Kaadoin äskettäin metsässä raidan tyvipölkyn. Se on visoittunut hienosti ja se on 25cs paksu ja 50cm pitkä. Miten se pitää kuivata, jos haluan välttyä pahimmilta halkeamilta puussa?
Raidan kuivaaminen
6
2501
Vastaukset
- Kysymys merkki
Kuivatus on tehtävä hitaasti, se on ensimmäinen ehto. Jos ei oo muuta konstia, niin kaiva maahan väljä kuoppa ja laita pohjalle vaikka heiniä. kansi täytyy hieman hengittää, niin siihen sopii lautakansi, jossa muutaman millin rakoja.
Viikon päästä vuoleskele vähä parkkia sieltä täältä ja hautaa viikoksi taas. Sitten taas parkkia enemmän pois. ja viikoksi kuoppaan.
Parkin poisto sopivasti estää homehtumisen.
Mutta se kysymysmerkki. Katoitko syvemmältä sitä maahan jäänyttä kantoa, siellä saattaa olla ihan oikea nauris sitä visaa. - raitaa ,
voisit kuivattaa sen niin että maalaat pölkynpäät kosteuttakestävällä maalilla , tai liimaat päät ,,
Siis halkeilu johtuu siitä , että pinta kuivuu nopeammasti kuin sydänpuu .
, niin ja kuivaa se ensin vähintään puolivuotta ulkona , vasta sen jälkeen lämpimään kuivumaan.
ja niinkuin tuo toinen sanoi , katso se juuri , siellä voi olla ylläri ,,- leenaRiitta
Sahasin sen tasan maanpinnalta poikki, yllätys voisi siis olla vielä alempana? Yhden palan otin juuresta, mutta se ei ollut kovinkaan erikoista..
- raitaa
leenaRiitta kirjoitti:
Sahasin sen tasan maanpinnalta poikki, yllätys voisi siis olla vielä alempana? Yhden palan otin juuresta, mutta se ei ollut kovinkaan erikoista..
, jjoo kaiva se juuripaakku ylös , siellä voi olla kaunista puuta , mutta ei välttämättä .
- kokeillut
raitaa kirjoitti:
, jjoo kaiva se juuripaakku ylös , siellä voi olla kaunista puuta , mutta ei välttämättä .
Yksi konsti on sahata pölkkyyn pituussuunnassa hahlo, joka ulottuu sydänpuuhun asti. Tästä on se etu, että kutistumishalkeamia ei enää tule kuivatuksessa ja kuivatuksen voi tehdä vaikka sisällä.
Itse tein tällä tavalla visakoivupölkylle sahaamalla moottorisahalla hahlon ja sitten latoon kuivamaan. Pölkky oli kaksimetrinen. - TimpeKK
kokeillut kirjoitti:
Yksi konsti on sahata pölkkyyn pituussuunnassa hahlo, joka ulottuu sydänpuuhun asti. Tästä on se etu, että kutistumishalkeamia ei enää tule kuivatuksessa ja kuivatuksen voi tehdä vaikka sisällä.
Itse tein tällä tavalla visakoivupölkylle sahaamalla moottorisahalla hahlon ja sitten latoon kuivamaan. Pölkky oli kaksimetrinen.Jos pölkkyyn sahaa pituussuunnassa hahlon sydämeen asti niin eikö se kuivauksen kannalta ole sama asia kuin pölkyn halkaiseminen kokonaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073556Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133256Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632499Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92145Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411960Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61868Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue401698- 901581
- 721143
- 741120