Experant

Ihmevirma

Jonkinaikaa olen jo ihmetellyt, kun roskapönttöjen tyhjennyksen suorittaa paikallisen Sitan sijaan joku Kuopiolainen Experant. Mikähän järki siinäkin on? Yrittivät ilmeisesti rekrytoida minuakin leipiinsä henkilöstöpalvelun kautta, mutta kun ei tuo jäteala oikein kiinnosta ja kun lupasin lähteä hetkeksi remmiin, niin paikallinen henkilöstöpalvelu ilmoittikin haluavansa vain vakituisia kuskeja, joten jätin asian sikseen, itse kun olen elintarvikekuljetuksiin ja erityisesti kaksilämpökuljetuksiin erikoistunut ja niitä hommia teen edelleenkin. Palkkakin olisi ollut tosi surkea, pelkkä TES ja apulaitelisä. Kuka sillä viitsii edes lähteä ajamaan, etenkin haisevaan hommaan jossa ei ole edes ylityömahdollisuutta. Kumma homma vaan että joku Kuopiolainen firma pyörii näillä markkinoilla. Ihmettelen.

3

1172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jussi185

      Kaveri on ollut jo vuoden hommissa kyseisessä firmassa ja näköjää tykkää vaikka homma on ihan varmasti haisevaa :) mutta jos nyt oikein muistan niin tämä experantti on ostanu jonku firman en nyt muista nimeä on sen verran aikaa. mut aika paljon se kumminkin tyhjentelee, jos oletan oikein niin uudenmaanjätehuolto on se vanha firma jonka experantti on ostanu. siis tämä on ihan vain oletusta ja minun muistin varassa eli joku joka tietää niin korjatkoon tietenkin.

    • Grön

      Kyseessä on EU:n vapaa kilpailu, seuraavalla kilpailuttamiskierroksella ko. auton kyljessä oleva teksti voi muistuttaa risuaitaa.

      • Ajat muutuu

        En tiedä mikä jätevirma meillä silloin kävi kun asuimme vielä omakotitalossa, mutteivät kyllä turhaa meteliä pitäneet, käynnin huomasi vain tyhjentyneestä roskalaatikosta. Mutta hyvä oli palvelu, ottivat mukaansa kaikki ylimääräisetkin säkit ja rojut kunhan vain muisti jättää six-päckin tai pullon kirkasta pöntön juurelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3095
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2865
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2105
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1565
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1328
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1250
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe