Kannattaako heti alusta asti molempien puhua omaa äidinkieltään, vai odotetaanko siiheksi kun lapsi alkaa opetella puhumaan...?
Onko tällä jotain merkitystä?
Missä vaiheessa vauvalle
3
1030
Vastaukset
- opiskelija22
Lapsen syntymästä asti on hyvä, että vanhemmat puhuvat lapselle omalla äidinkielellään. Jolloin lapsi oppii tunnistamaan oman äidinkielensä äänteellisiä rakenteita ja näin myös suuntaamaan tarkkaavaisuutttaan hänelle tuttujen äänien suuntaan. Muistakaa, että lapsi on syntymästään asti kommunikoiva yksilö, ei kommunikointi ole pelkästään puhetta. Lapsi on varmasti aivan ihmeissään, jos hänelle aletaan puhumaanoppimis-vaiheessa puhumaan jotain aivan vierasta äidinkieltä. Joten ottakaa kommunikaatioon selkeä linja lapsen syntymästä lähtien, se on lapsen parhaaksi ja lapsen etu.
- Suomi-Ranska
Tieto tuli tarpeeseen :)
- änteitä
ja alusta asti tärkeää, että vanhemmat puhuvat omaa äidinkieltään syntymästä asti. Lapsihan oppii puhumaan vain kuulemalla kieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi614709Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal974421- 743882
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak963797Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1192835- 352608
- 372512
- 242489
- 382479
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k232354