korvissa inisee ja nielastessa rasahtaa..

luulotautinenko??

Hei! Onko normaalia, että hiljaisuudessa kuuluu hyvin pieni ininä/vikinä. Kun sitä ajattelee tarkemmin se vain koventuu, kun sitä jättää huomioimatta sen ikännkuin unohtaa ja sitä ei kuulu. ?? Siis kuuluisiko hiljaisuudessa olla täysin hiljaista ilman mitään vikinöitä. Mielestäni aina korvistani tai pääni sisästä kuuluu hyvin pientä vikinää jos sitä rupee ajattelemaan. Jos on taustahälyä ei kuulu mitään. Telkkaria katsoessa kuuluu aina. Joskus herään yöllä aika kovaankin ininään.

Seuraavaksi kysyisin, että eihän nielaistessa kuuluisi kuulua korvista ns. rasahdusta? Minulta kuuluu aina. Vaikkua kertyy paljon ja usein korvaan, tuntuu, että sitä olisi vähän syvemmällä. ja toiseksi korviini tulee helposti painetta. Varmaan aina painetta korvissa.

Isälläni on mikälienee "osteokleroosi" oliko se nyt kuuloluiden luutuma tauti.Hänellä on jatkuva tinnitys toisessa korvassa ja kuulo melkein kokonaan pois. Nykyään olen alkanut pelkäämään tinnitusta ehkäpä tuonkin takia, koska isäni tinnitus on aikas pahaa laatua epäonnistuneen leikkauksen jälkeen.
Olenko siis vain vanoharhainen. Pienet tinnitusta muistuttavat äänetkin laukaisevat pienen vikinän korvassani joka vaan lisääntyy ja lisääntyy ajattelemisen myötä. Tämä kuulostaa todella naurettavalta, mutta on ongelma. heh.
mp3senkin oeln heittänyt nurkkaan vainoharhaisuuteni takia. Muuten onko tuo kuuloluiden luutuma tauti periytyvää?

Olen todella kiitollinen vastauksista.

9

2325

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla perinnöllistä

      En ole varma olikohan se sama tauti joka on jossain määrin perinnöllistä...Ota yhteyttä kuulokeskukseen,siellä tutkitaan tämän kaltaiset jutut.Toki jotain ääniä aina kuuluu jos oikein keskittyy kuuntelemaan..voi olla siis ihan normaalia.

    • otoskleroosi!

      Tauti on otoskleroosi. Googleta aiheesta lisää tietoa.

    • Leikattu

      Mulla oli mol.korvissa syntyessä kyseinen juttu ja leikattiin 28v.Toi suhina/pauke/litinä esim.nieltessä oli sillon tavanomaista mutta jäivät leikkaus pöydälle.Matalat äänet ei kuuluneet silloin.Onnistui täydellisesti.Leikkausmenetelmät kehittyvät kokoajan.Ja sattui vielä huippu kirurgi.Pyydä lähete korvapolille niin saat oikean diagnoosin.

      • Julma mies

        -Hei! Onko normaalia, että hiljaisuudessa kuuluu hyvin pieni ininä/vikinä. Kun sitä ajattelee tarkemmin se vain koventuu, kun sitä jättää huomioimatta sen ikännkuin unohtaa ja sitä ei kuulu. ?? Siis kuuluisiko hiljaisuudessa olla täysin hiljaista ilman mitään vikinöitä. Mielestäni aina korvistani tai pääni sisästä kuuluu hyvin pientä vikinää jos sitä rupee ajattelemaan. Jos on taustahälyä ei kuulu mitään. Telkkaria katsoessa kuuluu aina. Joskus herään yöllä aika kovaankin ininään.



        ÄLÄ HUOLESTU, MULLA SAMAMA vaiva vaivannut noin vuoden, ääni tinnitys on välillä niin hiljainen että sitä ei edes kuule ..keskittyy kuuluu sellainen vinkuminen, mutta ei häiritse muuten, ei esim , nukkumaan mentäessä, ei musiikia kuunnelessa kuulokkeilla.En tiedä mikä on moiseen syy, mutta en ole huolestunut, tuskin mitään vakavaa.


    • samavaiva

      mulla sama..mulla on molemmissa korvissa, tai vaan toisessa en oo nyt varma, niin jatkuvaa ininää kuuluu. :P
      välillä ärsyttää, mut ei huvita mennä lääkäriin :D
      Ja oon tässä vaan jättäny asian sikseen, enkä huolehdu siitä viellä ainakaan :D
      Ja joku ääni aika monella kuuluu kun nielee, niinku mullaki, et se on ihan normaalia :)

    • myös samat viat

      Mul kans tuo sama.. huomasin vasta tos pari pvää sitte, ku heräsin aamuyöl ja kuulin ininää. Välil vituttaa se, mut usein se jää huomaamatta, iltasin yleensä sen sit hoksaa ku menos nukkuu :) mut ei oo haitannu yöunia :D ja mul kans nielastaessa rasahtaa, mut ei sitäkää huomaa ennenku siihe kiinnittää huomioo. Tuskin mitää vakavaa, varmaa monella iha yleistä!

    • YksKaks
    • 13plus18

      mä kävin tos lääkäris ton oireilun takia. tutkivat korvia, ja toisessa korvassa, eli siinä josta ininä tulee, oli jokin karva siellä joka on tod.näk. aiheuttanu ärtymystä siellä. jollain ihme "imurilla" yritti sitä ottaa pois. kehotti kyl viel käyttään jotain suihkejuttuu joka puhdistais korvaa. nyt on "kuuri" päällä, jos jatkuu viel pitkää nii uudellee pitää ottaa yhteyttä ja määräävät johki tarkempii tutkimuksii :) mut joo, käykää ihmees lääkäril.

    • Anonyymi

      Mulla kuuluu korvista aina tuo rusahdus kun nielaisee, en ole koskaan edes ajatellut etteikö muilla tekisi samalla tavalla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1511
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      26
      1124
    3. 82
      982
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      806
    5. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      780
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      774
    7. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      90
      723
    8. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      13
      710
    10. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      705
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      685
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      666
    13. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    14. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      592
    15. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      591
    16. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      571
    17. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      560
    18. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      522
    19. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      513
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      41
      508
    Aihe