Eli kannattasko laittaa OS/2 tuohon IBM Thinkpad 390 X koneeseen, löytyykö ajurit ym.? Ja saako tuossa messengerin toimimaan? Itselläni ei ole siis asennuslevyä, mutta ajattelin hankkia.
OS/2?
6
739
Vastaukset
Eiköhän IBM:n käyttis uppoa IBM:n koneeseen kuin vanhaan ihmiseen. ;)
Onko sen korppuasema tallessa? OS/2-CD ei ole boottaava ja muistaakseni ilman korppuasemaa asentelu oli rupista kikkailua, jota en suosittele kenellekään. Lisäksi, jos koneessa on enemmän kuin 64 MB muistia, sinun on aktivoitava BIOS:in asetuksista löytyvä OS/2 >64 MB -optio.Okei no jos asennan Windows Me:n C-asemalle niin voiko sitten tuon os/2:n asentaa d:lle? molempien asemien koko on jotain 5 Gt, jos c on fat 32-asema. Mutta tukeeko tuo Warp 3 Fat 32 asemia, entä Warp 4 ? Entä miten saan C-aseman muutettua Fat 16-muotoon ilman että tiedot häviää D-asemalta? Tällä hetkellä koneessa W98 se. Pitääkö myös d-asema olla Fat 16 vai alustaako asennusohjelma sen HPFS muotoon?
Woni kirjoitti:
Okei no jos asennan Windows Me:n C-asemalle niin voiko sitten tuon os/2:n asentaa d:lle? molempien asemien koko on jotain 5 Gt, jos c on fat 32-asema. Mutta tukeeko tuo Warp 3 Fat 32 asemia, entä Warp 4 ? Entä miten saan C-aseman muutettua Fat 16-muotoon ilman että tiedot häviää D-asemalta? Tällä hetkellä koneessa W98 se. Pitääkö myös d-asema olla Fat 16 vai alustaako asennusohjelma sen HPFS muotoon?
Jep, suosittelen, että annat C: -aseman olla kuin se on ja asennat OS/2:n D:lle omana kokonaisuutenaan. Ainakaan Warp 3 ei tue Fat-32:ta. Warp 4:kin julkaistiin tietääkseni ennen FAT-32:n julkistamista, mutta tarkista tuo Warp 4:n dokumenteista.
Alusta D: HPFS:lle. Mielestäni tässä tilanteessa on parasta jos kumpikaan asennettu käyttöjärjestelmä ei näe toistaan.
Olin aikoinani jonninmoinen OS/2-guru, mutta ymmärsin luovuttaa Warp 4:n julkistuksen aikoihin huomatessani, että IBM on luovuttamassa käyttöjärjestelmäsodan ja lisännyt Warp 4:ään vain tarpeettomia uudistuksia, jättäen oleelliset pois. :(- puusilima_
Kollimaattori kirjoitti:
Jep, suosittelen, että annat C: -aseman olla kuin se on ja asennat OS/2:n D:lle omana kokonaisuutenaan. Ainakaan Warp 3 ei tue Fat-32:ta. Warp 4:kin julkaistiin tietääkseni ennen FAT-32:n julkistamista, mutta tarkista tuo Warp 4:n dokumenteista.
Alusta D: HPFS:lle. Mielestäni tässä tilanteessa on parasta jos kumpikaan asennettu käyttöjärjestelmä ei näe toistaan.
Olin aikoinani jonninmoinen OS/2-guru, mutta ymmärsin luovuttaa Warp 4:n julkistuksen aikoihin huomatessani, että IBM on luovuttamassa käyttöjärjestelmäsodan ja lisännyt Warp 4:ään vain tarpeettomia uudistuksia, jättäen oleelliset pois. :("IBM on luovuttamassa käyttöjärjestelmäsodan"
harmillista. jotenkin omastamielestäni os oli paljon mukavampi/toimivampi käyttää.:( - suunnittelin
puusilima_ kirjoitti:
"IBM on luovuttamassa käyttöjärjestelmäsodan"
harmillista. jotenkin omastamielestäni os oli paljon mukavampi/toimivampi käyttää.:(Laittaa vanhaan läppäriin os/2 warp 3:sen..
Katsoa jos se pyörii paremmin kuin damn small linux. Mulla on disketti ja cd versiot. Diskettiversion boxi on avaamaton, pitää kaivaa se romujen seasta ensi viikolla.. Tai jos löydän cd:t. - innostus
suunnittelin kirjoitti:
Laittaa vanhaan läppäriin os/2 warp 3:sen..
Katsoa jos se pyörii paremmin kuin damn small linux. Mulla on disketti ja cd versiot. Diskettiversion boxi on avaamaton, pitää kaivaa se romujen seasta ensi viikolla.. Tai jos löydän cd:t.nyt on Warpia kohtaan oikein heränny?
Se oli aikoinaan teknisesti edistyksellisin käyttis, mutt kyll se nyt on jo yli 10 v ajastaan jälessä ajuriensa, ym osalta.
Minäkin luovuin siitä varmasti ihan viimeisten joukossa viime vuosituhannen lopussa ~98 - 99 ja siirryin Linuxiin, koska tunnen windowsit...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2084623- 1882596
- 671522
Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?961210Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1071130- 1251129
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91082- 711071
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1321030- 109989