saako 4-tahtisesta skootterista 2-tahtista millään virityksellä tai korjaamolla?
fudeista apua
jäbä
2473
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kannesta syliterin alaosaan. Kannessa olevat vanhat kaasuttimen ja pakoaukon reiät on laipattava. Nokkakseli on poistettava, ettei nelitahtisen kannessa olevat ventiilit turhaan avaudu. Männän helma vaatii myos hieman muotoilua siten, että imu- ja pakotahti saadaan kohdalleen. Muutosten jälkeen on syytä muistaa laittaa öljyä pensan sekaan, ettei laakerit leikkaa kiinni.
Männässä on enemmän työstövaraa jos poistat muut kuin 2 ylimmäistä männänrengasta. Öljyrenkaita ei 2 tahti koneessa tarvita.
Muutosten jälkeen olisi mukava kuulla kokemuksesi muutostyöstä.
Lopulta fude olisi ehkä helpompi muuttaa 3 tahtiseksi yksi tahti poistamalla.
no johan nyt toki otat vain kaksi tahtia pois niin sitten sinulla on kaksitahtinen mopedi... ei se ole niin vaikeata ja ainahan ne voi palauttaa kauppaan ne "ylimääräiset" tahdit saat vielä rahaakin ;(