saako molempia

Toinen lapsi syntyy ja esikoinen on silloin 1v8kk ja on siis kotihoidossa. Eli saanko äitiyspäivärahaa SEKÄ kotihoidontukea esikoisesta, vai ainoastaan äpr:aa?
1575
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

vain ainoastaan äitiyspäivärahaa. Sen lisäksi voit saada kyllä kotihoidontuen hoitolisää toisesta lapsesta, mikäli tulot eivät ole liian suuret.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhmä minä kirjoitti:

Toinen lapsi syntyy ja esikoinen on silloin 1v8kk ja on siis kotihoidossa. Eli saanko äitiyspäivärahaa SEKÄ kotihoidontukea esikoisesta, vai ainoastaan äpr:aa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu