suutinta

Nyt on kinukissa avarampi putki ja pitäs alkaa tarjoilla koneelle ruokaa. Vaan tuo suutin askarruttaa. Vaihdanko vaan pääsuuttimen pykälää paria suuremmaksi ja jätän muun ennalleen?
Suodattimen voisi kuitenkin laittaa sellasen bowerin.
51258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

saattaa auttaa tiettyyn rajaan asti. Kaasuttimen luistieulan nostoa kannattaa myös kokeilla. Mikäli kone alkaa "roplöttää" seos on liian rikkaalla, mikäli näin tapahtuu kannattaa tutkia voiko ilman saantia parantaa. Neulan nostolla tai laskulla on etsitävä paras kohta, jossa moottorin veto on parhaimmillaan. Huippunopeuden saavuttamiseksi hieman laiha seon on parempi kuin liian runsas.

Mikäli ns. bower suodattimen liittää suoraan kaasariin se on herkkä vedelle ja takarenkaasta lentävälle kuralle.

Äänestä
  • pyöräsi merkki

    Äänestä

  • oli. kirjoitti:

    pyöräsi merkki

    tuo kiinan ihme; viimevuoden 125cc Qingqi Keihinin kaasarilla.

    Äänestä

  • Turust kirjoitti:

    tuo kiinan ihme; viimevuoden 125cc Qingqi Keihinin kaasarilla.

    Joo elikkäs minä ainakin vaihtaisin vakio 110 suuttimen tilalle 120 suuttimen.

    Äänestä

  • QINGQI QM 125 10D kirjoitti:

    Joo elikkäs minä ainakin vaihtaisin vakio 110 suuttimen tilalle 120 suuttimen.

    Minulla on tehtaan certificateen merkitty moottorin olevan tyyppi P152QMI-A ja tehoksi 6,2 KW / 7500 rp/min. Mitään muuttamatta laite kulkee 90 km/h, hyvissä tuulettomissa oloissa 95 km/h. Erikseen mitattaessa kierrokset nousevat n. 8500 min. jolloin arvelisin maksimitehon olevan yli 7 KW.

    Olen ajanut laitteella n. 2000 km. Vikoja on ollut, CDI on vaihdettu. Sähköjohtojen liittimet on kiristelty käytännössä lähes kaikki. Nyt keväällä käyttöön otettaessa kaasari tulvi. Tämäkin vika löytyi lopulta sähköisen ryypyn johdon kosketushäiriöstä.

    Tämän vianhaun yhteydessä mm. kaasari vaihdettiin Keihiniin. Huippunopeus ei kaasarin vaihdosta muuttunut. En ole edes katsonut minkä kokoinen suutin tuossa on. Korvakuulolta käynti ja veto ovat varsin hyviä koko kierroslukualueen.

    Laitteen takuu päättyy kesäkuussa. Sen jälkeen voidaan katsoa, saako tehoja lisättyä helposti. Sanoisin yli 100 km/h tarvittavan mielellään yli 10 KW tehoja. Tähän tarvittaneen ainakin jyrkempinokkainen nokka-akseli ja avarampi kaasarin kurkku sekä imuilman ja pakokanavien avartaminen.

    Minun kokemukseni kaksipyöräisistä juontaa tuolta 60 luvun alusta, jolloin noita pyöriä viriteltiin.

    Varaosat olen saanut takuuna tuolta Myllymäeltä, tosin hieman viiveellä. Myllymäen ilmoittamat huoltopisteet eivät kaikki ole mielestäni kovin tasokkaita.

    Laite kyllä sinänsä vastaa odotuksia ja olen siihen kohtuullisen tyytyväinen.

    Virittelyssä kannattaa huomioida takarumpujarrun tehottomuus. Ylivirittämällä voi lopulta jäädä ”tyyräystä sikkoon”. Jollakin jenkkisivulla näin rumpuun sopivat kolmiosaiset jarrukengät jotka voisivat parantaa jarrutustehoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pikapaketti kirjoitti:

Nyt on kinukissa avarampi putki ja pitäs alkaa tarjoilla koneelle ruokaa. Vaan tuo suutin askarruttaa. Vaihdanko vaan pääsuuttimen pykälää paria suuremmaksi ja jätän muun ennalleen?
Suodattimen voisi kuitenkin laittaa sellasen bowerin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu