Matkabudjetin laadinta!

Intomielinen byrokraatti.. :)

Ollaan lähössä miehen kanssa ensimmäistä kertaa lomalle ulkomaille. Ja nyt haluaisinkin selvittää etukäteen mitä tämä kaikki syö rahaa..osaa sitten varautua..

Elikkäs onko ketään törmännyt netissä valmiiseen matkabudjetin pohjaan, johon saisi näppärästi itse laskettua rahat. Saisi hiukan näkymää..

Googlettelin, mutta en löytänyt oikeen mitään.. :)

5

2869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kissus

      Lasken matkalle tqrvittavan käteisvarannon näin:
      1 hlö: 50€/vrk. syömiseen, juomiseen, liikkumiseen ja mahdollisiin sisäänpääsymaksuihin. 50€/vrk. majoittautumiseen ja muihin menoihin = 100€/hlö/vrk.
      Aina on tuolla budjetilla rahat riittäneet ja vieläpä tuliaisia ostettu. Jos jää yli, ne voi sitten tuoda kotiin sillä on huomattavasti mukavampaa kun ei tarvitse kiristellä turhaan. Jos olette menossa johonkin kalliina tunnettuun maahan (esim. Englanti, japani, ranska tms.) lisävaluutta ei ole pahasta = tuolla summalla pärjää niissäkin maissa mutta saa tyytyä "mäkkärisafkaan" :). Autojen yms. kalliiden lisäerien suhteen varaat tietty sen verran lisämassia kun siihen uppoaa.

    • EliasA

      100 € on aina tähän asti riittänyt päivää kohti. Jostain päin on tullut käyttörahaa takaisin turhankin paljon, mutta mitäs se oikeastaan haittaa.

      • huljakasta

        rahan heittoa paljon riippuu maasta rahankulutus mutta 100e vrk on paljon jos et sitten vietä päivääsi bordellissa!


      • onko niin yläkanttiin
        huljakasta kirjoitti:

        rahan heittoa paljon riippuu maasta rahankulutus mutta 100e vrk on paljon jos et sitten vietä päivääsi bordellissa!

        Riippuu tietenkin kohteesta ja toiveista, mutta kyllä netistä löytyvät edullisetkin majoitukset vievät monin paikoin 70 juroo. ;D


      • matkailijatar
        huljakasta kirjoitti:

        rahan heittoa paljon riippuu maasta rahankulutus mutta 100e vrk on paljon jos et sitten vietä päivääsi bordellissa!

        ...ei ole monessa kaupunkikohteessa kummoinenkaan käyttöraha, hotellit vielä päälle. Ruoka, liikennevälineet, pääsymaksut (monissa maissa useat museot esim 15-20 EUR, musikaalit tai teatterit 50 EUR), juomarahoja unohtamatta, 10-15% on monessa maassa ihan vakio.

        Esim.Kanarialla rannalla maatessa ei mene niin paljoa rahaa ja Aasiassa selviää pienemmälläkin budjetilla, koska hinnat ovat edullisemmat. Riippuu paljon, mitä matkalla tekee, mutta yleensä lomalla haluaa syödä hyvin, käydä katsomassa jotain maksullista nähtävyyttä, käydä ostoksilla jne ja silloin rahaa palaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      268
      9653
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      307
      6836
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      74
      1705
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1421
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      94
      1297
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1161
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1079
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      41
      882
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      756
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      313
      748
    Aihe