Kapillaarikatko

???????????????????????

siis kaikki asiantuntijat nyt pätemään:
tuleeko rossipohjaan routaeristeen päälle 0-16 kalliomurske vai 16 sepeli? eihän siinä saisi olla yhtään "nollatavaraa",pientä kiveä,hiekkaa.

9

3131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinne

      sepeliä.

    • tuskaa
      • Ottiatuotanääs

        Kyseessä on tuulettuva alapohja. Sinänsä ko. raportti on erittäin hyvä. Tuulettuvaan liittyen tsekatkaa tuolta B62 ja B63. Tiivistelmä: pohjalle kevyt lämpöeristävä kerros (EPS tai leca), päälle ei mitään. Muovia ei saa laittaa. Kokeiltu käytännössä omassa kohteessa: pohjalla oli alkuaan sepeli, jolloin kosteus RH95-100%. Nyt sepelin päällä EPS 50mm, kosteudet 40-70%.

        http://hvac.tkk.fi/julkaisut.html


    • pilarirossi

      ei alle kaipaa mitään. Roskat pois.

    • duunari2

      päälle voi laittaa vaikka hiekkaa, koska styrox ei estä vesihöryn liikkumista kovinkaan tehokkaasti eikä myöskään karkea murske tai sepeli. Murske tai sepeli katkaisee vain kapilaarisesti eli maan huokoisissa nousevan veden ja mikäli vettä on routalevyssä asti on salaojitus tehty väärin taikka se on riittämätön.

      Itse laittaisin ennemmin rakennusmuovin estämään vesihöyryn nousun tuuletustilaan ja eristäisin vain anturan vierustan ulko- ja sisäpuolelta. Tällöin osa tuuletusaukoista kuuluu sulkea talvella jotta maapohja ei kylmän vaikutuksesta jäähdy liikaa tuuletustilan alla.

      • ja mistä

        arvoit tuon muovi ohjeen? Aika huono....


    • bbb

      aina 16-32mm

    • mmm

      Jos kapillaarinen kosteus saadaan estettyä kalliomurskeella, jossa ei ole hienoainesta, niin jäljelle jää vielä ilman suhteellinen kosteus. Rossipohjassa on kesällä olosuhteet, joissa tiivistyy ilman sisältämää kosteutta kylmiin pintoihin. Pinnat ovat kylmät, koska rossipohjassa on kellariolosuhteet. Jos lattian alapohjarakenne on puuta (yleisin), niin puu alkaa homehtua. Jos taas on ontelolaattarakenne, niin ongelmia ei todennäköisesti ole.

      Puisen alapohjan kanssa on syytä käyttää Lecasoraa, koska se on emäksistä ja estää homeen kasvua. Itse laittaisin Lecasoraa myös ontelolaattarakenteiseen rossipohjaan. Ei siitä ainakaan haittaa ole.

    • mursketta

      nii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      5518
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3071
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2684
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      27
      2045
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2032
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1859
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      95
      1822
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      174
      1752
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1478
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1240
    Aihe