Mitä tehdä kun entinen puoliso uhkailee että tulee kertomaan työpaikalleni henkilökohtaisista asioistani ja sairaudestani. En todellakaan halua työystävieni tietävän ihan kaikkea elämästäni. Tämä suhde kesti useamman vuoden ja nyt pikkuhiljaa on ruvennut valkenemaan että yhtä sun toista tavaraakin tässä vuosien varrella on kadonnut ehkä yhteensä puhutaan joka tapauksessa useammasta tuhannesta euroista. Olen kyllä tehnyt rikosilmoituksen poliisille mutta olen kyllä aika kyyninen tekeekö poliisi asialle mitään, kun tavaran kadotessa exällä on kuitenkin ollut avaimet asuntoon eli murronjälkiä ei ole ja itse en ole edes nähnyt näitä anastuksia kun vasta jälkeenpäin todennut mitä on tapahtunut. Olenko Heikoilla? Ja voinko jotenkin ennakoon tehdä jotain ettei pääsisi työpaikalle törkeyksiä huutelemaan. Vai pitääkö vaan odotella ja sit kun asia on tapahtunut tehdä uusi syyte herjauksesta?
HERJAUS
marraskuu13
5604
0Äänestä
Vastaukset 5
Vanhimmat
"Vai pitääkö vaan odotella ja sit kun asia on tapahtunut tehdä uusi syyte herjauksesta?"
Et sinä mitään syytettä voi "tehdä", varsinkaan herjauksesta, koska ei sen nimistä rikosta edes löydy Suomen laista.
No kun näytät tietävän asioista niin mikähän sen sytteen nimi sit olis. Kunnianloukkaus? Vai saako suomessa oikeesti puhua ihan mitä vaan ilman että viranomaiset voisivat tehdä jotain?.
et voi yhtään mitään,jos kyseessä pelkkä puhuminen.Sen sijaan jos hän uhkaa sinua väkivallalla,jotain lienee tehtävissä.Onpa tilanteesi ikävä.Tietenkin voit tarkistaa asian suoraan Poliisilta,vaikka soittamalla.Silloin ei välttämättä tarvitse sanoa nimeään varsinkin jos kysyt asiaa noin yleisluontoisesti.
Kunnianloukkaus voi olla kyseessä jos levittää toisesta perätöntä tietoa. Hänen täytyy siis ensin tehdä teko jotta siitä voidaan syyttää. Jos hän levittää sinusta henkilö kohtaisia tietoja, kuten sairaudesta ym., kyseessä on yksityiseen loukkaus. Kumpikin suomessa hyvin vähäpätöisiä rikoksia josta saa korkeintaan sakkoja
Uskoisin, että nuo tavarat on menetettyä tavaraa. Aika vähän siinä on poliisilla todisteita viedä juttu syyttäjälle. Hänhän voi sanoa vaikka, että sinä olet ne antanut.
Unohda tavarat vaikka kirpaiseekin.
Erittäin harvoin tuollainen uhkailu johtaa toteuttamiseen. Kun mies hieman rauhoittuu, niin ei tule uhoamaan. Sen verran voisit valoittaa tilannetta työkavereillesi, että kertoisit miehen uhkailleen tulevansa tänne. Pyydä, että työkaverisi siinä tapauksessa poistaisivat miehen työpaikalta ja itse häivyt heti paikalta.
Älä ala elämään jatkuvassa pelossa, jos jotain tapahtuu, niin sitten on toiminnan aika.