Perheesämme on kaksi aikuista ja yksi alle vuoden ikäinen lapsi. Rahaa tosiaan tällä hetkellä sen vaivaiset 20€ ja sillä pitäisi pärjätä. Lapselle kyllä on ruokaa, mutta mietinkin mitä kannattaisi ostaa kaupasta, jotta pärjäisi mahd.pitkälle?Jääkaapissa on margariinia ja mausteita löytyy. Siinäpä ne sitten ovatkin=(
Mitä ruokaa ostaa 20€?
apua tarvitseva
175853
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
kalapuikkoja,broilerin koipia,maksalaatikko,jauheliha keitto,makkara kastike,jotain noista ja jos jauhoja niin tee sämpylöitä.
perunaa makaroonii ruisleipää lenkkimakkaraa ja porkkanaa eli makkarasoppaa ja sit makaroonii ja tonnikalaa. 5-litran kattila täyteen 2kg perunoita lenkkimakkara(sininen on paras) pussi porkkanoita n.6 lihaliemikuutioo sekavihanneksiakin vois laittaa vielä ja 2 henkee syö leivän kanssa 2 päivää meillä jotkut syö vähemmänkin ,mut meillä syödään kerralla ainaskin se 3-lautallista ja 3*päivässä ,jos ei muuta oikein ole.
Makaronilaatikon hinta, siitä syö monta päivää
yksi ihminen.
Pussi makaronia 0.2 eur
Jauheliha tarjouksesta 400 gr 1.6 eur
Sipuli ja lihaliemikuutio 0.4 eur
Kolmen päivän ruoka = 2 eur.
Kaalilaatikko about saman verran.
Broilerisuikalekiusaus.
Kanasuikaleita 450 gr tarjouksesta 1.99
Perunoita kilo tai yli 0.6 eur
Kevytkerma tai vastaava 0.5 eur.
Vähän kalliimpi, mutta terveellisempi 3 eur.
Makkarakeitto
Lenkkimakka 1.3 eur
Perunaa 0.6 eur
Keittojuurekset 0.4 eur
lihaliemikuutio ja muutama pippuri 0.1 eur.
Halpoja reseptejä on pilvin pimein.
Vaihtelua tonnikala halvimmat 0.45 euroo purkki et ei kallista, mut noi 3-päivän ruuat rupee tökkii ja minä esim. syön yksin tollasen makaroonilaatikon päivässä (olen tehnyt monta kertaa ja emännän kanssa se menee lounaaksi ja sit pitäs päivällinen vielä tehdä teemmekin nykyisin tupla-annoksen ja riittää kokopäiväksi)ja siihen menee paljon leipää ja kahvia lisäksi ja yleensä pullan känttyäkin .
0,45 euroa = 2,7 markkaa. Onko Halpa hinta?
teet purjoperunasosekeiton ja laitat sinne koskenlaskijaa
toisena päivänä prkkanasosekeittoa ja sinne koskenlaskijaa
sitten vaikka nakkisoppaa ja se loppu koskenlaskija
Siis tuore peruna. Sitä saa aika paljon ja on täyttävää. Keittoja, kastikkeita, laatikoita. Välillä muusia, nam. Jauhelihaa, HK:n sinistä, vähän vihanneksia. Makaroni on myös halpaa ja muuntuu moneksi sekin. Kaurapuuroa, se on halpaa ja täyttävää.
En oo hirveen hyvin perehtynyt, mutta nämä nyt tuli mieleen. Koittakaa pärjätä!
Peruna ei ole halpaa,vaan makarooni.
"tavallinen makaroni" on kyllä lähes järjettömän halpaa, mutta mitäs sitten jos onkin niin että ei voi esim syödä "tavallisia" viljoja, kuten vehnää, ruista ja ohraa eli on esim keliaakikko....
Just ostin 0,73 euroa/kilo. Varmaan saa jostain halvemmallakin, mutta enpäs juossut kaikkia kylän kauppoja vertaamassa. Ja pitää paremmin nälkää kuin pasta. Okei, makaronia saa ehkä kilohinnaltaan halvempaa, mutta ei minusta kyllä ole peruna hinnalla pilattu. Ja varmaan rahastaan tarkkakin vaihtelua kaipaa, joten peruna aivan käypä vaihtoehto silloin.
Jos vaan mahdollista, osta ruokanne Lidlistä. Niin minä olen tehnyt ja säästöä kertyy todella hyvin. Esimerkiksi sellainenkin ruoka on halpaa ja hyvää, että keittää riisiä ja pannulla paistaa liha/kanasuikaleita ja lisää siihen pakastevihanneksia maun mukaan sekä purkki ruokakermaa ja mausteita. On tosi hyvää ja riittoisaa :)
leivät kannattaa ehdottomasti leipoa itse, eli ostahan jauhoja. kannattaa laittaa se 20 euroa peruselintarvikkeisiin eli munia, perunaa, riisiä, kaurahiutaleita, kasviksia, jauhelihaa, niin ja makaronit on halpoja niitä kannattaa varata kaappiin silloinkin kun käytössä on enemmän rahaa, samoin hiutaleita sillä puuro on hyvää, halpaa ja ravitsevaa ja kyllä niitä on niin monenlaisia että kaikille löytyy mieleinen puuro.muista täyttää pakastinta silloin kun rahaa on enemmän käytössä, sieltä on sitten hyvä ottaa kun on tiukempaa.
Jos ja kun kyse on vain väliaikaisesta tilanteesta eikä lapsi tarvitse ruokaa sillä 20 eurolla niin soijarouhetta 5 eurolla, se korvaa kaikki lihatuotteet (proteiinin) melko hyvin ja riittää ainakin kuukauden ajaksi kahdelle aikuiselle. Hiilihydraatiksi erilaisia pastoja ja riisejä 5 eurolla, riittää todennäköisesti kuukaudeksi.
Lopuilla rahoilla erilaisia mausteita ja kastikkeita. Esim. joku pullotettu chilikastike maksaa pari euroa ja siitä riittää varmuudella moneksi kuukaudeksi.
Terveelliseen ruokaan 20 euroa ei sitten riitä kyllä edes viikoksi.
Ei kalliita maustekastikkeita! Kai nyt jokaisella on kotonaan perusmausteet. Ostakaa kananmunia, kuivattuja papuja, herneitä... Tomaattimurskaa unohtamatta. Vitamiinit vaikka porkkanoista tai omenista. "Erilaisia pastoja ja riisejä" ei missään nimessä, vaan halvimpia makaroneja ja halvinta riisiä - yleensä riisi kannattaa ostaa etnisistä kaupoista.
Hei!
Jos rahaa on vähän käytössä,suosittelisin teille, että ostaisitte jonkin mainitseman soijarouhepussin. Todella riittoisaa, saatte proteiinia ja todella hyvää, jos maustaa kunnolla.
Maksaa noin 5 e..jää vielä 15 euroa..
Voi käyttää kuten jauhelihaa ruoanlaitossa. Esim. Soijakastike on tosi hyvää!!
puuropaketti aamupaloja varten(en muista hintaa..mutta varm. 1e)
pari maitopurkkia 1,60e (jos juotte maitoa..ja puuroon laitettavaksi)
perunoita(2e saa jo ISON pussin)
porkkanoita(väliipalaksi, ruoan lisukkeeksi, salaatiksi)noin 1e..
Vielä rahaa on noin 9 e..
Ruisleipäpaketti alle 2e
Seiti (halpaa kalaksi--voit tehdä kalakeiton, joka riittää ainakin pari-kolmepäivää..) maksaa noin 2 e
Sipulia ruoan lisäkkeeksi ja keittoon 0,5e
Rahaa jää vielä vähän, jolla voitte hakea maitoa lisää tai jos margariini loppuu niin ostaa uuden paketin.
Tsemppiä teille!!!
kiitoksia kaikille teille vastanneille. Näistä vinkeistä on olut todella apua meillä, mutta myös varmasti monelle muulle.Halusin vain kiittää kaikkia=)
siellä on halpaa