Kiusallisena ongelmanani on kun 604 Valmetissani kertyy ruosteista sakkaa vedenerotinkupin siivilään sillä seurauksella, että aika ajoin kone vetää kuormituksessa (eli aina silloin kun vähiten saisi) ilmat polttoainejärjestelmään. Onko kenelläkään antaa hyvää neuvoa miten polttoainetankin, jossa on runsaasti sakkaa, voisi parhaiten kyseisestä tavarasta puhdistaa? Pelkästään alapropuista polttoainetta valuttamalla tavaraa ei juuri ulos tule.
Valmetin polttoainetankin puhdistus?
citymetsuri
1512069
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Onkohan tuon tankki yhtään samanlainen kuin 702:ssa, jossa saa polttoainetankin pääli osan kokonaan pois. Sitä kautta olisi helppo putsata. Eli lattia pois ja kansi auki.
Kiitos vinkistä. Toivottavasti näin on. Täytyypä vähän tarkemmemmin perehtyä 604:n anatomiaan...
Otin kans kerran jotta puhuristan 500:n tankin kun tein siihen remppaa.Hämmästys oli ylen suuri kun ei niin moskan moskaa koko uloslasketus satsis.Järkeelin, jotta kun traktori on käynnis ja liikkeellä niin moskatkin ajautuu imuputken kautta suorattimehen ja moskakuppihin.Eli sanoosin näin lonkalta ettei tankista löyry moskaa, jossoot tankannu aina farmarista. Nämä jerrykanisterista tankkaukset on luku sinänsä,niiren puhtauresta ei aina oo takuuta. Kehoottaasin ensiksi kattomahan suorattimen ja vereneroottimen jotta onko ne puhtahat ja muutoonki tutkit imupuolen liitokset huolellisesti.Ja meet vaikka vaihrellen kaikki kupari/alumiiniprikat tankilta ruiskutuspumpulle, sekä huomioottet tämän lasikupin kummitiivistehen,
soon nimittäin aika keheno saara pitäväksi kupin tyhyjäyksen jälälehen,voi nimittään hotia ilimaa sieltäkin.
Joo letkut, prikat, polttoainepumppu ja suodattimet on kyllä juuri vaihdettu. Suodattimella asti ei sanottavasti sakkaa ollut, mutta nimenomaan se vedenerotinkupin siivilä oli ihan tukossa ja sen takia ilmeisesti väkisinkin vanhassa koneessa sitten veti jostain ilmat järjestelmään kun tuli riittävästi kuormitusta. Oletankin että ilmaongelma häviää, kun vaan saan sakatonta polttoainetta tuleen tankista.
Otat tynnyrin puolikkaan alle ja joku porakone pumppu yms millä kierrättää tankkiin puhadasta lopöä niin sakat irtoaa. ja sitten antaa laskeutua lasketut löpöt ja takas tankkiin.
Kiitos. Täytyypä kokeilla tuota ennen kuin alan mitään enempää availemaan.
Paineilma on myös oivallinen keino sekoittaa roskat tankinpohjalta polttoaineeseen
Eräässä valmetin känkättimessä oli samat vaivat ja viimein oli tankin kansi avattava.
Löytyi kumin paloja jotka ilmeisesti olivat irronneet tankkausletkun sisäpinnasta ja tukkivat ajoittain imuputken jossa ei ollut siivilää.
Bonuksena löytyi 24 millin lenkkiavain.
irroita tankki ja laita sinne puhdasta p-öljyä ja sepeliä.Sitte betonimyllyyn sisälle ja liinoilla kiinni.Mylly pyörimään ja 1 tunnin kuluttua valutat ruosteet ja sakat pois.Homman voi vielä viimeisteillä uudella *käsittelyllä*.Tämä konsti saattaa tuntua naurettavalta mutta toimii,olen kokeillut. T:konemies
Juu Valmetista tankki irti, heh heh.
joo! Velmatti betonimyllyyn pyörimään:)
Valmet 702s tankkis paljon turpeen pölyä, ollut aikoinaan turvenevalla.Miten helpoin tapa putsata tankki?
Painepesurilla jokaisesta aukosta kuumaa vettä vaan sisälle ja sitten paineilmalla kuivausta, lopuksi huuhtelet puhtaalla polttoaineella.
Ja ota banjo liittimet auki, tukos jää yleensä niihin.
jossain valsussa tankin imupuolen putki kierteellä tankin päällä,ota se auki ja hydrauli teippiä kierteisiin,niin ei ainakaa sitä ilmaa ota.
TANKISSA HARVOIN ROSKAA.