sarakkeen suojaus

Tietääkö kukaan, pliis auttakee=)
Siis työkirjassa on muutamia sarakkeita jotka pitäisi suojata, jotta ei niitä pääse vahingossakaan muuttamaan, mutta miten se tehdään. Koko työkirjan suojaus onnistuu kyllä, mutta sitä en nyt halua.
2399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Valitse taulukon kaikki solut painamalla Ctrl A.
Muotoile -> Solut -> Suojaus ja ruksi pois kohdasta Lukittu ja OK
Valitse ne sarakkeet jotka haluat lukita
Muotoile -> Solut -> Suojaus ja ruksi kohtaan Lukittu ja OK.

Nyt kun suojaat taulukon, lukitsee vain haluamasi sarakkeet.

Äänestä
  • Nyt toimii jeeeee
    Suuret kiitokset Paavalille:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


LauraR kirjoitti:

Tietääkö kukaan, pliis auttakee=)
Siis työkirjassa on muutamia sarakkeita jotka pitäisi suojata, jotta ei niitä pääse vahingossakaan muuttamaan, mutta miten se tehdään. Koko työkirjan suojaus onnistuu kyllä, mutta sitä en nyt halua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu