Eli, onko mahdollista?
Esim jos tulevaisuudessa haluan vaihtaa ATI Radeonin tehokkaampaan Nvidia Geforceen.
Kuka toimeenpiteen tekee, huolto?
Kiitos vastauksista!
Näytönohjaimen vaihtaminen iMaciin
5
1921
Vastaukset
- 1stMacFinn
Ei onnistu näytönohjaimen vaihto.
- iJo
Tarkoittaako tämä siis sitä, että esim prosessoria ei voi enää jälkikäteen vaihtaa 2,33 GHz tai näytönohjainta 256 Mt ATI Radeoniksi, vaikkakin molemmat ovat Apple Shopissa tilausta tehdessä vaihtoehtoina?
Minulla on siis nyt peruspaketti, 2,16 GHz ja 128 Mt ATI näytönohjain. - näytönohjainta ei oikeastaan
iJo kirjoitti:
Tarkoittaako tämä siis sitä, että esim prosessoria ei voi enää jälkikäteen vaihtaa 2,33 GHz tai näytönohjainta 256 Mt ATI Radeoniksi, vaikkakin molemmat ovat Apple Shopissa tilausta tehdessä vaihtoehtoina?
Minulla on siis nyt peruspaketti, 2,16 GHz ja 128 Mt ATI näytönohjain.Teoriassa näytönohjaimen vaihtaminenkin olisi mahdollista, mutta sopivia näytönohjaimia ei ole ainakaan nyt erikseen saatavilla eikä Apple sellaista rupea vaihtamaan. Prosessorin saa kyllä itsekin vaihdettua tehokkaampaan.
- iJo
näytönohjainta ei oikeastaan kirjoitti:
Teoriassa näytönohjaimen vaihtaminenkin olisi mahdollista, mutta sopivia näytönohjaimia ei ole ainakaan nyt erikseen saatavilla eikä Apple sellaista rupea vaihtamaan. Prosessorin saa kyllä itsekin vaihdettua tehokkaampaan.
Aivan. Pelkona tässä alunperin oli se, että ohjelmat, pelit ja käyttöjärjestelmät kehittyisivät kovaa vauhtia ja Maccini ei jaksaisi niitä enää pyörittää.
Eiköhän 3 Gigan RAM pelivaralla ja prosessorin päivittämisellä saa jotain aikaiseksi. - jason-blue
iJo kirjoitti:
Aivan. Pelkona tässä alunperin oli se, että ohjelmat, pelit ja käyttöjärjestelmät kehittyisivät kovaa vauhtia ja Maccini ei jaksaisi niitä enää pyörittää.
Eiköhän 3 Gigan RAM pelivaralla ja prosessorin päivittämisellä saa jotain aikaiseksi.Apple on kylläkin kehittänyt (ainakin tähän asti) Mac OS X:ää siihen suuntaan, että uudet versiot pyörivät liukkaammin kuin edelliset.
iMac on vähän huonosti päivitettävissä, kun se on tekniikkansa puolesta läppäri.
Jos pelkää, että pelit kehittyvät liian nopeiksi, niin on parempi ostaa pleikkari. Pärjää samalla vehkeellä ~7 vuotta, koska pelikehittäjien on sovitettava peli alustalle sopivaksi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1263730Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292423Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1442078Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.701031Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet5950- 45881
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61845En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30840- 43761
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies96750