Matkabudjetin laadinta!

Intomielinen byrokraatti.. :)

Ollaan lähössä miehen kanssa ensimmäistä kertaa lomalle ulkomaille. Ja nyt haluaisinkin selvittää etukäteen mitä tämä kaikki syö rahaa..osaa sitten varautua..

Elikkäs onko ketään törmännyt netissä valmiiseen matkabudjetin pohjaan, johon saisi näppärästi itse laskettua rahat. Saisi hiukan näkymää..

Googlettelin, mutta en löytänyt oikeen mitään.. :)

5

2918

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kissus

      Lasken matkalle tqrvittavan käteisvarannon näin:
      1 hlö: 50€/vrk. syömiseen, juomiseen, liikkumiseen ja mahdollisiin sisäänpääsymaksuihin. 50€/vrk. majoittautumiseen ja muihin menoihin = 100€/hlö/vrk.
      Aina on tuolla budjetilla rahat riittäneet ja vieläpä tuliaisia ostettu. Jos jää yli, ne voi sitten tuoda kotiin sillä on huomattavasti mukavampaa kun ei tarvitse kiristellä turhaan. Jos olette menossa johonkin kalliina tunnettuun maahan (esim. Englanti, japani, ranska tms.) lisävaluutta ei ole pahasta = tuolla summalla pärjää niissäkin maissa mutta saa tyytyä "mäkkärisafkaan" :). Autojen yms. kalliiden lisäerien suhteen varaat tietty sen verran lisämassia kun siihen uppoaa.

    • EliasA

      100 € on aina tähän asti riittänyt päivää kohti. Jostain päin on tullut käyttörahaa takaisin turhankin paljon, mutta mitäs se oikeastaan haittaa.

      • huljakasta

        rahan heittoa paljon riippuu maasta rahankulutus mutta 100e vrk on paljon jos et sitten vietä päivääsi bordellissa!


      • onko niin yläkanttiin
        huljakasta kirjoitti:

        rahan heittoa paljon riippuu maasta rahankulutus mutta 100e vrk on paljon jos et sitten vietä päivääsi bordellissa!

        Riippuu tietenkin kohteesta ja toiveista, mutta kyllä netistä löytyvät edullisetkin majoitukset vievät monin paikoin 70 juroo. ;D


      • matkailijatar
        huljakasta kirjoitti:

        rahan heittoa paljon riippuu maasta rahankulutus mutta 100e vrk on paljon jos et sitten vietä päivääsi bordellissa!

        ...ei ole monessa kaupunkikohteessa kummoinenkaan käyttöraha, hotellit vielä päälle. Ruoka, liikennevälineet, pääsymaksut (monissa maissa useat museot esim 15-20 EUR, musikaalit tai teatterit 50 EUR), juomarahoja unohtamatta, 10-15% on monessa maassa ihan vakio.

        Esim.Kanarialla rannalla maatessa ei mene niin paljoa rahaa ja Aasiassa selviää pienemmälläkin budjetilla, koska hinnat ovat edullisemmat. Riippuu paljon, mitä matkalla tekee, mutta yleensä lomalla haluaa syödä hyvin, käydä katsomassa jotain maksullista nähtävyyttä, käydä ostoksilla jne ja silloin rahaa palaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe