Heip! Olemme tässä porukalla suunnitelemassa ensimmäistä reilimatkaa ja haluaisimme kokeneiltä vähän vinkkejä muutamien asioiden suhteen.
Mitä maita suosittelisitte ensikertalaisille? ja mikä olisi paras vuoden aika lähtöön?
Ensikertalainen
3
1076
Vastaukset 3
- käsi
Länsi-Euroopan maat (Ranska, Hollanti, Englanti jne.) on sikäli helpompia, että niissä puhutaan paremmin englantia ja hommat toimii suunnilleen niinku meilläkin. Etelä-Euroopassa on todennäkösemmin hyvät ilmat, joskin voi olla kaupunkireilaukselle vähän liiankin kuuma keskikesällä.
Itä-Euroopassa on jollain tapaa vähän "hämärämpää" - ei aina ihan varmuutta et miten lippuja pitäis ostaa etc., mut sit taas toisaalta Idässä se ei oo ihan niin nuukaakaan. Toi et "mitä maita suosittelette" on ihan liian laaja kysymys. Minkälaisia tyyppejä olette ja mitä haluatte? Turvallista matkustamista ja kivoja nähtävyyksiä, siistejä hostelleja etc., vai mahdollisimman halvalla ja pää edellä seikkailuihin? Arvannet, että eka viittaa kärjistetysti Länteen ja jälkimmäinen Itään... ;)
Kuukausista suosittelisin ehkä kesäkuuta, kun Keski-Euroopassa ei vielä oo kaikilla lomat päällä.
Kivaa reissua ja kysykää vähän tarkemmin niin osaan ehkä vastata!
Itselläni on kaks reiliä takana, toinen länteen ja toinen itään, ja molemmista paljon hyvää sanottavaa! :)- minävain22
Ensikertalainen minäkin.
Kertoisitko?
-hyviä hotelleja keski-euroopasta(Ranska, saksa, monaco, pohjois-italia, britit)
-Riittääkö 1000€? Paljonko vaihdan punniksi?
-miten rinkasta pidetään hyvää huolta, ettei sitä varasteta? Pitääkö olla joku kettinki ja munalukko? - Roffe
Hymyilyttää hieman tuo näkemys "mahdollisimman halvalla ja pää edellä seikkailuihin" itäisen Euroopan kohdalla. Ehkä siinä on jotain sellaistakin ollut sukupolvi taaksepäin, mutta ne ajat ovat menneet, ainakin mitä uusiin EU-maihin tulee, en siis puhu mistään Ukrainasta tai Valko-Venäjästä. Risteily Varsovan-Krakovan-Budapestin-Wienin-Bratislavan-Prahan ynnä muiden akselilla on takuuvarmasti antoisa kokemus, tasokkaita hostelleja on paljon ja hintataso noin keskimäärin selkeästi alle läntisen Euroopan. Oikeastaan ainoa negatiivinen kokemus on ollut lipunmyynnin takkuilu Budapestissa, mutta sen antaa mielellään anteeksi kun itse kaupunkia ajattelee - ja Keletin asemaa! Eli jos siis tälle alueelle lähdette, ette tarvitse mitään ylimääräistä seikkailuhenkeä, nauttikaa kauniista ja rikkaasta kaupunkikulttuurista jota todella riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092290Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???25920- 103896
- 71892
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha564823- 82728
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik24612- 60581