaisuutta saa itse pitää jos arvo on yli 20 e!

    Äänestä

  • Olis pitäny kirjoitti:

    Äitis olis pitäny ilman muuta viedä timantti poliisilaitokselle, ei toisten omaisuutta saa itse pitää jos arvo on yli 20 e!

    Itse olisit varmaan vienyt poliisille, just joo... huhhuh... mä olisin pitänyt itse myös!

    Äänestä

sormukset kannattaa huoltaa,tarkastuttaa istutukset, kiillotuttaa ja jos ovat valkokultaisia myös rodinoida ne. Kestävät ja ovat sitten uudenveroisia.

Äänestä

Timanttisormukset kannattaa tarkastuttaa istutusten osalta, kiillotuttaa, ja jos on valkokultasormuksia myös rodinoida ne alan erikoisliikkeissä. Niistä tulee enemmän iloa ,kun näyttävät taas uudenveroisilta.

Äänestä
  • Rodinointi pitäisi lailla kiertää kun poikkeuksetta se kuluu sormuksista todella nopeasti. Valkullan pitäisin valkokultana ja jos väri ei miellytä niin eikö silloin voisi ostaa platinasormuksen? Kivet pysyvät kiinni jos sormus ei nyt ihan päivittäin metallitöissä sormessa, paitsi jos ne on istutettu lapsellisesti. Ota pehmeähammasharja ja saippuaa niin teet kotikonstein saman kuin liikekin ultraäänipesurilla.

    Äänestä

  • Aito seppä kirjoitti:

    Rodinointi pitäisi lailla kiertää kun poikkeuksetta se kuluu sormuksista todella nopeasti. Valkullan pitäisin valkokultana ja jos väri ei miellytä niin eikö silloin voisi ostaa platinasormuksen? Kivet pysyvät kiinni jos sormus ei nyt ihan päivittäin metallitöissä sormessa, paitsi jos ne on istutettu lapsellisesti. Ota pehmeähammasharja ja saippuaa niin teet kotikonstein saman kuin liikekin ultraäänipesurilla.

    Minun valkokultainen sormukseni ei ole rodinoitu, koska sormus on muutenkin tyyliltään antiikkinen. Rodinoituna se näytti hieman typerältä. Itselläni on 0,7 river (D) kivi, jonka kultaseppä istutti 5min. sisällä juuri ennen liikkeen sulkeutumista. Hieman pelottaa että pitääkö istutus, liike tosin oli huippulaadukas ja en ainakaan heti ole viemässä sormusta huoltoon. Mietin tässä vain sellaista, että kun kyseessä on kuitenkin suhteellisen arvokas kivi, niin onko olemassa jotain liikettä johon voi huolettomin mielin jättää sormuksen huoltoon? Itseäni ainakin kauhistuttaa ajatus jostain huijariliikkeestä joka huollossa vaihtaa timantin toiseen. Saako huollosta jonkinlaisen takuulapun tms.? Itse en ole vielä ehtinyt vakuuttaa kiveäni :(

    Äänestä

Onko kukaan keittänyt timanttisormusta vedessä johon on laitettu astianpesukoneen konetiskijauhetta?

Tein niin kerran, kun oli aivan likainen remppahommista. Tuli älyttömän kirkas, mutta onkohan se vahingollista sormukselle?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joo vai ei kirjoitti:

Siis miten on, täytyykö timanttisormuksia huoltaa? Kuulin että niitä istutuksia pitäisi tarkistaa tms. ja samalla puhdistaa sormus. Ja miten usein tämmönen sitten tapahtuu, ja lähetetäänkö sormus jonnekin? En haluaisi olla ilman sormusta, kun sen sormeen kerran laittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu