Matkabudjetin laadinta!

Intomielinen byrokraatti.. :)

Ollaan lähössä miehen kanssa ensimmäistä kertaa lomalle ulkomaille. Ja nyt haluaisinkin selvittää etukäteen mitä tämä kaikki syö rahaa..osaa sitten varautua..

Elikkäs onko ketään törmännyt netissä valmiiseen matkabudjetin pohjaan, johon saisi näppärästi itse laskettua rahat. Saisi hiukan näkymää..

Googlettelin, mutta en löytänyt oikeen mitään.. :)

5

2856

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kissus

      Lasken matkalle tqrvittavan käteisvarannon näin:
      1 hlö: 50€/vrk. syömiseen, juomiseen, liikkumiseen ja mahdollisiin sisäänpääsymaksuihin. 50€/vrk. majoittautumiseen ja muihin menoihin = 100€/hlö/vrk.
      Aina on tuolla budjetilla rahat riittäneet ja vieläpä tuliaisia ostettu. Jos jää yli, ne voi sitten tuoda kotiin sillä on huomattavasti mukavampaa kun ei tarvitse kiristellä turhaan. Jos olette menossa johonkin kalliina tunnettuun maahan (esim. Englanti, japani, ranska tms.) lisävaluutta ei ole pahasta = tuolla summalla pärjää niissäkin maissa mutta saa tyytyä "mäkkärisafkaan" :). Autojen yms. kalliiden lisäerien suhteen varaat tietty sen verran lisämassia kun siihen uppoaa.

    • EliasA

      100 € on aina tähän asti riittänyt päivää kohti. Jostain päin on tullut käyttörahaa takaisin turhankin paljon, mutta mitäs se oikeastaan haittaa.

      • huljakasta

        rahan heittoa paljon riippuu maasta rahankulutus mutta 100e vrk on paljon jos et sitten vietä päivääsi bordellissa!


      • onko niin yläkanttiin
        huljakasta kirjoitti:

        rahan heittoa paljon riippuu maasta rahankulutus mutta 100e vrk on paljon jos et sitten vietä päivääsi bordellissa!

        Riippuu tietenkin kohteesta ja toiveista, mutta kyllä netistä löytyvät edullisetkin majoitukset vievät monin paikoin 70 juroo. ;D


      • matkailijatar
        huljakasta kirjoitti:

        rahan heittoa paljon riippuu maasta rahankulutus mutta 100e vrk on paljon jos et sitten vietä päivääsi bordellissa!

        ...ei ole monessa kaupunkikohteessa kummoinenkaan käyttöraha, hotellit vielä päälle. Ruoka, liikennevälineet, pääsymaksut (monissa maissa useat museot esim 15-20 EUR, musikaalit tai teatterit 50 EUR), juomarahoja unohtamatta, 10-15% on monessa maassa ihan vakio.

        Esim.Kanarialla rannalla maatessa ei mene niin paljoa rahaa ja Aasiassa selviää pienemmälläkin budjetilla, koska hinnat ovat edullisemmat. Riippuu paljon, mitä matkalla tekee, mutta yleensä lomalla haluaa syödä hyvin, käydä katsomassa jotain maksullista nähtävyyttä, käydä ostoksilla jne ja silloin rahaa palaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      336
      7412
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      77
      4769
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3225
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3117
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      76
      2016
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1896
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      220
      1841
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1597
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1558
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1478
    Aihe