yleensä joutuu maksamaan vahingonkorvausta uhrille. Jos uhrilta on nenä murtunut, ja puolen vuorokauden ajaksi näkö. Että ei ole enää nähnyt kuin palasina kun on yrittänyt katsoa eteenpäin. Ja molemmat silmät tosi pahasti murjottu turvoksiin ja mustiksi. onko kellään tietoa vastaavista tapauksista ? Ja Tekijä kävi itse kimppuun. Tosin uhri muutaman kerran löi takaisin itseään puolustaakseen
mitähän tekijä
UHRI....
3391
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tässä osviittaa.
Kyseessä on tosin liikennevahinkolautakunnan suositus henkilövahinkojen normikorvauksista, mutta käräjäoikeudet noudattavat sitä soveltuvin osin myös pahoinpitelyjutuissa.
Edellyttäen tietysti, että teosta on tehty rikosilmoitus ja siitä käräjöidään.
http://www.liikennevahinkolautakunta.fi/handout.asp?page=&id=313
näin lääkärinä suosittelisin ettei vahingonkorvauksia alettaisi edes pyytelemään tai hakemaan, uhri on varmasti saanut mitä on tilannut! silmiin ja haavoihin olisi hyvä hieroa merisuola liuosta.
fiksu ja empaattinen ihminen. Toivottavasti saat itse joskus samalla tavalla