Voisiko joku viisaampi valaista asiaa, miksi kuorma-autojen rungon reikien poraamiseen tarvitsee käyttää mangneetiporaa?Tiedän kyllä kyseisen vempeleen mutta mikä tekee tästä niin erikoisen?
Mangneettipora
4
3123
Vastaukset
- on on ja on!
Sehän on vähän sama juttu kuin pylväspora. Kovaa ja paksua metallia poratessa käsivoimin ei jaksa painaa tarpeeksi lujaa ja suoraan, seurauksena usein reiän sijasta terän ylikuumeneminen pilalle jo ennenkuin reikää syntyy.
Auton runkoon saatetaan porata jopa 16mm reikiä ja joskus isompiakin.
Poran kierrosnopeus ei ole suuri, tämmöinen terä lävistäessä rungon saattaa haukata kiinni ja silloin käsissä vapaasti oleva pora pyöräyttää kyllä poraajaakin.
Tällainen mangeetti pora kiinnittyy lujasti runkoon kiinni mangeetin avulla ja terän syöttö kun saadaan oikeaksi niin reikien teko on helppoa.
Luulisin että tämä mangeetti on sähköllä tehty.
Meillä on käytössä ilmarunkopora, siinä on kartiokiinnityksellä terä kiinni, välin voi laittaa metrin jatkon, porassa on metrin varsi joka kiinnitetään ketjulla runkoon kiinni... vaikea selittää mutta vipuvarsitekniikka on kyseessä.
Tällä poralla saadaan terään suuri paine pienillä kierroksilla.
On meillä sähkökäyttöinenkin pora johon saa 30mm poranteriä.
sitä kun joskus 15 vuotta sitten käytin viimmeksi niin käyttäjiä piti olla kaksi, toinen poras ja toinen oli sähköpistokkeessa kiinni.
Poralla oli paksuutta kuin miehen reidellä ja malli oli kuin katupora kaksi kahvaa.
Se kun haukkas kiinni niin silloin yleensä puristi kahvoja enemmän ja samalla liipasinta, tällöin "töpselimies" veti pistokkeen irti seinästä ettei poraaja pyörisi ympyrää.- Maksaa hiukan
Toi pitää paikkansa että sitä tavallista poraa joutuu painamaan ihan tarpeeksi ja liikaakaan ei saa painaa. Ja sitten kun niitä reikiä porataan paljon niin siinä loppuu kyllä käsivoimat raavaammaltakin kaverilta. Eikä se runkopalkki ihan pehmeätäkään ole, ei ainakaan sais olla. Taitaa kyseiset porat maksaa jotain 1200e, ainakin se malli mikä kaverilla on. Kalliimpiakin löytyy aivan varmasti.
- Diesel-fani
Minusta kyseinen laite ei oikein sovellu runkoporauksiin. Hyvin vaikea asetella paikalleen, joskin poraaminen sen jälkeen todella helppoa. Toisaaltaan en ole vielä tavannut runkopaineilmaporaakaan, joka sallituilla käyttöpaineilla olisi käyttökelpoinen. Iso sähköpora kunnon vivuilla ja varsilla on aivan lyömätön. Joskin siitä pitää ottaa kunnolla kiinni, mutta tuollainen 16 mm terä on vielä aika heppoista tavaraa ja katkeaa ennen kuin pora lähtee pyörimään. Jos ei muista porasta pitää kunnolla kiinni niin siitä voi saada aika ikävän muiston. Tiedän lukemattomia tapauksia joissa pora on lähtenyt käsistä, kun on oltu huolimattomia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1464870Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813556SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt302545SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402223Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä662062Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231981Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851973Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191458Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään991262