Keittiötason materiaali haussa. Ajatuksena ollut rst-taso mittatyönä, mutta mistä? Onko kokemuksia/tietoa valmistajista? Pikkupajat varmaan tekee hyvää jälkeä järki hinnoin, mutta kun ei tiedä tekijöitä.
Toinen vaihtoehto on betonitaso. Millaisia kokemuksia tekemisestä/tuoksista?
Entä kommentteja/suosituksia muista materiaaleista/toimittajista?
Toinen vaihtoehto on betonitaso. Millaisia kokemuksia tekemisestä/tuoksista?
Entä kommentteja/suosituksia muista materiaaleista/toimittajista?
Vastaukset 4
Vanhimmat
..uuteen keittiöön. Ne on sinällään ihan helppo valaa. Meillä pinnat jäi hiukan turhan huokoisiksi, koska en käyttänyt vibraa, kun oli vaan niin isoja tarjolla (virhe). Meidän keittiöön (koivuovet, rosteria, vaaleanharmaata lattialaattaa) betonitasot sopivat tyyliltään tosi hyvin. Kyllästimme pintoja Dyny -kivikyllästeellä, mutta se ei ehkä ole ihan paras vaihtoehto tälle betonitasolle, koska ei näytä kyllästyvän tarpeeksi hyvin. Pitää ehkä katsoa vielä jotain muuta. Meillä on tarkoitus nyt käyttää noita tasoja sen aikaa kun kestää. Jos ei kestä, niin valan uudet ilman huokoisia. On ne sen verran hyvän näköiset.
Käytitkö jotain valmista lisää vain vesi-betonia vai jotain muuta? Entä oliko läpivärjätty? Vahvistettu? yms...
Hieman kutkuttaisi tehdä itse 1,7 m taso yhdellä pyöreällä allasaukolla ja kahdella neliskulmaisella aukolla liesitasoille. Paino ja toisaalta kestävyys aukkojen takia enää vähän mietityttää.
Ikinä ei mene miksikään, helppo pitää puhtaana, upean näköistä, eikä niin kovin kallistakaan.
Ja ladalla pääsee....vähän niinku Kivitaso vs Ferrari. Jos joku haluaa tehdä betonitason niin miten se liityy kivitasoon?