Timanttisormus ja huolto?

joo vai ei

Siis miten on, täytyykö timanttisormuksia huoltaa? Kuulin että niitä istutuksia pitäisi tarkistaa tms. ja samalla puhdistaa sormus. Ja miten usein tämmönen sitten tapahtuu, ja lähetetäänkö sormus jonnekin? En haluaisi olla ilman sormusta, kun sen sormeen kerran laittaa.

9

5527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • !!!

      Kaikki istutukset kuluvat käytössä. Ymmärrettävästi sormi tuntuu tyhjältä ilman sormusta sen aikaa kun se on huollettavana. Mutta kumpi on pahempaa, se että kivi irtoaa ja hukkuu sormuksesta vai se että olet silloin tällöin (muutaman vuoden välein)ehkä viikon ilman sormusta?

      Mikäli kultasepänlikeessä on oma kultaseppä töissä sormusta ei lähetetä minnekkään, mutta jos ei ole niin silloin se lähetetään "alihankintaan".

      • kokemusta on

        Äitini löysi vuosia sitten ratikkapysäkiltä 4000 markan arvoisen vihkisormuksesta pudonneen timantin. Hyvä homma äitini kannalta, mutta huonompi timantin menettäneen kannalta.


      • Olis pitäny
        kokemusta on kirjoitti:

        Äitini löysi vuosia sitten ratikkapysäkiltä 4000 markan arvoisen vihkisormuksesta pudonneen timantin. Hyvä homma äitini kannalta, mutta huonompi timantin menettäneen kannalta.

        Äitis olis pitäny ilman muuta viedä timantti poliisilaitokselle, ei toisten omaisuutta saa itse pitää jos arvo on yli 20 e!


      • Anonyymi
        Olis pitäny kirjoitti:

        Äitis olis pitäny ilman muuta viedä timantti poliisilaitokselle, ei toisten omaisuutta saa itse pitää jos arvo on yli 20 e!

        Itse olisit varmaan vienyt poliisille, just joo... huhhuh... mä olisin pitänyt itse myös!


    • Tuula

      sormukset kannattaa huoltaa,tarkastuttaa istutukset, kiillotuttaa ja jos ovat valkokultaisia myös rodinoida ne. Kestävät ja ovat sitten uudenveroisia.

    • korufani

      Timanttisormukset kannattaa tarkastuttaa istutusten osalta, kiillotuttaa, ja jos on valkokultasormuksia myös rodinoida ne alan erikoisliikkeissä. Niistä tulee enemmän iloa ,kun näyttävät taas uudenveroisilta.

      • Aito seppä

        Rodinointi pitäisi lailla kiertää kun poikkeuksetta se kuluu sormuksista todella nopeasti. Valkullan pitäisin valkokultana ja jos väri ei miellytä niin eikö silloin voisi ostaa platinasormuksen? Kivet pysyvät kiinni jos sormus ei nyt ihan päivittäin metallitöissä sormessa, paitsi jos ne on istutettu lapsellisesti. Ota pehmeähammasharja ja saippuaa niin teet kotikonstein saman kuin liikekin ultraäänipesurilla.


      • n26/Hki
        Aito seppä kirjoitti:

        Rodinointi pitäisi lailla kiertää kun poikkeuksetta se kuluu sormuksista todella nopeasti. Valkullan pitäisin valkokultana ja jos väri ei miellytä niin eikö silloin voisi ostaa platinasormuksen? Kivet pysyvät kiinni jos sormus ei nyt ihan päivittäin metallitöissä sormessa, paitsi jos ne on istutettu lapsellisesti. Ota pehmeähammasharja ja saippuaa niin teet kotikonstein saman kuin liikekin ultraäänipesurilla.

        Minun valkokultainen sormukseni ei ole rodinoitu, koska sormus on muutenkin tyyliltään antiikkinen. Rodinoituna se näytti hieman typerältä. Itselläni on 0,7 river (D) kivi, jonka kultaseppä istutti 5min. sisällä juuri ennen liikkeen sulkeutumista. Hieman pelottaa että pitääkö istutus, liike tosin oli huippulaadukas ja en ainakaan heti ole viemässä sormusta huoltoon. Mietin tässä vain sellaista, että kun kyseessä on kuitenkin suhteellisen arvokas kivi, niin onko olemassa jotain liikettä johon voi huolettomin mielin jättää sormuksen huoltoon? Itseäni ainakin kauhistuttaa ajatus jostain huijariliikkeestä joka huollossa vaihtaa timantin toiseen. Saako huollosta jonkinlaisen takuulapun tms.? Itse en ole vielä ehtinyt vakuuttaa kiveäni :(


    • Anonyymi

      Onko kukaan keittänyt timanttisormusta vedessä johon on laitettu astianpesukoneen konetiskijauhetta?

      Tein niin kerran, kun oli aivan likainen remppahommista. Tuli älyttömän kirkas, mutta onkohan se vahingollista sormukselle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      25
      3130
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2279
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      71
      2153
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1929
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1623
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      41
      1431
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1354
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1285
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      114
      1130
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1096
    Aihe