Matkabudjetin laadinta!

Intomielinen byrokraatti.. :)

Ollaan lähössä miehen kanssa ensimmäistä kertaa lomalle ulkomaille. Ja nyt haluaisinkin selvittää etukäteen mitä tämä kaikki syö rahaa..osaa sitten varautua..

Elikkäs onko ketään törmännyt netissä valmiiseen matkabudjetin pohjaan, johon saisi näppärästi itse laskettua rahat. Saisi hiukan näkymää..

Googlettelin, mutta en löytänyt oikeen mitään.. :)

5

2852

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kissus

      Lasken matkalle tqrvittavan käteisvarannon näin:
      1 hlö: 50€/vrk. syömiseen, juomiseen, liikkumiseen ja mahdollisiin sisäänpääsymaksuihin. 50€/vrk. majoittautumiseen ja muihin menoihin = 100€/hlö/vrk.
      Aina on tuolla budjetilla rahat riittäneet ja vieläpä tuliaisia ostettu. Jos jää yli, ne voi sitten tuoda kotiin sillä on huomattavasti mukavampaa kun ei tarvitse kiristellä turhaan. Jos olette menossa johonkin kalliina tunnettuun maahan (esim. Englanti, japani, ranska tms.) lisävaluutta ei ole pahasta = tuolla summalla pärjää niissäkin maissa mutta saa tyytyä "mäkkärisafkaan" :). Autojen yms. kalliiden lisäerien suhteen varaat tietty sen verran lisämassia kun siihen uppoaa.

    • EliasA

      100 € on aina tähän asti riittänyt päivää kohti. Jostain päin on tullut käyttörahaa takaisin turhankin paljon, mutta mitäs se oikeastaan haittaa.

      • huljakasta

        rahan heittoa paljon riippuu maasta rahankulutus mutta 100e vrk on paljon jos et sitten vietä päivääsi bordellissa!


      • onko niin yläkanttiin
        huljakasta kirjoitti:

        rahan heittoa paljon riippuu maasta rahankulutus mutta 100e vrk on paljon jos et sitten vietä päivääsi bordellissa!

        Riippuu tietenkin kohteesta ja toiveista, mutta kyllä netistä löytyvät edullisetkin majoitukset vievät monin paikoin 70 juroo. ;D


      • matkailijatar
        huljakasta kirjoitti:

        rahan heittoa paljon riippuu maasta rahankulutus mutta 100e vrk on paljon jos et sitten vietä päivääsi bordellissa!

        ...ei ole monessa kaupunkikohteessa kummoinenkaan käyttöraha, hotellit vielä päälle. Ruoka, liikennevälineet, pääsymaksut (monissa maissa useat museot esim 15-20 EUR, musikaalit tai teatterit 50 EUR), juomarahoja unohtamatta, 10-15% on monessa maassa ihan vakio.

        Esim.Kanarialla rannalla maatessa ei mene niin paljoa rahaa ja Aasiassa selviää pienemmälläkin budjetilla, koska hinnat ovat edullisemmat. Riippuu paljon, mitä matkalla tekee, mutta yleensä lomalla haluaa syödä hyvin, käydä katsomassa jotain maksullista nähtävyyttä, käydä ostoksilla jne ja silloin rahaa palaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      92
      2007
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1480
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1269
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      71
      1107
    5. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      225
      1082
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1044
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      974
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      237
      928
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      906
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    Aihe