En tiedä olenko oikealla palstalla mutta kertokaa jos jossain on oikeampi.
Viime kesänä siskoni kuoli ja minusta ja miehestäni tuli kädenväännön jälkeen huoltajia heille. Lasten isä on alkoholisti, rikollinen ja muutenkin vastuuton joten hänestä ei ole pienten huoltajaksi. Ennestään meillä oli lapsia 5 kpl.
Syksyllä todettiin että siskoni lapsella on jotain häikkää ja kun asiaa on tutkittu niin nyt epäillään fasia. Jouduin joululta lopettamaan työt koska kotona asiat eivät vain toimineet tämän lapsen osalta varsinkaan.
Kaipaisin nyt keskustelupalstaa jossa saan puhua vastaavien tapausten kanssa. Olen välistä todella uupunut ja tunnen olevani riittämätön. En voi kenellekkään tilittää tuntojani, varsinkaan negatiivisia.
Lapset ovat kokeneet valtavan menetyksen mutta uskon heidän tuntevansa olevansa turvassa ja että heillä on rakastava perhe ympärillä.
En jaksa olla aina se superäiti joka ymmärtää ja tukee, antaa positiivista palautetta kaikesta mahdollisesta eikä koskaan menetä pinnaa.
Välistä vain tuntuu että voimat loppuu.
Viime kesänä siskoni kuoli ja minusta ja miehestäni tuli kädenväännön jälkeen huoltajia heille. Lasten isä on alkoholisti, rikollinen ja muutenkin vastuuton joten hänestä ei ole pienten huoltajaksi. Ennestään meillä oli lapsia 5 kpl.
Syksyllä todettiin että siskoni lapsella on jotain häikkää ja kun asiaa on tutkittu niin nyt epäillään fasia. Jouduin joululta lopettamaan työt koska kotona asiat eivät vain toimineet tämän lapsen osalta varsinkaan.
Kaipaisin nyt keskustelupalstaa jossa saan puhua vastaavien tapausten kanssa. Olen välistä todella uupunut ja tunnen olevani riittämätön. En voi kenellekkään tilittää tuntojani, varsinkaan negatiivisia.
Lapset ovat kokeneet valtavan menetyksen mutta uskon heidän tuntevansa olevansa turvassa ja että heillä on rakastava perhe ympärillä.
En jaksa olla aina se superäiti joka ymmärtää ja tukee, antaa positiivista palautetta kaikesta mahdollisesta eikä koskaan menetä pinnaa.
Välistä vain tuntuu että voimat loppuu.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Lapset eivät sairastu tai menehdy, vaikka äidillä pinna palais. Päinvastoin, on todella rankkaa elää täydellisyyden rinnalla. Nykyiset aikuiset naiset on kasvatettu mielettömään täydellisyyden ja loputtoman suorittajan rooliin ja se on kanssaihmisille suorastaan rasite. Kaikkien pitää perheessä voida tuntea itsensä hyviksi ja päteviksi, ja sehän ei onnistu superäidin perheessä, jossa äiti on epäinhimillisen täydellinen ihminen.
fas-poika sijaislapsena.Ymmärrän tuntojasi hyvin,vauhtia piisaa enemmän kuin tarpeeksi.On raskaampia päiviä ja niitä leppoisampia.Meillä lapsi on aurinkoinen iloinen antaa voimia kestää sitten sen vastaanlaittamisen ja rajojen kokeilut.Pinna palaa kyllä monasti ja on laskettava kymmeneen, auttaa muuten kummasti.Jos haluat niin voitas sähköpostitse olla yhteydessä. Auttaa saada purkaa isommat höyryt keskustelemalla.Voimia sulle arkeen.
meilläkin on pieni alkoholivaurioinen lapsi. Olisi antoisaa vaihtaa ajatuksia, mutta tällä palstalla se ei onnistu. Tulkaa verkkoklinikan sivuille, siellä voi keskustella.
www.verkkoklinikka.fi
Kävin ehdottamillasi sivuilla. Mistä löydän sinut? Olisi todella helpottavaa keskustella toisten kanssa asiasta. Nyt on kiire mutta palailen illalla! Pokseri tulehan sieki juttelemaan! Nyt toivotan teille mukavaa perjantaita!
osoite kun kyseesähän ovat kuitenkin omat sukulaislapset
joita hoidat ja huollat miehesi kanssa.
Suurin osa dignisoiduista fas/fae lapsista on sijoitettuja. Siksi luulin löytäväni täältä ihmisiä joilla on asiasta kokemusta.
Vaikka me voisimme olla sukulaisuussuhteen vuoksi omaishoitajia en usko löytäväni sieltä fas/fae perheitä. Olen käynyt lukemassa palstoja ja etsinyt.
Tämä tuntuu olevan vaijettu aihe. Tuntuu olevan vaikea löytää keskuystelupalstaa asian tiimoilta.
Minulla on tästä oireyhtymästä pitkä kokemus. Ja ihan tältä istumalta voin sanoa, että pitkää pinnaan näiden lasten kanssa vaaditaan.
Pitää myös olla periksiantamaton ja selkeät säännöt talossa. Lapsen on hyvin vaikea niitä omaksua ja hän tarvitsee kaikessa oppiakseen tuhat toistoa, kun normaali lapsi oppii parin kolmen sadan toiston jälkeen.
Sydämellisiä ovat ja hellyyttäviä, mutta myös usein agressiivisia. Puhe kyllä menee perille, mutta asiat unohtuu hyvin nopeasti. Meillä ainakin lojuu ulkovaatteet yhdessä mykkyrässä eteisessä, kun on niin kova kiire leikkimään koulupäivän jälkeen. Talossa on usein kaaos, kun joku tärkeä lelu on kadoksissa. Ilo ja riemu sekä suru ja kiukku vuorottelevat päivän aikana vuoristoratamaisesti. Tiukka pitää olla, mutta lämpimällä tavalla. Näiden lasten hellyyden kaipuu on pohjaton ja tyhjiön täyttäminen on mahdotonta. Antoisaa, mutta rankkaa on ainakin minulla. Jos ehdin jossain vaiheessa siirryn verkkoklinikalle (en tänään ehdi).
Jos lapsella FAS tai FAE todetaan on hänellä mahdollisuus tukitoimiin, ehkä toimintaterapiaa tms. jos vauhti on kova. Hermostoperäiset vauhtijaksot eivät johdu huonosta kasvatuksesta tai "tuhmuudesta" vaan aivot antavat noita "vauhti-impulsseja" ja taas mentiin!!! Neurologinen kuntoutus voi olla tarpeen jne. jne. Apua saa, mutta sitä kannattaa kova äänisesti etsiä, kotiin sitä ei tulla tarjoamaan.
kirjoittanut useampaan otteeseen mutta ne "jotkut" sitten tyrmäävät sen alkoholistivanhempien laspsista FAS/FAE aiheen keskustelun joten luovutan sen kun ei viitsi riidellä koska se ei ole riidan aihe ainakaan minulle.
Ei tämä FAS/FAE lapsista kirjoittaminen ole muuta kuin faktaa. Mutta todellisuuden julkituominen on tällä palstalla syntiäkin raaempaa.
Meillä siis myös monen vuoden kokemusta näistä ongelmista. Kirjoitit hyvin ja ymmärrettävän pelkistetysti. Asiasta tietoisena ymmärtää aivan tasantarkkaan mitä meinaat. Meidän sijoitetunlapsen elämä on todella vaikeaa ja ei muuksi tule muuttumaan.
Saamme kyllä paljon apua lapsi/nuori terapiaa joka viikko ja me kerran kk. työohjausta, palaverit koulussa. Voi ymmärtää että vaan nuo asiat työllistävät sijaisvanhempia hyvinkin paljon.
Kirjoitan päiväkirjaa ja se on todella suuri apu kun keskustellaan ja mietitään niitä pieniä kehityksen pilkahduksia.
Kuten olet huomannut että täällä palstalla ei saa mainita alkoholistivanhemmista mitään. Se on joidenkin mielestä edelleen "tabu" ja syyt ovan joissakin muissa kuin näissä vanhemmissa.
Joku meinaa että lapsi on tullut tällaiseksi sijaisperheessä. Vaativat jopa palautusta biokotiin ja heti.
Meillä lapsi usein sanoo että mu äidillä on FAS no eihän kukaan joka ei ole tietoinen että lapsi on huostaanotettu ja sijaiskodissa voi nähdä muuta kuin että se sijaisäiti lapsen vierellä on se äiti jolla FAS. Kuitenkin usein lapsi kuuluuttaa korkealla äänellä että hän asuu sijaisperheessä ja miksi äiti ei hänestä kykene huolehtimaan.
Voi arvata mitkä katseet sijaisäiti saa ympärillä olevilta ihmisiltä. Siis paljon on kestettävä kun se kohdalle sattuu.
Olisi todella hyvä saada keskustella tästä ongelmasta ilman häirikköjä. Me itse kukin tarvitsemme sitä tukea ja arjenongelmiin ratkisu neuvoja. Niitä saa melkein pelkästään sen ongelmankassa painivilta äideiltä ja isiltä. En usko että sitä kukaan muu voi edes ymmärtää.
lukemaasi.
Jos pitää rautalangasta asiaa huostaanotetuista ja sijoitetuista lapsista ja nuorista vääntää niin...
Suurin osa lasten ja nuosten huostaanotoista heidän omista perheistään tehdään muista syistä kuin heidän huoltajiensa alkoholin väärinkäytöstä (tai juoppoudesta kuten kirjoitit) johtuen.
Alkoholin väärinkäyttö perheissä ei ole siis pääasiallinen syy lasten ja nuorten huostaanottoihin.
Omalta osaltasi haluat auttaa teille huostaanotettuja ja sijoitettuja lapsia.
Olet ottanut asioista selvää ja olet hakenut teille sijoituille lapsille tarpeellista terveydenhuoltoa terapioineen sekä muine yhteiskunnan tarjoamine tukineen.
Alkoholismista, juoppoudesta ja siihen liittyvästä ironisesta "heittelystäsi" ei niin väliä.
Asioista on puhuttava niiden oikeilla nimillä
niinkuin kaikesta muustakin yhteiskunnan toimintaan ja jopa epäkohtiin
(varsinkin lasten ja nuorten kohdalla ja heidän elämäänsä vaikuttavista epäkohdista)
liittyvistä asioista.
Hei sijaisisä! Olisi hyvä saada jostain? suljettu vertaistuki keskustelupalsta. Voi kun perhehoitoliitto tms. avaisi sellaisen. Sinne pitäisi rekisteröityä ja antaa omat tiedot, mutta nimimerkillä voisi avoimmesti käsitellä FAS/FAE lasten kanssa syntyvistä ongelmista. Niitähän riittää jokaiselle päivälle. Voisi kertoa kokemuksista ja jakaa omia selviytymiskeinoja toisille FAS/FAE/NAS lasten sijaisvanhemmille.
Joitakin FAS/FAE/NAS lapsia on sijoitettuna edelleen ilman asianmukaisesta diagnoosia ja lapsen edun mukaisia terapia ja muita hoito sekä tukitoimia. Järkyttävää.
Olen kirjoitellut verkkoklinika.fi keskustelupalstalla ja siellä sijaisvanhemuus otsikon alla. Siellä on kyllä aika hiljaista mutta olisi tosi mukava kun tulisitte sinne vaihtamaan ajatuksia!
Olen niin uupunut tämän asian kanssa ja olisi mukava tietää teidän arjen sujumista ja kuinka te siihen voimat löydätte?
Tarkennus nyt ainakin minun osalta on se että suurin osa DIAGNISOIDUISTA fas/fae lapsista asuu sijaisvanhemmilla. Fas/fae lapsen voi saada alkoholistiäiti joka on nauttinut alkoholia runsaasti raskauden aikana. Tämä nyt on tosiasia jota kukaa biokaan ei voi kieltää.
Mukavaa viikonloppua kaikille!
piikittelyä, ettei muka FAS/FAE lapsista tai heidän alkoholistivanhemmistaan saisi puhua. Taidat itse vetää mattoa jalkojesi alta omalla asenteellasi ja vierittää vastuun toisten harteille.
Olenhan minäkin ehdottanut täällä keskustelua erityislasten hoitoon liittyvistä asioista, mutta ei kelpaa, koska ehdottajana oli bio-vanhempi. Minulla on vain 11 vuoden kokemus erityislapsen hoidosta, joka ei ole FAS- eikä FAE-lapsi, mutta tämähän ei ole kunnioitettavaa työtä ollenkaan, koska en ole sijari, jolle tarvitsisi olla kiitollinen kenenkään mistään.