Ihmettelyä

Ihmettelen tässä vain että miksiköhän amerikassa on paljon enemmän kansainvälisen adopton maita josta voi adoptoida kuin suomessa tai ylipäätään pohjoismaissa (muusta euroopasta en tiedä)tiedän kyllä että suomessa on ollut listoilla guettemaala mutta se kohde lopetetiin lapsikaupan epäilyn takia myös unkari on joskus aikoinaan ollut mutta sitä en tiedä miksi se lopetettiin mutta amerikassa on Venäjä, kiina, vetnam, intia, ukraina, columbia, kazakhatan, etioopia ja varmasti enemmänkin. Kummastuttaa vain asia!
10828
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

adoptio ei ole samalla tavalla säänneltyä kuin Suomessa. Siellä adoptiota hoitavat osittain yksityiset adoptiotoimistot ja toiminta on "villiä". Rahalla saa lapsen hyvin monesta kyseenalaisestakin maasta, ja tämä tuo mukanaan moraalisen ristiriidan. Kuka valvoo ettet esim. adoptoi äidiltään varastettua ja myytyä lasta? Oletko käynyt tämän maan adoptiosivustoilla? Siellä on mm. katalogeja, joista voit valita lapsen kuvan perusteella (niin kuin postimyyntiluettelosta).

Suomessa oikeusministeriön johtama adoptiolautakunta valvoo ja tarkastaa ne kohteet ja järjestöt, joista saa adoptoida. Lapsestahan ei saa maksaa rahallista tai muuta sellaista korvausta. Adoption täytyy myös perustua äidin tahtoon. Jos herää pienikin epäilys lapsikaupasta, kohde suljetaan. Tälläinen tiukka systeemi tietysti myös rajoittaa kohteiden saamista.

Äänestä
  • vai että oikeusministeriö hoitaa suomalaista adoptiotoimintaa, kiva kuulla!
    kukas siellä on se pääpamppu?

    Äänestä

  • Kuvastot on alkujaan tehty juuri sen tähden että adoptoitavilla on kilpailu siitä kuka saa tulla adoptoiduksi yhdysvaltoihin. Yhdysvalloissa lahjakkaalla on peremmat menestymismahdollisuudet kuin suomessa. Yhdysvallat on haluttu kohde myös ammattitaitoiselle väestölle. Saksassa pelättiin saksojen yhdistymisen aiheuttamaa massatyöttömyyttä, mutta kaikki ammattitaitoinen työvoima virtaakin saksasta yhdysvaltoihin. Samoiten suomesta ammattitaitoinen työvoima rupeaa pikkuhiljaa siirtymään järjellisen ajattelun maaperälle. valehtelemalla ei pystytä rakentamaan mitään pysyvää. On kyllä suomessa jotakin hyvää jätetty adoptiota ajatellen. Siitä myöhemmin.

    Äänestä

  • .......... kirjoitti:

    Kuvastot on alkujaan tehty juuri sen tähden että adoptoitavilla on kilpailu siitä kuka saa tulla adoptoiduksi yhdysvaltoihin. Yhdysvalloissa lahjakkaalla on peremmat menestymismahdollisuudet kuin suomessa. Yhdysvallat on haluttu kohde myös ammattitaitoiselle väestölle. Saksassa pelättiin saksojen yhdistymisen aiheuttamaa massatyöttömyyttä, mutta kaikki ammattitaitoinen työvoima virtaakin saksasta yhdysvaltoihin. Samoiten suomesta ammattitaitoinen työvoima rupeaa pikkuhiljaa siirtymään järjellisen ajattelun maaperälle. valehtelemalla ei pystytä rakentamaan mitään pysyvää. On kyllä suomessa jotakin hyvää jätetty adoptiota ajatellen. Siitä myöhemmin.

    maaperä? Tarkoitatko sitä samaa maata, joka ei osaa laskea kuka presidenttiehdokkaista sai eniten ääniä ;) Ja jonka keulakuvana on mies, joka päästelee työkseen sammakoita suustaan. Sellaistako järjen valtakuntaa sitten pitäisi ihannoida ;)

    P.S Usa:ssa niissä katalogeissa on ihan oman maan lapsia (jotka sattumoisin jo ovat Usa:ssa).

    Äänestä

  • bioäiti kirjoitti:

    vai että oikeusministeriö hoitaa suomalaista adoptiotoimintaa, kiva kuulla!
    kukas siellä on se pääpamppu?

    ihan vaan veikkaus ;D

    Äänestä

  • oikeusministeri... kirjoitti:

    ihan vaan veikkaus ;D

    Jos sitä valvookin pirtukanisteri.

    Äänestä

  • ajattelun kirjoitti:

    maaperä? Tarkoitatko sitä samaa maata, joka ei osaa laskea kuka presidenttiehdokkaista sai eniten ääniä ;) Ja jonka keulakuvana on mies, joka päästelee työkseen sammakoita suustaan. Sellaistako järjen valtakuntaa sitten pitäisi ihannoida ;)

    P.S Usa:ssa niissä katalogeissa on ihan oman maan lapsia (jotka sattumoisin jo ovat Usa:ssa).

    Kyllähän suomalaisetkin poliitikot mielellään kielensä sen miehen perseeseen työntäisivät jos vaan tilaisuus siihen tarjoutuisi. Moni myisi oman äitinsäkin.

    Äänestä

Virallinen adoptiotoiminta Guatemalasta lopetettiin Usassa ja pyritään valvomaan ettei kukaan muukaan USA:n kansalainen pystyisi minkään adoptiojärjestän kautta sieltä maasta adoptoimaan. Usassa Adoptiotoimintaa valvoo CIA:n lisäksi monet muut viranomaistahot. Laittoman adoptiotoiminnan kohdemaista ei ilmoiteta julkisesti USA:ssakaan. Suureen kohdemaiden määrään vaikuttaa mielenkiinto yhdysvaltoja ja sen monikulttuurista ympäristöä kohtaan. Usassa voit kohdata siirtolaiskulttuureita jotka muistuttavat adoptoitavien alkuperäiskulttuuria. Esimerkiksi kiinalaisen kulttuurin voit kohdata kaikissa suurissa kaupungeissa ja sama koskee monia muitakin kulttuureita ja yhteisöjä.
Adoptiotoiminnassa pyritään ulkomailla ajattelemaan lapsen parasta ja antamaan lapsia tuttuihin paikkoihin adoptoitaviksi. Harva lapsen johonkin outoon ja tuntemattomaan antaa. kaikki tuntevat USA:n, mutta edes murto-osa ei tiedä Suomea. Periaatteessa lapset saisivat hyvän kodin ilman suomenkin adoptiotoimintaa, sillä suomi vaan haluaa oman osansa. Onnekkaimmat pääsevät amerikkaan ja epäonnisisyta tulee "Toisia tulemisia". Eli joutuvat tänne kriteereiden keskelle että kuka saa kenetkin. USAssa ei tarvitse tehdäö kriteereitä, sillä valitaan parhaat vanhemmat.

Äänestä

Ei riitä resurssit luoda uusia kontaktimaita.

Äänestä
  • Pelalla ja interpedialla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minö kirjoitti:

Ihmettelen tässä vain että miksiköhän amerikassa on paljon enemmän kansainvälisen adopton maita josta voi adoptoida kuin suomessa tai ylipäätään pohjoismaissa (muusta euroopasta en tiedä)tiedän kyllä että suomessa on ollut listoilla guettemaala mutta se kohde lopetetiin lapsikaupan epäilyn takia myös unkari on joskus aikoinaan ollut mutta sitä en tiedä miksi se lopetettiin mutta amerikassa on Venäjä, kiina, vetnam, intia, ukraina, columbia, kazakhatan, etioopia ja varmasti enemmänkin. Kummastuttaa vain asia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu