Mato perässä.....

Tuli hommattua kärry pärrän perään kuljetus kapasiteetin lisäämiseks,ja asennus paikoileen ja ajoon ,,,,ja sitten alkoikin hauskuus ,vauhtia apro 80km/h,pikku heitto ja kärry alkoi esittämään omia permantonumeroita ,pyytäen pyörää mukaan ,sain pidettyä hanskassa ,mut kuuma tuli,,eli onko kellään tietoa sivuista, jossa olis jotain perus tietoa vaunun,,,hmm,,,geometriasta ja sun muusta

5

717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kra

      Ei vielä kokemusta prätkän perässä vedettävästä, mutta kai se sama fysiikka toimii tässä kuin isommankin vaunun vedossa(?)

      AISAPAINO on yksi oleellinen asiaan vaikuttava tekijä. Kaikkein vaarallisin tilanne on jos se on miinusmerkkinen, elikkä nostaa vetovehkeen perää ylöspäin. Sopivassa nopeudessa/heitossa tämä saattaa nostaa takapyörän kokonaan irti maasta. Näitä tapauksia näkee kesän mittaan useita, kun on väärin kuormattu peräkärry ja auto linkussa ojan pohjalla.
      Lievemmissäkin tilanteissa liian pieni aisapaino saa aikaan jatkuvan korjaustarpeen suuntaohjauksen kanssa, elikkä yhdistelmä vaappuu puolelta toiselle suorallakin tiellä.
      Liian suuri aisapaino on sekin hankala ajettava, mutta ei läheskään niin vaarallinen. Jos kärryn valmistajalla/myyjällä ei ole antaa sinulle parempia ohjeita, niin se tarvii kokeilla itse.

      Jos pitäis jotain lukuja sanoa, niin aisapaino vois olla oikealla hehtaarilla jossain 5...10% kärryn kulloisestakin kokonaispainosta. Peräkärryn ilmanvastuksella ja muodolla on myös vaikutusta asiaan, nopeuden kasvaessa voi aisapaino muuttua miinusmerkkiseksikin.

      Asiaan vaikuttaa myös vetokoukun takaylitys, mitä suurempi se on sitä tarkemmaksi menee aisapainon kanssa.
      Takaylitys = koukun nupin kohtisuora etäisyys taka-akselin keskilinjalta

      Kärryn rengaspaineet vaikuttavat myös yllättävän paljon käyttäytymiseen. Samoin jousituksen ja iskunvaimennuksen toimivuus jos vaimennusta yleensä on ajateltu ollenkaan.

      Asia joka useimmilta unohtuu on peräkärryn renkaiden tasapainotus, sinne kun monesti laitetaan ne halvimmat kumit mitä kaupasta saa ja niissä tasapainoheitot ovat jo valmiiksi suuret.

      Vetokoukun rakenne pitää olla riittävän jäykkä ettei se lähde elämään ajon aikana.

      Yksi oleellinen asia on myös käytettävä ajonopeus yhdessä kaikkien edellä olevien lisäksi. Yhdistelmien rakenteellinen suurin sallittu nopeus (Suomessa) on 80 km/h. Mutta jos ajellaan kovempaa, niin kaikki liike-energiaan liittyvät ongelmat lisääntyvät nopeuden neliössä.

      Jarrutuksissa jarruton kärry pyrkii jatkamaan matkaa ja joskus yrittää ohikin tunnetuin seurauksin.

      Tässä muutama kantapään kautta opittu asia. Toivottavasti tästä on sinulle edes jotain hyötyä...!

    • frage

      on hondan alkuperäinen??? kärry,tosi lyhyt aisa,pyöräkokoa en nyt muista,sallittu kuorma paino taisi olla jotain 50kg paikkeilla,tulee perässä tosi hienosti,autojen ohituskin onnistuu moitteettomasti,ei viipota mihinkään suuntaan tyhjänä eikä kuormattuna,ei edes tuulisella ilmalla,sivustoja en tiedä mutta eikö naantalissa päin ollut joku valmistaja

      • Kra

    • sillä tavalla

      Heräsi kysymys, miksi ihmeessä pyörässä pitää olla peräkärry? Kärryhän vie koko homman hohdon samoin kuin sivuvaunu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      266
      4793
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      81
      3237
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      38
      2766
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2533
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1807
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1600
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      94
      1378
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1015
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      988
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      100
      946
    Aihe