Mitä suositteletta talo maaliksi öljy vai lateksi maalia? Ja mielellään miksi?
kumpi parempi
udac
5803
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itse Laittaisin Vinhan tai Ultran.
Testattuja ja hyviksi havaittuja useaan otteeseen.
Pinta säilyy uuden näköisenä pitkään.
lateksia koska helpompi maalata eli saa paremman tilin. Ja myyjillekin parempi kate.
Julkisiin rakennusksiin lateksia harvemmin hyväksytään.
Valitse sitten....
Akrylaatti (eli vanhankansan lateksi) kyllä ehdottomasti! Antaa puun hengittää ja on todellakin helppo maalata. Nordika ekolla saapi vielä kiiltävän pinnan niinkuin öljymaaleissa niin ei lika tartu!
Uuteen taloon laittaisin Ultran tai Vinhan niinkuin täällä jo mainittiinkin. Vanhaan taloon samaa millä maalattu aiemminkin.
Itse olen kyllä niin perverssi perinteiden kunnioittaja, että maalasin oman taloni uuden julkisivun keittomaalilla. Uutena erittäin kaunis mattapinta ja vanhenee (niin kuin kaikki maalit) myös erittäin kauniisti. Huoltomaalaus ei vaadi mitään raapimisia, vaan kevyt harjaus ja uudet punamullat päälle (joskus 15 cuoden päästä). Kaiken a ja o on tietenkin laadukas puutavara eikä mikään uunipaistettu broilerikuusi.