Rahtarit ry tai joku muu, järjestäkää kiihdytyskisa rekoille..Esim 3km matka loivaan ylämäkeen 60 tonnin painolla. Seisova lähtö ja joka auto vaa-alle ennen lähtöä. Takuu varmasti olisi kisailijoita sekä yleisöä. Tampereen pohjoispuolella olisi heti sopiva loiva nousu?.
Kiihdytyskilpailu
17
4927
Vastaukset
- piupaul
Kuka maksaa hajonneet vehkeet ja kuormat ?
Sinä vai :D- sinä
tosiaan että ne muovista tehdään :D
- vai lapsi
Onhan niitä päivät pitkät jokaisella ohituskaistalla! Siellä senkkerit ja sankkerien autot kiihdyttää ja kiilaa henkilöautojen eteen. Kaivokselasta rohkeimmat ammattirahtarit kolmostiellä kiihdyttää kahta kaistaa Tampereelle saakka rinnakkain. Siinä sulle kiihdytystä kuspiäpoju!
- onkin pakko
Koko matka Stadista on pakko vetäistä ohituskaistaa siihen Kehä III:n ramppiin ja vähän ylikin asti, kun varsinaisella kaistalla aina joku junnaa alle 70 km/h lasissa. Olen kuitenkin huomannut, että pätkällä ohituskaistaakaan ei muutamaa harvaa poikkeusta lukuunottamatta kukaan aja yli 90 km/h.
- aihetta
onkin pakko kirjoitti:
Koko matka Stadista on pakko vetäistä ohituskaistaa siihen Kehä III:n ramppiin ja vähän ylikin asti, kun varsinaisella kaistalla aina joku junnaa alle 70 km/h lasissa. Olen kuitenkin huomannut, että pätkällä ohituskaistaakaan ei muutamaa harvaa poikkeusta lukuunottamatta kukaan aja yli 90 km/h.
Siinä on 70 rajoitus.
Ohituskaistalla ajat ylinopeutta, tuhlaat polttoainetta ja jarruja sekä silti olet itse muiden tukkona.
Ja voitat yhden minuutin.
Ja kuset alan mainetta. - tiedä
aihetta kirjoitti:
Siinä on 70 rajoitus.
Ohituskaistalla ajat ylinopeutta, tuhlaat polttoainetta ja jarruja sekä silti olet itse muiden tukkona.
Ja voitat yhden minuutin.
Ja kuset alan mainetta.En tiedä mikä rajoitus siinä on kun en niitä pahemmin seuraile, mutta kai se nyt yli 70 km/h on, moottoritiestähän on kysymys. Ja mitä tulee polttoaineen kulutukseen, niin diisseli on onneksi meillä vielä halpaa, kun veloitukset on kohdallaan, toivottavasti pysyy halpana tulevaisuudessakin. Mitä sitä itkemään muutamasta litrasta. Ja kuten sanoin, vain aniharva yrittää ohi silloin kun on 90 km/h mittarissa.
- moottoritiellä?
tiedä kirjoitti:
En tiedä mikä rajoitus siinä on kun en niitä pahemmin seuraile, mutta kai se nyt yli 70 km/h on, moottoritiestähän on kysymys. Ja mitä tulee polttoaineen kulutukseen, niin diisseli on onneksi meillä vielä halpaa, kun veloitukset on kohdallaan, toivottavasti pysyy halpana tulevaisuudessakin. Mitä sitä itkemään muutamasta litrasta. Ja kuten sanoin, vain aniharva yrittää ohi silloin kun on 90 km/h mittarissa.
Et joko katso toisaankaan tiensivuille, ymmärrä liikennemerkkejä, tai halua niitä tajuta. Viimeisessä vaihtoehdossa ehdotan mahdollisen ajokortinviemistä poliisille. Olet tuleva konginkangaskuski.
- yksi ongelman ydin
moottoritiellä? kirjoitti:
Et joko katso toisaankaan tiensivuille, ymmärrä liikennemerkkejä, tai halua niitä tajuta. Viimeisessä vaihtoehdossa ehdotan mahdollisen ajokortinviemistä poliisille. Olet tuleva konginkangaskuski.
Jotkin kuskit, alan ammattilaiset heh heh, luulevat tosiaan kehäteitä ja sisääntuloteitä moottoriteiksi. Ja ajavat luulonsa mukaisesti.
Pätevä ammattimies ei aja yhdeksääkymppiä.
Pätevä ammattimies ei tuki liikennettä ajamalla jatkuvasti vasenta kaistaa.
Pätevä ammattimies pitää turvavälit ruuhkassakin.
Eikä pätevä ammattimies luule polttoainetta halvaksi. Jokaisen "mitä muutamasta litrasta" -kaverin olisi hyvä joskus tarttua laskimeen.
- Tietää...
...minkä tai kenen työkalu nousee mäen päälle nopeimmin?????Voiko turhempaa retostelun aihetta enää olla???!!Voi ristus mitä juttuja!!Pistäkää ne rautamalmikasat jonnekin parkkikselle rinnakkain ja lyökää reikä polttoainetankin kylkeen ja täyttäkää tankkia sitä mukaa kun se tyhjeneee siihen maahan.Katotaan kenen perstasku kestää eniten polttoaineen tuhlaamista!Järkevät ja polttoaineen säästöön pyrkivät liikennöitsijät ottaisivat tuon tankeista tippuvan polttoaineen talteen parempiin ja tuottavampiin hommiin!!
Ja sitten vielä paskamahojen etujärjestä Rahtarit vielä järjestämään tollanen kilpailu??!!Eikös se järjestö olekaan enää järkevän ja taloudellisen ajamisen asialla???- kaikki on oikiassa
että kovettuisi ja tulisi märäksi
- samapasekuka
Johan ootte varsinaisia tosikoita. Kielletään samalla kaikki muukin moottoriurheilu ja harrastaminen kävelysauvoja teknisimmillä laitteilla. Kyllä se maailma siitä sitten pelastuu.
- stycke
Ei muuta kuin Finskin tiskiltä varaamaan liput ameriikan maalle, siellä järjestetään truck pulling-kisoja. Ei ihan kuvaamallasi tavalla, mutta samalla periaatteella kuin tractor pulling-kisat, eli kiskotaan sitä rekeä perässä, minkä vetäminen muuttuu raskaammaksi sitä mukaa kun matka etenee. Hae googlella "truck pulling"
Hiljattain oli jossain lehdessä maininta näistä karkeloista:
http://www.elrodeo.com/
Kanadalainen tapahtuma, veto tapahtuu vastamäkeen täyteen kuormattuna. Autot jaetaan hevosvoimien mukaan omiin kategorioihinsa ja olikos vielä niin, että päällirakenne / mitä autolla ajetaan vaikuttaa missä sarjassa veto tapahtuu.
http://www.elrodeo.com/album/album_en.cfm
Tuossa vielä suora linkki kuviin, jos jotakuta kiinnostaa.- HerrHarmi
puukuski kirjoitti:
Hiljattain oli jossain lehdessä maininta näistä karkeloista:
http://www.elrodeo.com/
Kanadalainen tapahtuma, veto tapahtuu vastamäkeen täyteen kuormattuna. Autot jaetaan hevosvoimien mukaan omiin kategorioihinsa ja olikos vielä niin, että päällirakenne / mitä autolla ajetaan vaikuttaa missä sarjassa veto tapahtuu.
http://www.elrodeo.com/album/album_en.cfm
Tuossa vielä suora linkki kuviin, jos jotakuta kiinnostaa.kyllä kiinnosti.
- Rukkikuski
Rekkojen kiihdytyskilpailu, ajanottajille kalenteri mukaan, kellot voi jättää kotiin!
- hakusessa...
Jonkin kiertueen, näyttelyn tai festarin yhteyteen.
Alahärmästä ei taida mäkeä löytyä...
Esimerkiksi syksyn Volvo-kiertueella voisi tehtaan FH16-660 haastaa aina paikkakunnan kingit kisaan!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1444847Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793522SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt292537SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402213Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä572039Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851973Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231971Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191448Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään981256