Onko kokemuksia saunan seinien käsittelystä Kiinanpuuöljyllä tai muilla käsittelyillä.
Lähinnä on tarkoitus "hieman" tummentaa tervaleppäpanelia.Mistäköhän ko.tuotteita kannattaa kysellä pääkaupunkiseudulla ?
Lähinnä on tarkoitus "hieman" tummentaa tervaleppäpanelia.Mistäköhän ko.tuotteita kannattaa kysellä pääkaupunkiseudulla ?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pellavaöljytuotteita ei pidä käyttää saunaan. Ne ei sovellu kuumaan, vaan öljy "hajoaa". Huomaat sen savuna, joka ei lopu kuin kymmenien lämmityskertojen jälkeen. Kokeile toki, jos et usko
Mistä lie edellinen vastaaja kokemuksensa kerännyt mutta itse olen ollut tyytyväinen kolme vuotta sitten kiinanpuuöljyllä käsiteltyyn saunaan. Nyt pitäisi hankkia lisää koska ajattelin tehdä saman juuri valmistumassa olevan omakotitalon saunalle, jossa tervaleppäpaneelit. Öljy tummentaa kohtalaisen paljon tervalepän väriä mikä miellyttää ainakin minua. Aiemmin käyttämäni öljyn saatavuudesta löytyy tietoja www.sateenkaarivarit.fi.
Hong Kongista. Hintaa oli 4,95/0,5l. Saunaan tulee kaupanpäälle hieman pähkinäinen tuoksu.
Kuvasta päätellen pellavaöljykäsittelystä kokemuksensa kerännyt. Alkuperäisestihän kysyttiin kokemuksia kiinanpuuöljyistä tai muista.
Tervalepälle aivan ylivoimainen käsittely on seinäpaneeleihin 50% kiinanpuuöljyä ja 50% kylmäpuristettua pellavaöljyä. Hinkataan imeytymisen jälkeen rievulla. Kova homma ja haisee aika kauan mutta kyllä kelepaa. Lauteisiin reilusti ohennettu kylmäpuristettu pellavaöljy jos on tottunut käyttämään pehvlettiä. Saa saunasasut sun muut muovihösselit jättää värisilmän kauppaan. Nämä siis lämpimään sisäsaunaan, kostea pihasauna jätetään ilman mitään käsittelyjä.