Alkaa nyt vahvasti näyttää siltä, että suunnistamme vuoden vaihteessa reiluksi kahdeksi viikoksi Sansibarille! :)
Mitenkäs siellä tuo turismi on tätä nykyä, ei kai sentään vielä ihan hirveää tungosta? Näyttäisi siltä että suosio on vahvassa nousussa. Ja mitenkäs siellä lomailleet, oletteko tunteneet olonne turvalliseksi? Uskaltaako illallakin kuljeskella rauhassa ympäriinsä? Muutenkin mielelläni kuulen kokemuksianne, niin hyviä kuin huonojakin!
Turismi ja turvallisuus
5
2142
Vastaukset
- siellä
Kansainväliseen terrorismiin liittyvät iskut ovat mahdollisia niin Tansaniassa kuin Sansibarillakin.
- on tuo.
Kuten lähes kaikkialla muuallakin Afrikassa jos nettiin on luottaminen. En jotenkin osaa kokea tuota kovin todelliseksi uhkaksi. Enemmänkin kiinostaa ihan konkreettisesti ryöstön tmv. mahdollisuus...
- Diipa
Olin huhtikuussa viikon verran Sansibareilla. Turisteja ei valtavia määriä näkynyt, muutama hassu valkoihoinen Stone Townissa. Tämä tosin saattoi johtua sadekaudesta.. Koko aikana ei turvallisuuden suhteen tarvinnut pelätä. Liikuimme taksilla koko ajan saman taksimiehen kuljettamana, ilmeisesti kenen tahansa kyytiin ei kannata istahtaa. Stone Townissa taskuvarkaita varmasti on, mutta meidän porukaltamme ei mitään ainakaan hävinnyt. Kaikenkaikkiaan ihmiset olivat ystävällisiä, etenkin kun itse vaivautui hymyilemään ja tervehtimään heitä. Muutamalla Swahilin kielisellä sanalla pystyi myös kovasti rikkomaan jäätä. Kyllähän siellä tuntui että kaikki jotenkin halusivat hyötyä turisteista, mutta uhatuksi ei oloa tarvinnut tuntea. Järki kädessä ja ystävällinen asenne varmasti auttavat paljon. Dar es Salaam on sitten ihan eri asia, siellä kadulla liikkuminen keskellä kirkasta päivääkin voi olla todella vaarallista etenkin paikallisten omilla alueilla.
- ap.
Eli hyvältä kuulostaa, juuri tuollaista vähän uumoilinkin. Terve järki vaan käyttöön niin hyvin vaikuttaisi pärjäävän! Innolla siis reissua odottelemaan... :)
- Jambo bwana
ap. kirjoitti:
Eli hyvältä kuulostaa, juuri tuollaista vähän uumoilinkin. Terve järki vaan käyttöön niin hyvin vaikuttaisi pärjäävän! Innolla siis reissua odottelemaan... :)
Onnittelut matkakohteen valinnasta! Itse olin puolisoni kanssa kyseisellä saarella viime vuonna ja meillä oli aivan unohtumaton matka! Paikalliset ihmiset ovat erittäin ystävällisiä ja avuliaita. Meitä kiidätti paikasta toiseen paikallinen kundi ja päästiin näkemään ihania paikkoja ja maistelemaan suussa sulavia ruokia! Varsinkin hedelmät ja äyriäiset olivat ihania. Saarella on paljon köyhyyttä ja korruptiota, mutta silti paikalliset asukkaat kulkevat hymy huulilla ja huutelevat jambo tervehdystä! Erittäin mukavaa matkaa teille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1116916KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3886577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653317Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282869Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082460Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään351940- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257