http://www.tampere.fi/asiointi/pisteet/sosiaaliasiamies/toiminta.html
Tuolta sivulta löytyy linkit tampereen alueen sosiaaliasiamiehen "tuloksiin".
Kun lukee tuota vuoden 2006 sepustusta, niin selviää tampereen sosiaaliasiamiehen työn "päämäärä".
Näköjään tampereen kaupungilla on loistavat lakimiehet taistelemassa toimeentulotukiasiakkaita vastaan ja oikaisuvaatimukset ovat lopputulokseltaan lähes ajan haaskausta.
Tuolta sivulta löytyy linkit tampereen alueen sosiaaliasiamiehen "tuloksiin".
Kun lukee tuota vuoden 2006 sepustusta, niin selviää tampereen sosiaaliasiamiehen työn "päämäärä".
Näköjään tampereen kaupungilla on loistavat lakimiehet taistelemassa toimeentulotukiasiakkaita vastaan ja oikaisuvaatimukset ovat lopputulokseltaan lähes ajan haaskausta.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Tappakaa yksi kyykyttävä sosiaalitantta tai pieskää se invaliidiksi niin loppuu se kyykytys. Tappamisella on parempi tehostevaikutus joten suosittelen sitä. Ei sellainen paskasakki ymmärrä muuta kuin suoraa ja kovaa väkivaltaa.
voi olla joskus hyvinkin häilyvä,
"Tappakaa yksi kyykyttävä sosiaalitantta tai pieskää..."
On uhkaus ei mielenilmaus.
Pysy asiassa.
Aktiivi Keskustelija
harkitsematon kehoitus tai yllytys rikoksen tekemiseen.
Jos joku sosiaalitantta ottaa tuon uhkauksena, niin olisi vähän syytäkin miettiä mitä seurauksia teidän toiminnalla on asiakkaiden elämään ja sitä kautta myös teidän omaan elämään - suomi on sen verran pieni maa ettei täällä kannata verivihollisia hankkia. On käsittämätöntä, että sosiaalityöntekijät saavat riehua kuin heikkopäiset välittämättä suomen laista ja käytännössä heillä ei ole mitään vastuuta tai uhkaa edesvastuuseen joutumisesta.
oikeutta. Jos et tiennyt, niin voin nyt kertoa Sinulle että, myös sosiaalitoimea sitovat lait. Sosiaalitoimen on toimittava kulloinkin voimassa olevien pykälien mukaan.
Jos tapahtuu laittomuuksia, asiasta on tehtävä tietysti asianmukainen korjausvaatimus.
Tuntuu, että saatat olla ehkä hiukan vainoharhainen, koska todellakin luulet että sosiaalitoimella ei olisi muuta tekemistä kuin hankaloittaa elämääsi. Pitäisiköhän Sinun tarkistaa lääkityksesi?
Täällä on usein tuotu esille tilanne jossa Tampereella on evätty toimeentulotuki kokonaan, vaikka sitä voidaan lain mukaan pudottaa korkeintaan 40%. Mitä tuo sitten on jos ei lain rikkomista päätöksen tehneen virkailijan osalta? Itse en ainakaan tunne mitään sääliä jos tuollaiseen henkilöön sovelletaan samoja konsteja eli syyllistytään laittomuuksiin käyttämällä oman käden rankaisua.
sosiaalitoimi ja henkilö, joka käyttää sosiaalitoimessa virka-asemaansa väärin.
Kumpikohan on pahempi käyttää karkeata kieltä vai projisoida omaa tautiaan muille.
Pahinta on käyttää väärin virka-asemaansa ja vielä puolustella tekosiaan. Kalikka näköjään kalahti kohdallasi, varo vaan, seuraavaksi voi kalahtaa pesismaila kaaliisi.
Seurattuani viestejäsi olen havainnut että kirjoittelet niitä aina yö-aikaan. Vaivaako sinua unettomuus, ahdistuneisuus? Sinun olisi syytä hakeutua ajoissa asialliseen hoitoon. Useinhan on niin että sairas ei itse tunne/tiedosta itseään sairaaksi, mutta usko pois paraneminen on aina mahdollista, siihen tosin vaaditaan tervettä motivaatiotakin.
Kun ihminen kirjoittaa yöllä, niin siihen voi olla lukuisia syitä:
esim.
- nettiyhteys voi olla halpa ja hidas, jolloin se toimii yöllä parhaiten
- naapuri tappelee ettei naapurissa nuku edes lapset
- lapsella voi olla koliikkivaivoja tai lapsi muuten sairastelee
- naapuri juhlii ja stereon nappulat ovat kaakooossa, jolloin naapurit eivät taatusti nuku
- stressi toimeentulosta ja laskujenmaksamisesta varmasti vie yöunet
- lisäksi ihmisellä voi olla kipuja ja ainakin sosiaalitoimen asiakas tietää, miten vaikeata lääkkeitä on saada kun sosiaalitoimi ei noudata lakia
- ihminen voi olla yövuorossa ja siellä ajan kuluksi kirjoittelee nettiin
- kun näitä syitä yöllä valvomiseen löytyy, niin täytyy ihmetellä miten ihmisellä viiraa omasta päästä, kun on heti tuputtamassa mielenterveydellistä diagnoosia.
Yritätkö suorittaa henkistä väkivaltaa?
Tiedätkö kuinka moni surffailee netissä juuri yöaikaan? Muuten tuo toinen viesti oli minun toinen jonkun muun, joten ei taida olla älykästä/tervettä vapaavalintaisesti yhdistellä kirjoitettuja viestejä "yhdeksi ihmiseksi".
kun kukaan ei ole vaivautunut ilmoittamaan asiattomasta viestistä.
Ilmeisesti kukaan ei pidä noinkaan suoraan tekstiä asiattomana ja ehkä sossutantatkin tietävät, että viestin poistaminen voisi suututtaa vielä pahemmin... vai miksiköhän viestiä ei ole vielä poistettu?
Tämä "tohtori" ei osaa ottaa huomioon sellaista vaihtoehtoa, että joku voi yövuorossa istuessaan aikansa kuluksi lueskella ja kirjoitella nettiin.
jos yötyöaikaan huvikseen kirjoittelee nettiin, koska syynä voi olla esimerkiksi:
- töiden laiminlyönti
- välinpitämättömyys työtehtävien kunnollisesta suorittamisesta
- yötyö on turhaa koska tehtävää työtä ei olekkaan
vaan työntekijälle maksetaan palkkaa olemattomasta työstä. Tämähän johtaa taas siihen, että joku muu joutuu tekemään enemmän töitä vähemmällä palkalla koska jotenkinhan sekin raha on tienattava millä, yötyöläiselle palkkaa maksetaan.
Oletko tosiaan noin saatanan tyhmä vai kovasti harjoitellut rooliasi? Monilla työpaikoilla yötyö on lähinnä valvomotyötä jossa puututaan prosessiin tarvittaessa. Ja ei noita yötöitä kukaan teetä jos se ei olisi tarpeellista. Mistä näitä Ajatusten Tonavia oikein sikiää? Kamelin perseestä kaiketi.
niin eihän sitä voi käsittää mitä yövuorossa tehdään.
ymmärrän kyllä näräisyytenne. Yötyötä olen tehnyt ja paljon, se oli kuitenkin totaalista toimintaa eikä todellakaan ollut aikaa keksiä ilkeyksiä jossakin päätteellä.
Tosiasiahan on että nykypäivänä työt ovat yhä helpompia ja vähemmän osaamista vaativia, kiitos automaatiotekniikan.
Tästä vain ikäväkyllä seuraa, että koska ihminenkin on tiettyä vuorokausirytmiä elävä elukka, niin yötyö lisää hänen stressaantumistaan ja aiheuttaa usein aiheetonta agressiivisuutta, jota sitten saatetaan purkaa aivan sivullisiin ja syyttömiin henkilöihin.
Vaikeammaksi tilanne tulee jos asianomainen joutuu käyttämään erilaisia kemiallisia piristeitä ja/tai rentouttajia voidakseen toimia työnsä vaativalla tavalla.
tyylistä tekstiä.
Eipä ole koskaan tullut mieleen, että yötyön vuoksi joku napsisi lääkkeitä. Potkut perseelle kuuluisi pillerihörhönä työpaikalla notkuvalle työntekijälle.
Olen koko ikäni elänyt kolmevuorotyötä tekevien ympärillä eikä kenenkään aggressiivisuus ole yötyön vuoksi lisääntynyt. Ihan samalla tavoin vuorotyöläiset ovat yksilöllisiä luonteita kuten ovat säännöllistä päivävuoroakin tekevät. Minulle on paremminkin tullut mututuntuma, että ne todelliset sekopäät ovat olleet aina säännöllistä päivävuoroa tekeviä.
käsittelee kunnan oma toimielin, joten ei sieltä mitään muutosta yleensä ole odotettavissakaan. Tosin tuossa vertailussa näytti Tampere olevan ihan omaa luokkaansa, vain yksi oikaisuvaatimus 293:sta oli johtanut joko muutokseen taikka palautukseen takaisin viranhaltijan käsittelyyn, muissa Tampereen seudun kunnissa tilanne ei aivan yhtä murheellinen ollut, esimerkiksi Nokian luvut 20/5.
Sosiaaliasiamiehellähän ei mitään tekemistä noiden oikaisuvaatimuksiin annettujen ratkaisujen kanssa ole, SAM:llähän ei päätäntävaltaa ole, "ainoastaan" asiakasta neuvova ja auttava rooli.
Oikaisuvaatimukseen annettu kielteinen päätös kannattaa aina viedä hallinto-oikeuden käsittelyyn, mikäli katsoo lakia joltain osin rikotun. Asiakkaan kannalta ikävää on se, että jo oikaisuvaatimuskäsittelyyn tuhraantuu aikaa (Tampereella keskimäärin tuplasti niin kauan kuin muissa alueen kunnissa Valkeakoski poislukien, eli n. 2 kk, näyttipä olevan jopa 6 kk jotkut käsittelyt kestäneet) ja sen jälkeen hallinto-oikeuskäsittely vielä vie 6-12 kk. Valkeakoskella (v.2005) näytti tilanne olevan kaikkein surkein; oikaisuvaatimuksia käsiteltiin 3-4 kuukautta, vaikka laki velvoittaa käsittelemään toimeentulotukea koskevat oikaisuvaatimukset kiireellisenä (sosiaalihuoltoasetus 16 §).
siltä kuin sosiaaliasiamies yhtyisi sosiaalityöntekijöiden näkemykseen.
Tampereella on sen verran erikoiset lain tulkinnat ja käytännöt, että tomera sosiaaliasiamies toimisi vähemmän hyvässä yhteistyössä tampereen sosiaalitoimen kanssa.
vaikuttaa myös sellainen seikka, että jos teet oikaisuvaatimuksen, niin sosiaalitoimi voi tehdä korjauspäätöksen jos peruutat oikaisuvaatimuksen, näin aina silloin, kun sosiaalitoimi on vähänkään epävarma päätöksestä.
Eli kuten kellarimummukin ehdottaa, kannattaa aina vaatia oikaisupäätöstä jos tuntuu, että on tullut kohdelluksi väärin. Eikö päämääränä ole kuitenkin saada oikeutta, kuin valittaa vain valittamisen ilosta.
Toisaalta ei kannata myöskään haaskata omaa tai muidenkaan energiaa valittamalla turhista asioista.
ei vaikuta mikään muu kuin tehdyt oikaisuvaatimukset - jos tehdyt "oikaisuvaatimukset jälkeenpäin katoavat kun asiakas vetää valituksensa pois", niin se on puhtaasti hallinnollinen ongelma, johon pitäisi puuttua. Kaikki tehdyt valitukset pitäisi näkyä kirjattuna: korjatut näkyvät palautettuina tai muutettuina päätöksinä. Ne lain vastaiset päätökset, joista ei ole valitettu eivät myöskään näy noissa tilastoissa.
Tampereella vain ei uskalla tehdä oikaisuvaatimusta, sillä sen jälkeen ryhdytään simputtamaan. Ja kuten on aikaisemmin kirjoitettu tampereen sosiaalityöntekijän sanoneen, niin simputuskeinot ovat rajattomat.
En oikein jaksa uskoa, että joku lähtisi valittamaan toimeentulotukipäätöksestä pelkästään valittamisen ilosta. Taitaa paremminkin olla niin etteivät köyhät voi siihen rahaansa pistää ja hyväksyvät lain vastaisia päätöksiä, kun tietävät mitä "valittajan koulutukseen kuuluu".
Päätökset usein jäävät muuttumatta, koska sosiaalitoimen normaalit käytännöt ovat sellaisia, että niillä saadaan varmistettua useimmat valitukset turhiksi. Esimerkiksi sosiaalitoimi vaatii laskun maksetuksi ennen sen hyväksymistä toimeentulotukilaskelmaan - kun taas valitusasteissa lain mukaan maksettu lasku voidaan jättää huomioimatta. Suomeksi laskua ei hyväksytä toimeentulolaskelmaan ennenkuin se on maksettu, kun lasku on maksettu voidaan pärstäkertoimen perusteella päättää hyväksytäänkö maksettu lasku laskelmaan ja jos maksettua laskua ei hyväksytä laskelmaan, niin päätös ei todennäköisesti muutu valitusasteissa (olisi pitänyt olla toimeentulotukipäätöstä tehtäessä maksamatta).
Keravalla on sosiaali- ja terveyslautakunnassa oikaistu vain yksi viranhaltijapäätös ajalla 2004-2006
Voit sossun asiakaana hakeutua:
"Asiakkaille suunnataan aktivoivia ja työllistäviä projekteja, joissa heille tarjotaan toimeentulotuen vaihtoehtona työllistymistä. Tavoitteena on edistää asiakkaiden kuntoutumista ja pääsyä avoimille työmarkkinoille."
Lähde: http://www.tyollisyysportti.fi/tyollisyyspalvelut/kuntien_tyollisyys-ja_kuntoutus/tampere/vaihtoehtoinen_tyollistaminen/
Kun ihminen tekee töitä, niin hänelle kuuluu siitä normaali palkka.
Kun toimeentulotuella kituuteleva pakotetaan työskentelemään toimeentulotuen vastineeksi, niin kyse on sivistymättömästä toiminnasta ja toisen ihmisen ihmisarvon loukkauksesta.
On se kumma kun tampereella voivat jättää toimeentulotuen kokonaan myöntämättä, jos ihminen ei suostu myöntämään ettei hänelle kuulu lain mukaiset oikeudet ja hän on niin alhainen otus ettei hänelle kuulu edes ihmisoikeudet.
Miksi kukaan laillisuusvalvoja ei puutu tampereen kaupungin sairaisiin käytäntöihin?
Yhteiskunnan mielestä köyhyys on sen luokan rikos, että heidät voidaan tuomita yhteiskuntapalvelukeen.
Vielä raskauttavammaksi asian tekee se, jos tämä rikollinen alentuu hakemaan tukea.
Sosiaalisen työllistämisen toimialan käsitteitä:
http://demo.vilmamedia.fi/tpy_uusi/sivu.php?artikkeli_id=82
Ei Suomessa ole mitään "orjatyötä", kyllä työstä aina maksetaan ja on vapaa-aikaa myös työajat vieläpä lyhempiä usein ja työt sovitettuja/sovellettuja. Ei ole normaaleja markkinaehtoisia työsuhteita, vaan autetaaan esim. asiakas uudelleen työmarkkinoille työkelpoisena!