Olen suivaantunut kun mies aina sopivan tilaisuuden tullen mollaa muitten läsnäollessa minua,milloin milläkin lauseella,muka huumorimielessä!
On muka sukkela ja haluaa saada mut hämilleen ylimielisellä huomautuksellaan.
Asia saattaa olla joku erimielisyys,tapa toimia väärin toisen mielestä,vaikka asia tulee hoidettua niinkin.
Mielestäni tällainen ei ole hyvää käytöstä,hän ei näe siinä mitään pahaa,vaikka saa minut melkein itkun partaalle ja pahalle mielelle.
Mitä mieltä muut?
On muka sukkela ja haluaa saada mut hämilleen ylimielisellä huomautuksellaan.
Asia saattaa olla joku erimielisyys,tapa toimia väärin toisen mielestä,vaikka asia tulee hoidettua niinkin.
Mielestäni tällainen ei ole hyvää käytöstä,hän ei näe siinä mitään pahaa,vaikka saa minut melkein itkun partaalle ja pahalle mielelle.
Mitä mieltä muut?
Vastaukset 18
Vanhimmat
sillä tavalla osoittaa ylemmyyyttä, sitä että mies pitää housuja talossa ja nainen on tyhmä. Joskus voi pilailla vaimon tekemisistä, kunhan muistaa saman tien laskea leikkiä myös omasta omituisesta tavastaan, joka vaimoa kiusaa.
ilkeä, sivistymätön ja tavaton. Tai sitten hänellä on oma omituinen huumorintajunsa, eikä hän tahallaan sinua kiusaa.
Jos olet tunteesi hänelle kertonut asetun ensimmäisen vaihtoehdon puolelle. Jos et ole pahasta mielestäsi kertonut, tee se heti. Istuta hänet rauhassa ja rakkaudessa, ja julista, että maljasi on nyt täynnä.
Oletko puhut asiasta tuttaviesi kanssa? Minusta ainakin on todella kiusallista olla vieraana tuossa tilanteessa. Eikö heistä joku voisi miehellesi puhua. Jospa hän silloin uskoisi paremmin. Itse en tuota tapaa kestäisi kuin kahdestatoista puoleen päivään.
miehelle, ja huomenna vielä isompi. :))
henkisen väkivallan muoto, koska mahdollisuus puolustautua puuttuu.
Jos olisi noin ilkeä ukko, saisi kyllä piruilut kaksinkertaisina takaisin.
Se on tosin luonnejuttu, eikä kaikille sovi.
Ja voihan aloittajan ongelma olla monella miehelläkin, eihän se ole sukupuolesta kiinni.
tuollaista käytöstä.Keskustele miehesi kanssa,miksi tekee niin,kerro tuntemuksesi.Huumorin piikkiin ei jatkuva mollaus mene.Miehellä alemmuuden tunne,pönkittää omaa egoaan.Katkaise kierre,suhde ei pelaa pitemmän päälle tuolla käytöksellä.
Varmasti kuulijoiden mielestä miehesi nolaa vain itsensä. Minunkin ystävälläni tälläinen mies.
Muutaman kerran kun toiset hänelle huomauttivat että on typerää mollata puolisoa joka tuntuu olevan fiksumpi kuin sinä. Jo lopetti typerät juttunsa.
Laita ojennukseen, ei toista saa mollata.
Minä en katselisi moista.
omaa käyttäytymistäsi ko. tilanteessa, kun et ilmeisesti saa miestäsi vapaaehtoisesti luopumaan ikävästä tavastaan.
Tuntematta tilannetta tarkemmin, mieleeni tuli ehdottaa:
Voisitko ajatella esim....
...sanovasi suloisen makealla äänellä: "Kuulehan rakkaani, ellen tietäisi ystävien nolostuvan, voisin vastata ilkeyteesi kertomalla yhtä sun toista sinusta ja tekemisistäsi. Vaikka loukkaat minua, en aio tehdä sitä - ainakaan vielä toistaiseksi."
... ilmaista ärtymyksesi ja todeta: "Taasko haluat loukata minua. En pidä siitä ja huomaan ystävienkin hämmentyvän."
... todeta "yleisölle": "Ja taas nn teki sen. Mitä te ehdottaisitte minun tekevän, kun mieheni käyttäytyminen loukkaa minua? Millaisen rangaistuksen voisimme keksiä hänelle?"
Tai uhata miehellesi, että kyseenalaistat hänen kykynsä peiton alla ja väität hänen kompensoivan tilannetta mollaamalla sinua.
Oletan, että olet keskustellut asiasta miehesi kanssa ja kertonut kuinka loukkaantuneeksi itsesi tunnet ja kysynyt, eikö hän rakasta sinua enää.
Todennäköisesti hän on ajattelematon, eikä halua hevin muuttaa käyttäytymistään. Aina kannattaa yrittää ja kokeilla itsellesi sopivia keinoja tilanteen muuttamiseksi. (Omat ehdotukseni heitin huolettomasti lonkalta, enkä halunnut loukata niillä sinua.)
Parempaa jatkoa ja mukavia hetkiä sinulle!
Muut ohjeesi hyväksyn, mutta potkua vyön alle en. On mahdollista, että kumppanin rakastelutaitojen mollaaminen, ja jo sillä uhkaileminenkin, vie pohjaa koko liiton tulevaisuudelta. Varmaan muut ehdottamasi repliikit riittävät tilanteen korjaamiseen.
Ulkopuolisten käyttäminen vaimon - tai ehkä vielä useammin miehen - kouluttamiseen on yllättävän tavallista. Todella inhottava tapa, ja kiusallinen ulkopuolisille.
anteeksi, että ehdotin edes sellaisen uhkauksen käyttämistä. Kiitos huomautuksestasi.
Itse olen käyttänyt lastenkin kanssa joskus tosi hurjia uhkauksia, mutta he ovat aina tienneet, etten toden tullen niitä toteuttaisi. Hyvä maku ja huono huumori eivät taida mahtua samaan päähän - valitan. ;/
vastaavanlaisen tyypin ja usko pois, ne tosiaan uskovat olevansa fiksuja huumorismiehiä. Tosiasiassa heille nauretaan selän takana ja säälitään vaimoja. Harvempi suostuu olemaan tuollaisen vitsailun kohteena. Kokeile joskus samaa mieheesi ja testaa mitä hän sanoo. Jos reaktio on sama, niin voit vain sanoa, että nyt kai käsität miltä minusta tuntuu. Ja voit vielä lisätä, ettei sinusta ole hauskaa, kun ystävänne nauravat miehellesi.
Jospa menisi sinne nuppiin saakka.
Osaako mies sanoa ?
Käskein vetää sen päähän, siinä kaikkien kuulen.
kulkemista ole tuollainen.
Keskustelisin asiasta miehen kanssa.En alistuisi tuollaiseen.Ei kukaan voi kohdella toista lattiamattona,tai siis,ei pitäisi kohdella.
Näytä oma arvosi.Tuohan on alistamista.
Asia voi olla hyvinkin monimutkainen parisuhteessa.
Koska miehesi ei osaa käyttäytyä, niin ainoa käyttökelpoinen keino sinulla on!
Joka kerta hänen mollatessaan sinua muiden läsnäollessa, ota sinä puolestasi puheeksi hänen huonosti toimiva erektio tai "pissaamiseen" ainoastaan soveltuva "pippeli", joka varsinkin saunan jälkeen saa sinut hyvin huvittuneeksi, koska siitä tulee mieleen kuivunut rusina.
Tämä keino on käyttökelpoinen, jos miehesi ei ole väkivaltaisuuteen taipuvainen.
jk. Voit tietysti uhata häntä, että teet niin, jos hän ei kykene itse käyttäytymään kunnolla ja olemaan mollaamatta sinua.
Vai kykenetkö ehkä hymyilemään itsellesi ja torjumaan liioittelun rauhallisesti?
Ei tuo olekaan hyvää käytöstä.
Sehän olisi somaa, jos pariskuntaa yhdistäisi samanlainen huumori eli voi kokeilla sopivan tilaisuuden tullen naurattaako miestäsi samanlainen huumori. Eli sama aihepiiri mielellään.
Epäkohdat:
- Ne toiset eivät ehkä ymmärtäisi, jos yhdessä esittäisitte omaa huumorianne yleisön edessä. Mutta jos tuollaista huumoria esitetään vähemmän julkisissa tilaisuuksissa, niin sitten konsti voi jopa tepsiä. Tai jos yleisö tietäisikin asiasta etukäteen ja miehesi ei?
- Seuraukset esittämästäni keinosta voivat olla yllättäviä ja sinun pitää pystyä pitämään saman huumorin esittäminen keinona saada miehesi huumori loppumaan. Ei uutena omaksuttuna tapana. Nämä huumorimiehet nimittäin saattavat kääntää syyn naisen niskaan. Siihen liittyy riskejä. Ystävät ovat siinä tilanteessa tarpeen... "mutta tämähän oli vain huumoria" "enhän minä tosissani ollut" tai hämmästyneenä: "hah-hah, otit sä ihan tosissas"- tähän voi vedota sitten itsekin.
Tietysti järjellinen keskustelu aiheesta olisi mukavampi vaihtoehto, mutta jos se ei ole tähänkään asti tehonnut niin...
Oikeasti on kyllä aika mahdoton ottaa kantaa tällaiseen, jokaisella on omat juttunsa, ei me teistä tiedetä yhtään mitään. Äärimmäisen harvoin täällä näkee niitä hyviä ja soveltuvia neuvoja. Vääriä kyllä... Parempi konsti sinullekin voi olla jotain ihan muuta, mitä kukaan täällä on esittänyt. Eihän me tiedetä edes, miten suuresta epäkohdasta on kyse sinulle... Joskus voi riittää vain olla välittämättä toisten - mukaanlukien oman miehen - puheista.