HEI !
Olemme luontoa rakastava ja siitä kaiken irtiottava perhe ja lapsemmekin ovat saaneet siitä osansa :)
Mutta nyt tuli tenkkapoo... jos tuleva vauva on POIKA, niin mikä nimeksi? Tytölle kyllä nimiä löytyy, mutta olenko ollut vain niin sokea etten ole löytänyt pojalle luonto-nimeä?
Nyt meillä on Pyry ja Meri nimiset lapsukaiset
Kiitän jo etukäteen, jos teillä olisi ehdotuksia tälle mahdollisesti naturelli-vauvalle :)
Olemme luontoa rakastava ja siitä kaiken irtiottava perhe ja lapsemmekin ovat saaneet siitä osansa :)
Mutta nyt tuli tenkkapoo... jos tuleva vauva on POIKA, niin mikä nimeksi? Tytölle kyllä nimiä löytyy, mutta olenko ollut vain niin sokea etten ole löytänyt pojalle luonto-nimeä?
Nyt meillä on Pyry ja Meri nimiset lapsukaiset
Kiitän jo etukäteen, jos teillä olisi ehdotuksia tälle mahdollisesti naturelli-vauvalle :)
Vastaukset 25
Vanhimmat
jyri (ukkosen jyrinästä)
...esimerkix Myrsky, mut onko liian erikoine?
..pakko kommentoida :)
Isukki sanoi, että ei missään tapauksessa sitten Myrskyä ;) , sillä nämä kaksi ovat kuulemma jo liian nimensä veroisia. Pyry on todella luonteeltaankin pyry ja Meri on kuin myrskyävä meri :)
toivomme, että tyttö tulisi, niin hänestä tulee sitten hieman rauhallisempi eli Suvi :)
Otso
Tapio, metsän herra suomalaisen taruston mukaan
Ahti veden valtias
Kullervo, Angervo, Kuisma, Alpi kasvien nimiä
Timo, Kauno (kaukaa hakien timotei ja kaunokki)
Kivi nimisestä pojasta olen kuullut
Harri on kala
Osma on ahma
Lyly merkitys ei nyt tule mieleen mutta on vanha suomalainen sana
Aarni
Terho
Tenho
Jousia puun taipuusuutta kuvaava sana
Ukko ylijumala!!!
Hei kuule, nämä kaksi ovat jo nimensä veroisia, etenkin siitä rajummasta päästä, niin ei missään tapauksessa Ukkoa....
Ei me vanhemmat sentää ihan kaikkea kestetä :)
No Joona tarkoittaa kyyhkystä
Joona :)
Tuota nimeä tullaan harkitsemaan.
Kyyhkynen... se kuullostaa hyvältä :)
Varmasti tullaan rimmailemaan Joonaan kanssa sitten koko nimikokonaisuutta, sillä meillä kun on kaikilla kaikki nimet jotenkin luontoon liittyviä.
Tuisku, se on kyllä sekä pojan että tytön nimi.
Kelo.
Saaste.
Touko
Samu
Visa
Joonatan olisi hyvä toinen nimi, koska Joona tarkoittaa sitä kyyhkystä. Jos ette laita etunimeksi Joonaa niin Joonatan olisi hyvä toinen nimi.
Laitetaan vielä harkintaan, juuri tuo Visa on nyt vahvoilla ja Joonatan on kyllä kaunis nimi kanssa:)
Visa Joonatan tai Otso Joonatan?
Pyry käy molempien Otso/Visa kanssa hyvin!!
Suvi käy myös hyvin Merin kanssa.
Mutta miten olisi tytölle Sini, Lumi, Aura?
Otava
Timotei
Timoteus
Otava on harvinainen nimi, Suomessa näitä 35 joista 3 naisia.
Tapio, Terho, Viljami, Ilmari, ,,
Ahti, Ahto, Felix, Kuisma, Taavi, Valo...tähän mennessä jo mainituista nimistä Otso kuulostaa herttaiselta. Jos ajatellaan nimiä elementteinä, niin teillä on käytössä vesi ja ilma, niin oisko nyt vuorossa maa tai eläin?
Olet oikeassa, siinä, että meillä on nyt elementit ilma ja vesi käytetty ja syystä, että asumme Meren rannalla :)
Mutta viihdymme kyllä metsissä ja rinkat selässä teemme vaellusretkiä maastoissa.
Otso vaikuttaa kyllä herttaiselta, ja se voisi olla yhtenä varteenotettavana ehdokkaana.
Kiitos!
jonkun pojalle annettavan nimen Kuura. Minusta ainakin ihan käypä suomalainen nimi.
Talvi on myös pojan nimi, samoin Touko. Suvi, Kesä ja Kevät vuodenajoista tytönnimiä. Viljo tai Viljami voisi viitata viljaan. Visa taas voisi sopia tähän maa-elementtiin (visakoivu). tai Sampo kalevalan mukaan? Tuomi nimisestä pojasta olen myös kuullut, mutta se on myös sukunimi. Ehdotuksista Otso on paras tähän mennessä, Joona on kiva mutta aika yleinen. Terho viittaisi tammenterhoon, se taidettiinkin jo mainita. Unto on kans aika söpö nimi, ei ehkä ihan luontoon littyvä mut vanhanaikainen.
totta, tytöille luonto nimiä löytyy vaikka millä mitalla. tässä muutama mielestäni ihana. mitään Suvia vastaan ei ole, onhan se oma nimeni myös :)
Ruska
Hilla
Vilja
Mesi (tosin liian samanlainen kuin Meri)
Aamu tai Ilta
Ilma tai Ilmatar
Vanamo (mielestäni tosi kaunis, ruotsiksi Linnea)
Kastehelmi
Kaisla
Hei!
Nyt meni vaikeeksi :)
Oikeassa olet siinä, että Joona on aika yleinen nimi... nyt harkitaan sitä Visa-nimeä..., mutta kyllä Otsokin olisi kiva, ja siihen voisi laittaa hieman "tutumman" nimen toiseksi. Saisi sitten poju muuttaa kutsumanimeä, jos haluaa :)
Joo, tyttöjen nimiä olisi vaikka kuinka paljon ja nauratti tosiaan, sillä Suvi-nimeä ajattelemme, jos tyttö tulee :) Jotenkin rimmais Meri ja Suvi.
Nyt mietitään että entäs Pyry ja Visa :)
Tähti tai Paju?
Björn = karhu = ruotsalaisena pois laskuista?
Aalto
Kari, Terho, Touko, Visa, Vesa,Sipi, Pyry, Aarni.