Olen kasvissyöjä, mutta haluaisin syödä paikallista ruokaa hotellin ranskalaisten perunoiden sijaan. Olen kuullut, että myös kasviscoucous keitetään lihaliemessä. Pitääkö paikkansa? Onko Tunisiassa oikeita kasvisruokia vai kannattaisiko minun tinkiä periaatteistani loman ajan? Haluaisin kuitenkin aitoja elämyksiä.
Kasvisruokailusta!!!
girdun
3306
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
En ollenkaan tiedä mitä vaihtoehtoja ravintoloissa on kasvisruoan suhteen vaikka itsekin olen kasvissyöjä. Mutta Kyllä ruoat ovat liha, kana, kala voittoisia hyvin pitkälti. Itse teen niistä vain omat versiot ilman lihaa.
Tuohon couscousin keittämiseen sellainen tarkennus, että itse sitä couscousryyniä ei keitetä missään liemessä vaan se höyrytetään sen liemikattilan yläpuolella reikäkattilassa.
Juu, höyryttämällähän se tehdään. Ajattelin vain, mahtaako kastikkeesa, jossa kasvikset kypsennetään ja jonka höyryssä couscous kypsyy, olla lihalientä - näin eräässä matkaoppaassa sanottiin.
Jos valmistetaan ihan tarkoituksella kasviscouscousia niin siinä ei ole mitään lihaa missään muodossa. Ei edes liemessä.
Mutta saattaahan joku tarjota kasvicouscousia niin, että jättää vain lautaselta ne lihat ja tarjoilee saman liemen kasviksia ryynin kera. En usko, että ravitnoloissa tehdään erikseen kasvisversioita koska epäilen sen menekin olevan liian pientä.