Jaa niin mitäköhän olen missannut,,tuntuu vähän hölmöltä,, Kun tuo fi pääte maksaa sen 48 e/3v niin miksi esim. sigmaticin sivuilla ilmoitetaan että 75e /3v ja toisaalta joidenkin toisten webhotelleja tarjoavien sivuilla tuo fi pääte on taas se 48 e/3v.
Valaiskaapa hieman...
Valaiskaapa hieman...
Vastaukset 6
Vanhimmat
FI-verkkotunnus maksaa 48 €/3 vuotta ALV 0%, eli lopullinen hinta on vajaa 60 €/vuotta
aivan aivan... niinhän se onkin, en huomannut kun katselin noita hintoja. Mutta silti, jos se hinta siis on sen reilu 58 euroa niin miksiköhän tuo sigmatic ottaa tuon 75 euroa ? Eli onko tosiaan näin että jos heiltä ostaisin webhotelli palvelun ja haluaisin fi päätteen, niin joutuisin jokatapauksessa maksamaan tuon kalliimman hinnan?
eli uutta vaihtoehtoa etsimään...
tai jotain muuta mukana.
Katso vaikka http://www.planeetta.net
Itse taas tein niin, että rekisteröin osoitteen Viestintäviraston kautta 48 eurolla, ja ilmoitin tämän jälkeen Sigmaticille haluavani siirtää osoitteen heidän hotellipalveluunsa. Onnistui mutkitta ja lisäkuluitta.
"FI-verkkotunnus maksaa 48 €/3 vuotta ALV 0%, eli lopullinen hinta on vajaa 60 €/vuotta"
Tuskin sentään fi-verkkotunnusten hintaan saa arvonlisäveroa lisätä, koska se on ostettu alunperinkin verottomana. Tai voihan sitä lisätä, mutta silloin kyse lienee harhaanjohtavasta markkinoinnista koska koko vero menee suoraan yrityksen kassaan eikä verottajalle.
Tietysti 48 euron yli menevästä osasta (eli operaattorin omista käsittelykuluista) voisi sen ALV:n joutua tilittämäänkin. Todennäköisesti se pitäisi merkitä laskuun näin:
Verkkotunnus, 48,00 eur, ALV 0 %, 48,00 eur
Käsittelykulu, 20,00 eur, ALV 22 %, 24,40 eur
Jos domainin rekisteröi yrityksen kautta niin hintaan sisältyy usein pakolliset nimipalvelut. Nämä saa ilmaiseksikin, joten kannattaa varata vaan suoraan ficoralta:
http://nettibisnes.info/ilmaiset-nimipalvelut-fi-domaineille/