Katsoin, että Prismaan haetaan kassoja ja myyjiä. Työsuhteet olisi vakituisia ja osa-aikaisia (15-37 tuntia). Eli mitä tämä käytännössä tarkoittaa, saanko 15 tunnin/vko työsopimuksen halutessani, sillä en voi sitoutua tuollaiseen 15-37 tunnin vaihtelevaan tuntimäärään, sillä olen kahden pienen pojan äiti. Elikkä , onko kokemuksia laaditaanko työajat sopimuksen mukaan vai onko kaikilla myyjillä tuo sama 15-37 sopimus?
Prisma
työajat
91468
0Äänestä
Vastaukset 9
Vanhimmat
Luulisinpa että vakituisille tehdään 37 tunnin sopimus ja osa-aikaisille 15 tunnin sopimus.
Olen itse eräässä toisessa ketjussa vakituisena kassamyyjänä ja mulla on 25 tunnin sopimus. Opiskelijoilla taas on 15 tunnin sopimus. Eiköhän sinullekin kaiken järjen mukaan voida tehdä 15 tunnin sopimus.
on aina laitettu tuntimäärä tarkasti sopimukseen. Esim. tällä hetkellä työskentelen osa-aikaisena s-marketissa 10 h/vko sopimuksella. Ennen kun olin kokopäivätöissä kaupassa (ei S-market), oli sopimukseni muistaakseni 20 h/vko. Se tarkoitti silloin, että vähintään on se 20 h joka viikko, yleensä vähintään 30 ja usein myös se 37,5. Näistä tuntiasioista voi kyllä mielestäni sopia hyvin työnantajan kanssa ja yleensä pyyntöihin ollaan suhtauduttu hyvin ja joustavasti.
työtä vieroksuva?Miten niin et voi sitoutua työhön lastesi takia?Joko tehdään töitä tai sitten ei!Tänä päivänä on myös saatavilla kunnallinen lasten vuorohoito.Juuri tällaisten asenteiden takia pienten lasten äitejä syrjitään työnsaannissa!p.s. Itsellänikin on kaksi pientä lasta ja todellakin valmis sitoutumaan työhön!!!
Kyllä vanhemmat ensisijainen tehtävä on sitoutua lapsiin ja järjestää lapsille tasapainoinen ja säännöllinen elämänrytmi ja löytää sitten siihen sopivat työvuorot. Liian paljon noita telkkarin kasvattavia lapsia nytkin.
Tasapainoisesta ja säännöllisestä elämänrytmistä voi nauttia myös tekemällä täysipäiväisesti työtä, jättämättä lapsiaan tv:n kasvatettaviksi.Moniko työnantaja antaa työntekijänsä itse valita itselleen täysin sopivat työvuorot?Aika harvassa ovat!Ja eiköhän jokainen äiti tiedä itse parhaiten, mikä on heidän ensisijainen tehtävänsä. Kaikilla ei ole taloudellisia mahdollisuuksia jäädä kotiin hoitotuella, moni ottaisi kokoaikatyön vastaan ja olisi valmiita sitoutumaan MYÖS työhönsä.
yritä saada ainakin 20 h/vk sopimus. Nuo 15 h/vk sopivat kyllä opiskelijoille ja vastaaville, mutta ei niillä itselleen toimeentuloa saa.
itellä lukkee viikko tuntimäärä 15 h,mut oon saanu tehä ihan täysiä tunteja. noin 36 h
Prisma hakee työntekijöitä (useampia) ja tuntivaihtelu on välillä 15-37. TÄmä tarkoittaa sitä, että esim. sinä voit tehdä 15h sopimuksen ja joku toinen 25h. Kolmannelle sitten se 35h. Ja jos teet 15h sopimuksen, niin olet velvoitettu tekemään sen verran töitä, et yhtään enempää. Jos haluat tehdä 15h/vk töitä, niin tee sellainen sopimus. Varmasti tarjoavat lisätöitä, mutta niitä ei tarvitse ottaa vastaan, jos ei ole mahdollisuutta tehdä.
Eli tuo esim. 15h/vko on myös työnantajan tarjoaman työmäärän alaraja.