tuossa aiemmin valittelin kun kuvat (analoginen ja digi) menevät päälleekäin ja sainkin vinkkejä (av-kanava aina kun kattoo ym.) vaan jos kysessä on boksin kuvan "vuotaminen" niin miten se saadaan loppumaan? Mulla on nyt sama scartjohto ja sama boksi mutta pienempi 17" philipsin telkkari ja ei mitään ongelmaa. Ei näy kahtena eikä muutenkaan temppuile. Voiko isommassa telkkarissa vaan sitten olla tätä kuvan "vuotoa". Ja vastaisuuden varalle jos se boksin kuva vuotaa niin miten sen saa loppumaan jos ei se av-kanavalle vaihto auta??
Kiitos jos voitte vastata/auttaa..taas jälleen kerran
Kiitos jos voitte vastata/auttaa..taas jälleen kerran
Vastaukset 2
Vanhimmat
scartteihin tulevat kuvat toisiinsa ja analogisen virittimen kuvan päälle.. lieneekö televisiossa jotain vikaa vai huonosti tehty... Analoginen viritin ei kumminkaan vuoda scartteihin. Kai se televisio voi olla syyllinen ongelmaasi.
oletko kokeillut jo parempaa scart-johtoa jota suositeltiin tuolla, yleensä sillä katoaa. Mutta olen kuullut että vanhemmissa telkkareissa saattoi olla maadoitusongelmia jotka aiheuttivat tuota päällekkäiskuvaa vaikka on ollut millainen piuha.