Onko kokemusta tai tietoa kellään polykarponaatti pleksin leikkaamisesta (sahaamisesta)?
laserilla ei onnistu...kysyin alan liikkeestä. Sanoivat,että aineen kaasut tuhoaa laserin silmän? muut muovit onnistuu.
Siis pistosahalla täytyy yrittää "mataloittaa" pleksiä.
laserilla ei onnistu...kysyin alan liikkeestä. Sanoivat,että aineen kaasut tuhoaa laserin silmän? muut muovit onnistuu.
Siis pistosahalla täytyy yrittää "mataloittaa" pleksiä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei ole kuule polykarbonaatti pleksiä se on polykarbonaattia. Akryyli on pleksiä. Kumpaa siis pitäisi leikellä?
Karbonaattia voi leikellä melkein millä vaan eli sirkelillä,kuviosahalla,rautasahalla,timanttiterällä tms.
Samoin akryyliä mutta kuviosaha särkee levyn mielellään jos ei ole kokemusta leikkaamisesta. Isot ajot voi sahata, pienet kannattaa hioa.
Moottoripyörissä on käytetty molempia muovilaatuja.
Siis moottoripyörän polykarponaatti etuikkunasta on kyse !heh..
Akryylia tuskin nykyisin käytetään, se menee palasiksi iskusta jne.
Työ onnistui erinomaisesti kuviosahalla jossa oli peltiin tarkoittu terä. Sahassa oli vielä terän "pitkittäisliikettä" mahdollista säätää, ja terä puri sulattamatta,kuin puuta olisi sahannut.
Ensiksi viilaus karkeahkolla viilalla ja sitten pehmeään materiaaliin asennetulla puu-hiontapaperilla (se keltainen p-120) pyöreys tuli kuin itsestään.
Vain karkeahko viila ja paperi toimi hyvin. Turha vesihiontapaperia käyttää.
Vielä...siis terä puri sulattamatta sahattavaa materiaalia...tämä saivartelijoiden takia.
Kyllä akryylia vaan käytetään nykyäänkin.Pc:tä ei saa yhtä paljon väreissä kuin akryylia. Sen lisäksi pc:n käytöllä moottoripöyrän etuikkunassa ei ole mitään hyötyä.Paljon kalliimpaa materiaalia ilman mitään hintaa kompensoivaa lisäarvoa.
Nykyään suositut pyöränväriset lasit on yleensä pleksiä.
Vesihiomapaperilla voi kiillottaa levyn reunat näteiksi jos haluaa mutta sen voi tehdä varovasti myös liekillä tai liuotinkillotuksella.
Pc on tosiaankin iskunkestävää, toisin kuin acryl, eli pleksi, maalarinteippiä vaan suojaks, ettei kuviosaha naarmuta,,sahaus ja kiillotus kuten edellisetkin antoivat neuvoja. En laittas omaan prätkääni acryliä, koska voi haljeta jo reiän kohdasta.
Asetoniliuotuksella on riskinsä, jos ainetta pääsee valumaan väärään paikkaan,tosin viilakin voi lipsahtaa ja tehdä naarmun näköpintaan.
Kumiin tai johonkin taipuisaan materiaaliin kiinnitty santapaperi toimii hyvin ja pyöristää turvallisesti reunan. Eikä ole kovin vaivaloinen juttu.
otteeseen pleksiä. Irti vaan ja vannesahalla lyhyemmäksi. Ensin piirsin tussilla jäljen.
Lopuksi hioin nauhahiomakoneella. Päällehän tulee muovi/kumireunus, joten ei tarvi niin viimisen päälle hioakkaan. Jos vannesahan terä on kovin karkea, niin kannattaa tukea pleksi hyvin pöytää vasten, että ei revi halki. Metalliterä on aika hyvä. Kannattaa ottaa ensin vähän ja kokeilla ja taas ottaa lisää jos tarvii.