Öljyvuoto

Mulla on 93 vuoden mondeo, ja katsastuksen yhteydessä huomasin että moottorin alusta oli aikalailla märkä, ja kun otin nestettä sormen päähän, niin mustaahan se oli, eli ilmeisesti kyseessä oli öljyä, mutta ihmettelin että voiko se olla öljyä kun sitä oli levinnyt niin isolle alueelle, miten öljy voisi levitä moottorin pohjassa 30 senttiä leveälle alueelle, vai voiko?
62354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

voi olla öljypohjan tiivisteen vuoto,noin vanhassa öljyä varmaan vuotaa vähän sieltä sun täältä

Äänestä
  • siitä se varmaan johtuu, no onneks se ei paljoa kumminkaan vuoda kun ei ole auton alle maahan tippunut kuin muutama tippa ja öljy tikussa öljy vuoto ei näy ollenkaan, joten en viitsi alkaa korjaamaan tuollaista vanhaa romua, eiköhän sillä vielä vuoden päivät aja ennen kuin vaihdan sen pois.

    Äänestä

Jos moottoriöljy ei vähene, katso vaihteiston öljy. Jos siellä on vajetta, syynä voi olla vetoakselin stefat. Mulla oli edellisessä Escortissa vetoakselin stefoissa vuotoa ja se ruikki koneen molemmat puolet sekä öljypohjan öljyisiksi. Nykyinen Mondeo pitää öljyt sisällään.

Äänestä

Itsellä oli sama juttu 95 Mondeossa. Vuoto oli öljynpaineen anturissa, vaihdettiin uusi anturi tilalle. Vuoto oli hyvin vähäistä, sen takia ei tarvinnut edes öljyä lisätä, mutta öljy tippui pakoputken päälle ja sen takia katsastaja vaati korjausta.

Äänestä

Pienikin öljyvuoto leviää auton alla ilmavirran myötä aika reippaasti, eli saattaa näyttää pahemmalle kuin luulisi.
Enemmän kertoo se paljonko parkkipaikalla valuu autosi alle öljyä.

Äänestä

vuotaa öljypumpun kiinntyksen välistä, materiaali vika. uusi tiiviste on peltiä. pumppu sijaitsee jakop.puol.lohkon päädyssä, korjaus vaatii myös öljypohjan irroittamisen. terv. fordiin erikoistunut korjaamo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jorma75.. kirjoitti:

Mulla on 93 vuoden mondeo, ja katsastuksen yhteydessä huomasin että moottorin alusta oli aikalailla märkä, ja kun otin nestettä sormen päähän, niin mustaahan se oli, eli ilmeisesti kyseessä oli öljyä, mutta ihmettelin että voiko se olla öljyä kun sitä oli levinnyt niin isolle alueelle, miten öljy voisi levitä moottorin pohjassa 30 senttiä leveälle alueelle, vai voiko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu