Nyppiminen vaiko...

Hei!
Olen kohta 11-vuotias karkeakarvainen kettuterrieri tyttö. Minut on tähän asti aina nypitty trimmaajalla, mutta nyt on mieleeni tullut toinen vaihtoehto eli parturointi! Kertokaapa kokemuksianne, kumpaa mieluummin suosittelette ja miten esim. parturointi vaikuttaa karvaani,ihooni, jne...? Vuh!
3493
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ja tulos on huono eli kiharoituu ja väreistä tulee harmaita ja elottomia eli trimmaus kannattaa tehdä kyllä nyppimällä..

nykyinen foxini on pian kaksitoista ja sen nypin nykyisin vain päältä jolloin värit säilyy ja ei mene selästä niskasta ja päästä kiharaan..jalat ja sivustat mahan alustan tietenkin myös sekä parran siistin saksin jättäen kuitenkin pituutta. Ulkopuolinen ei niin trimmauksesta tietävä ei huomaa eroa kunnon trimmistä. :)
Tähän olen päätynyt koska koirani kotikoira ja sillä äärettömän pehmeä ja pitkä turkki. Eli teen puolitrimmin...enään en leikkaa kokonaan koska silloin turkki menee kamalan näköiseksi.

ihoon trimmit ei vaikuta..ekalla koiralla iho hyvä leikkauksesta huolimatta ja tokalla huono ..voi olla että nypintä hiukan ärsyttää ihoa..tai sitten vain kyse taipumuksesta huonoihoisuuteen ja hilseilyyn.

Äänestä

Meillä siis 2 lakelandinterrieriä. Molempien karva ajetaan koneella lyhyeksi, mutta "koristekarvat" jätetään.

Karva toki pehmenee, kihartuu ja vaalenee, mutta olen silti sitä mieltä, että jos koira ei käy näyttelyissä tms., niin ajelisin koneella. Helpompi pitää lyhyenäkin.

Toinen tytöistä on 11 v. ja toinen 7 v., molemmat käyneet aikoinaan näyttelyissä ja trimmattu ahkerasti. Vanhemman iho alkoi silloin oireilemaan trimmauksesta rankasti (karvatupentulehduksia jne.), niin totesimme, että eläkkeelle jäätyään, se parturoidaan koneella. Iho rauhoittui ja olemme tyytyväisiä. Kun nuorempikin jäi eläkkeelle, en enää viitsinyt sitäkään trimmata, joten koneella ajelun helppous on vienyt minut mukanaan. Joskin kotona on vielä yksi nuori airispoika, joka kyllä nypitään...

Äänestä

Karkeakarvasten turkki voi parhaiten kun sitä nyppii. Oikein hoidettu karkeakarvainen turkki hylkii likkaa ja vettä, sekä pitää koiran lämpimänä.

Karkeakarvaisellahan ei ole varsinaista karvanlähtöä, mikä tarkoittaa että kuolleet karvat jäävät, kun turkkia leikkaa. Tämä taas aiheuttaa sen että väri muuttuu harmemmaksi ja turkki ei ole yhtä lämmin.

Monet silti päättävät ajaa etenkin vanhempien karkeakarvaisten turkkia. Eikä nyppiminen tunnu kaikille sopivan, joillakin koirilla tosiaankin iho ärtyy/ tulehtuu nyppimisestä, etenkin jos kerralla ottaa paljon pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...parturointi? kirjoitti:

Hei!
Olen kohta 11-vuotias karkeakarvainen kettuterrieri tyttö. Minut on tähän asti aina nypitty trimmaajalla, mutta nyt on mieleeni tullut toinen vaihtoehto eli parturointi! Kertokaapa kokemuksianne, kumpaa mieluummin suosittelette ja miten esim. parturointi vaikuttaa karvaani,ihooni, jne...? Vuh!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu