Ostin mac minin. Onko tässä viiruksentorjunta ohjelmaa ja jos on niin mikä?
Viiruksentorjunta ohjelma?
9
963
Vastaukset
- Jortsu
Koneesi mukana ei ole virustorjuntaohjelmaa. Jos haluat Virustorjuntaohjelman, voit ladata ilmaisen ClamXav ohjelman. Tiedäthän toki ettei koneeseesi ole olemassa yhtään toimivaa virusta, eikä kukaan suomalainen Mac OS X-käyttäjä ei ole sellaista koskaan saanut. Tästä syystä et tarvitse koneellasi minkäänlaista virustorjuntaohjelmaa.
Jos Mac OS X käyttöjärjestelmälle tulee joskus toimiva virus, ei mikään virustorjuntaohjelma tunnistaisi sitä kuitenkaan automaattisesti. Tämä tarkoittaa sitä että virustorjuntaohjelmien lataaminen Macille on ihan turhaa, ennen kuin tulee ensimmäinen virus joka leviää laajemmin.
Jos haluat metsästää kovalevyltäsi Windows-viruksia, niin lataa ilmainen ClamXav. Maksullisiin ei kannata rahojaan tuhlata.
Kannattaa myös rekisteröityä tälle foorumille:
http://www.hopeinenomena.net
Siellä on asiallisempaa Mac-keskustelua. - MP33
Onhan noita kyllä olemassa muutama mutta mitenkään tarpeellisia nuo eivät ole kun Macille ei ole vielä toistaiseksi olemassa viruksia. Virustorjuntaohjelmia on tämän takia huonosti saatavilla Macille.
Ainoa virka mikä noilla on se että niillä voit poistaa PC viruksia mutta se on kyllä sitten PC käyttäjien oma moka jos heidän koneillaan ei ole virustorjuntaohjelmia (Windows Vista ja XP kylläkin varoittavat käyttäjää jos virustorjuntaohjelmaa ei löydy tai se ei ole ajan tasalla).
Eli perus Mac käyttäjä ei tarvitse ladata koneelleen erillistä virustorjuntaohjelmaa.- Nti1986
Ai, tämäpä mukava kuulla! Tuhannesti kiitoksia.
- 1stMacFinn
Kyllähän noita on helposti saatavissa: Symantecin Norton AntiVirus, McAfeen Virex, Integon Virusbarrier, löytyy kyllä ainakin nettikaupoista.
Eihän niitä kukaan osta, koska tarvetta ei ole, mutta tunnetuimmat valmistajat kyllä tekee. 1stMacFinn kirjoitti:
Kyllähän noita on helposti saatavissa: Symantecin Norton AntiVirus, McAfeen Virex, Integon Virusbarrier, löytyy kyllä ainakin nettikaupoista.
Eihän niitä kukaan osta, koska tarvetta ei ole, mutta tunnetuimmat valmistajat kyllä tekee.kyllä revitti Macmaailmassa kuinka tärkeää mm. Symantecin tuotteitten myynti heille on. Onko Symantecilla edes muuta Macille kuin Nortonin torjuntoja?
Voi vain kuvitella, mitä Humacissa vastataan jos kysyy viirustentorjunnan tarpeellisuutta. Totuus voi silloin olla niin arvokas asia, että sitä käytetään säästeliäästi. Sama varmaan monessa muussakin Mac-liikkeessä, hyllyyn kun vilkaisee niin Nortoniahan siellä aina näkyy.
- tulee halvemmaksi
Virustorjunta kannattaa hoitaa kuntoon, ettei sitten jälkikäteen harmita.
- ihan turhaa
On ihan turha tuhlata rahojaan virustorjuntaan Macissa. Siitä ei ole yhtään mitään hyötyä. Mikä siinä on ettei tämä asia mene jakeluun:
Jos joskus tulee viruksia, niin nykyiset virustorjuntaohjelmat eivät niitä löydä. Eli tällaiseen uhkaan varautuminen on aivan turhaa.
Jos käytät jotain, käytä ilmaista virustorjuntaohjelmaa. Älä nyt missään nimessä ainakaan ala maksamaan sellaisesta. - wintoys
käyttäjä. Niiden on mahdotonta ymmärtää, että jossain järjestelmässä ei yksinkertaisesti tarvita virussuojaa ja eikä välttämättä edes palomuuria. Ihan mahdoton ajatus niille.
wintoys kirjoitti:
käyttäjä. Niiden on mahdotonta ymmärtää, että jossain järjestelmässä ei yksinkertaisesti tarvita virussuojaa ja eikä välttämättä edes palomuuria. Ihan mahdoton ajatus niille.
tuo ollut se toinen Mac-palstojen trolli, se joka ei ole Mr. Troll...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t775872- 353231
- 442848
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402112Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin272095- 1041913
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291889- 1771857
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241518Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna171288