Ei lähtenyt Sabayon toimimaan. Homma tyssäsi GRUB Geom erroriin heti asennuksen jälkeen bootattaessa ekaa kertaa kiintarilta. Muuten asennus sujui normaalisti.
GRUB on siis WinXP-levyn pääkäynnistyslohkossa ja itse Linux on toisella kiintarilla. Kokeilin ensin asentaa sen Linux-osioon, mutta tällöin se käynnisti XP:n kyselemättä mitään, eli ei siis löytänyt bootloaderia. Sitten asensin uudelleen poistaen ensin kaikki Linux osiot, mutta tulos oli sama. Onko sillä väliä, minkälaisessa osiossa Linux sijaitsee? Tässä tapauksessa se on jatko-osiolla (samalla kiintarilla on 2 Windowsin osiota myös).
Miten Sabayonin saisi pelittämään (ja mielellään niin että XP:n voi myös käynnistää)?
Entä miten XP:n saa asentamaan oman loaderinsa uudelleen, ellei Linuxia saa toimimaan? Kokeilin XP:n levyllä, mutta ainoa vaihtoehto oli asentaa koko Windows uudelleen. Recoveryä yrittäessäni asennus vain kysyi Recovery-diskettiä. Sellaista ei ole, eikä ole korppuasemaakaan tässä koneessa.
GRUB on siis WinXP-levyn pääkäynnistyslohkossa ja itse Linux on toisella kiintarilla. Kokeilin ensin asentaa sen Linux-osioon, mutta tällöin se käynnisti XP:n kyselemättä mitään, eli ei siis löytänyt bootloaderia. Sitten asensin uudelleen poistaen ensin kaikki Linux osiot, mutta tulos oli sama. Onko sillä väliä, minkälaisessa osiossa Linux sijaitsee? Tässä tapauksessa se on jatko-osiolla (samalla kiintarilla on 2 Windowsin osiota myös).
Miten Sabayonin saisi pelittämään (ja mielellään niin että XP:n voi myös käynnistää)?
Entä miten XP:n saa asentamaan oman loaderinsa uudelleen, ellei Linuxia saa toimimaan? Kokeilin XP:n levyllä, mutta ainoa vaihtoehto oli asentaa koko Windows uudelleen. Recoveryä yrittäessäni asennus vain kysyi Recovery-diskettiä. Sellaista ei ole, eikä ole korppuasemaakaan tässä koneessa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos se Sabayon on vielä toisella levyllä, niin meneppäs biossiin (yleensä deletellä tai f1 kun ne alkutektit raikaa...
ja etsi kohta
first boot device ja second boot device
laita first boot deviceen IDE-1 ja tokaan IDE-2.
Sillon sen pitäis käynnistyä levy 2:lta.
Oon itse asennellut vanhasta tottumuksesta vain master levylle käyttiksiä, joka sinun tapauksessasi lienee Win XP levy.
Koitan pähkäillä ton Geom errorin kanssa, mutten ole aikaisemmin törmännyt moiseen...
First boot device IDE-1
Second boot device IDE-0
Tai jos sinulla on SATA levy niin luultavasti lukee SATA-1,SATA-0 tms. alussa.
Molemmat on SATA2-levyjä. Lisäksi on vielä yksi IDE-levy, mutta siinä on vaan kuvia yms. sälää. GRUBin luulisi olevan enää ainoastaan MBR:ssä, sillä poistin Linuxin kaikki osiot uudelleen asennettaessa.
Saan tämän Sabayonin toimimaan live-CD:ltä, ja äsken kun katsoin GPartedillä tuota levyä minne Linuxin asensin, niin tekemäni osiot näkyvät olevan tyyppiä unknown..? Jos yrittäisin vielä poistaa levyn kaikki osiot ja asentaa uusiksi. Kai MBR on kuitenkin oikea paikka GRUBille XP:n kanssa asennettaessa?
Ja mitenkähän sen XP:n saisi vielä henkiin ilman uudelleen asennusta? Sabayonin asennus kyllä löytää toisen käyttiksen siltä XP-levyltä.
Katsoppas kovalevyjen kohdalta onko LBA päällä, jos ei ole niin laita päälle.
Ao. kohdasta 3 tuskin johtuu, koska mun kone tunnistaa biossissa 200 gigasen lätyn 130 gigasena eikä herjaa.
Alla muita vinkkejä mutta kokeile noita aikasempia nyt ekaks.
Symptom
GRUB freezes during the boot process with the message 'GRUB Geom Error'.
[edit]
Cause
There are several possible causes:
1. The BIOS contains incorrect hard disk values or LBA [wikipedia] is not activated.
2. You installed your Linux system on a new hard disk but forgot to register it in the BIOS. Therefore, stage 1 of the boot loader is loaded, but stage 2 cannot be accessed.
3. The BIOS is not able to detect the full hard disk capacity. For example, in case of a 40 GB disk, it only detects the first 32 GB. However, Linux is installed on the last 8 GB.
4. The computer BIOS is not able to address the hard disk area beyond cylinder 1024. However, the Linux boot partition (or the partition containing the kernel or other files needed for booting) is partly or entirely located beyond cylinder 1024. Usually, this problem only occurs on old machines. However, it may still happen occasionally even with new BIOS versions.
5. The BIOS cannot boot from disks attached to the second IDE controller. However, the Linux hard disk is attached to the second IDE controller. This problem, too, is rather uncommon.
6. The hard disk geometry set in the BIOS during the GRUB installation was changed posteriorly or the hard disk was inserted in a different machine or attached to a different controller after the installation.
oon ite laittanu, ei pitäis siitä johtuu ongelmat.
seuraavanlaista:
1) Poistaa kaikki osiot levyltä, minne Linux asennetaan, tehdä uudet ja asentaa Linux uusiksi.
2) Säätää BIOSissa molemmat SATA-kiintarit access modeen LARGE (vaihtoehdot oli large ja auto, LBA:ta ei voinut valita kuin IDE-levyn kohdalla.
3) Muuttaa buuttijärjestystä (vaihtoehtoina oli ainoastaan HD, CD ja FLOPPY, kiintareita ei voinut laittaa tiettyyn järjestykseen ollenkaan. Nyt on CD ekana ja loput HD:ta).
Tässä vaiheessa tuo Geom error muuttui niin, että ruutuun tulee ainoastaan teksti GRUB ja kone jämähtää siihen.
4) Kokeilin vielä laittaa Sabayonin asennusohjelmalla pakotetun LBA32:n päälle, mutta se ei vaikuttanut mihinkään.
Mitä muuten tarkoittaa kiintarin rekisteröinti BIOSissa? BIOS kuitenkin tunnistaa kaikki kiintarit oikein.
XP:n saa käynnistymään esim. Win98:n käynnistyslevykkeellä. Korppu asemaan ja käynnistys, kun pysähtyy A:\ kehotteeseen niin kirjoita fdisk/mbr ja entteriä. Korppu pois ja ctrl alt del. niin XP:n pitäis käynnistyä.
Tai XP:n asennuslevy koneeseen ja käynnistys jossain vaiheessa sitte pääsee valitsemaan mitä tehdään, niin valitaan FIXMBR. En valitettavasti muista tarkemmin.
Pysähtyy A:\
korppuasemaa koneessa. Ehkä voisi kokeilla Win2k:n romppua... ellei sitten se XP:n fixmbr jotenkin toimisi.
ollut joissain koneissa Sabayon 3.3:n kanssa ja joissain ei
SATA & BIOS settings
Written by npbwbass on 2007-02-26 17:38:23
--------------------------------------------------------------------------------
On some systems Sabayon and some many other Linux distros won't see a SATA drive. If your BIOS supports the "combination" switch of recogonizing the hard drives this will usualy fix the SATA drive ID problem on loading. I am impressed with Saybayon and I love to hear good news coming from any Linux distro. I simply hate the alternative OS, except for MAC of course.
Sivulta
http://www.sabayonlinux.org/index.php?option=com_content&task=view&id=273
repästy, eli jos löydät tuon "combination switchin jostain, niin sillä saattaa alkaa toimimaan, mulla ei ole hajuakaan mitä tuo edes tarkoittaa.
että ongelmat jotenkin johtuisivat SATA-levystä. Siispä tyhjensin ainoan IDE-levyni ja siirsin sälät muualle. Nyt tällä levyllä on vain Linuxin osioita. Järjestelmä jopa käynnistyy.. =)
Tuollaista mainitsemaasi switchiä en ole löytänyt, vaikka melkein koko BIOSin eilen pengoin läpi.
Linux toimii ainoastaan silloin, kun asennettaessa nyppii kaikkien SATA-levyjen piuhat irti, ettei asennus tunnista niitä ollenkaan. Ongelmana on vaan se ettei GRUBia voi asentaa silloin SATA-levylle (enkä muutenkaan enää viitsi, sillä XP sekoaa siitä).
Bootattavan järjestelmän voi valita BIOSin omasta bootivalikosta (joka ainakin tässä koneessa tulee esiin F8:lla).
Toisaalta, voisihan sitä kokeilla jotain muutakin distroa, josko tuota ongelmaa ei vaikka tulisi?