Pieni selvennys lienee TAAS paikallaan täällä seikkaileville bioille.
1. Lapsia EI oteta huostaan huvikseen. Lapsilla on jo pitkä kivinen historia ennenkuin niitä huostaanotetaan.
2. Huostaan ottoa EI tee sijarit. Onko se vaike ymmärtää? Huostaanotot tekee sosiaalityöntekijä, usein viedään vielä lautakunnalle jne. NÄyttöä pitää olla pidemmältä ajalta sekä että lapsen pitää voida todella huonosti, ennenkun huostaanotetaan.
3. Sijaisvanhemmat eivät ole lasten varkaita.
4. Menkää jokainen itteenne ja miettikää mitä olisin voinut tehdä toisin? Mitä voisin nyt tehdä, että lapseni saisi kaikesta huolimatta mahdollisimman hyvän jatkon ?(eväät elämälle)
5. Menkää täältä haukkumasta ja tehkää asialle jotain! Kuntoutukaa! Sehän olisi parasta näille lapsille, että he saisivat nähdä senkin päivän ja pääsisivät kotiin. Ja saisivat elää sielä TURVALLISIN mielin.
1. Lapsia EI oteta huostaan huvikseen. Lapsilla on jo pitkä kivinen historia ennenkuin niitä huostaanotetaan.
2. Huostaan ottoa EI tee sijarit. Onko se vaike ymmärtää? Huostaanotot tekee sosiaalityöntekijä, usein viedään vielä lautakunnalle jne. NÄyttöä pitää olla pidemmältä ajalta sekä että lapsen pitää voida todella huonosti, ennenkun huostaanotetaan.
3. Sijaisvanhemmat eivät ole lasten varkaita.
4. Menkää jokainen itteenne ja miettikää mitä olisin voinut tehdä toisin? Mitä voisin nyt tehdä, että lapseni saisi kaikesta huolimatta mahdollisimman hyvän jatkon ?(eväät elämälle)
5. Menkää täältä haukkumasta ja tehkää asialle jotain! Kuntoutukaa! Sehän olisi parasta näille lapsille, että he saisivat nähdä senkin päivän ja pääsisivät kotiin. Ja saisivat elää sielä TURVALLISIN mielin.
Vastaukset 16
Vanhimmat
loppumattomiin, jos sillä sijareiden aiheettomat valheelliset kirjoitukset saataisiin loppumaan. Voisin siis kirjoittaa oman SELVENNYKSIÄ ketjun tämän yläpuolelle, mutta vastaanpä nyt kuitenkin edelliselle:
1. Mikä historia?
2. KUKA on väittänyt, että sijarit ottavat lapsia huostaan? Näyttäkää se kirjoitus!
Ei tarvita näyttöä syihin. Lapsi alkaa voida huonosti vasta sijoituksessa.
3. Itsekö te keksitte näitä väitteitä täällä?
4. Mietitty on. AINOA vastaus oli saada huosta loppumaan ja lapsi yksityiselle lääkäriasemalle.
5. Asioille on tehty paljonkin.
Ainoa jakso elämässään, jolloin lapseni ei voinut elää TURVALLISIN mielin, oli se aika, jolloin hän oli sijoitettuna.
vasta sijoituksessa, koska hänen ei enää tarvitse olla urhea vastuunkantaja ja huolehtia vanhemmistaan tai pelätä oman perusturvallisuutensa ja tarpeidensa puolesta. Viimein hän saa olla lapsi ja voida myös huonosti. Huonosti voiminen on reaktio pitkään jatkuneelle pahalle ololle ja viimein lapsi uskaltaa sen tuoda turvallisessa ympäristössä julki. Mitä tapahtuisi lapsille ilman arvokasta työtä tekeviä sijareita?
ja joidenkin harvojen turhaan huostaan otettujen lasten hoito maksaisi yhteiskunnalle keskimäärin neljä - kuusi kertaa nykyistä enemmän.
"lapsi"diagnoosejaan jakaa.
Jos sinun hoidossa ja huollossasi on vieraan perheen lapsia, nuoria
mietipä myös seuraaviakin seikkoja.
Lapsi voi tunteä ikävää kotiinsa, kavereihinsa, sukuunsa, ystäviinsä, tuttuun ympäristöönsä ja rutiineihinsa kotona.
Hän voi myös voida pahoin hänelle vieraiden tuikutuntemattomien ihmisten ympäröimänä
lapselle vierailla tavoilla ja hänelle täysin vieraassa ympäristössä.
Eri puolilla maata suhtaudutaan ihmisiin, asioihin ja eläämäänkin hyvinkin eri tavoilla ja tyylillä
jopa puhuttu puhekin, murre voi olla lapselle, nuorelle erilaista ja vaikeaa edes ymmärtää.
Hyvin monia seikkoja on osattava huomioida,
kun saa aloittaa sijaisvanhempana huostaanotetuille ja sijoitetuille lapsille tai nuorille.
Erittäin vaarallisella linjalla olet näine "psykologia" juttuinesi.
Lasten ja nuorten terveyteen (mielen) liittyvät asiat pitää aina jättää alansa hallitseville ja riittävän koulutuksen saaneille ihmislle.
Ihmettelen eikö noitakaan asioita ole kerrottu valmennuksessa.
jota ei ole asiallisesti diagnosoituna
lasten ja nuorten puutteellisen, liian vähäisen tai jopa terveydenhuollossa olevien eri "oppisuuntien" välisten kiistojen vuoksi.
Kyllä näissä sijareiden moukkamaisissa kirjoituksissa ei ole pätkääkään mitään arvostettavaa!
Pieneen päähän on tietysti niin mahdottoman vaikea mahtua sellainen yksinkertainen ajatus, että lapsi on aiheetta erotettu vanhemmistaan ja olisi epänormaalia, jos hän ei reagoisi voimakkaalla pahan olon tunteella jo pelkästään siihen. Satika, että joutuu tuollaisten moukkien kanssa olemaan missään tekemisissä!
Tuolla tavalla te saastat veivaatte joka ikisen lapsen oireen muka kotoa johtuvaksi!
Onneksi meidän tapauksessa sossut olivat viisaampia ja aiheeton huostaanotto purettiin kerrankin yhtä nopeasti kuin oli alkanutkin. Aivan samoin "syin" otetut lapset joutuvat kuitenkin yleensä olemaan vuosia sijoituksessa tuollaisten idioottien "tohtoroitavina".
jos olisi toimittu avoimesti ja rehellisesti ei olisi niin paljon traumatisoitu lasta. Äidin mielenrauha on lapsenkin turva. Sen sijaan minusta valehdeltiin, uhkailtiin, peloteltiin... lapsi asettuu puolustamaan äitiä muut hn on liian pieni vieä. Odottakaapa kun nämä lapset kasvavat isoiksi silloin saa sossut huutia!
lapsi ksvaessaan muissa ympyröissä oppii näkemään ja ymmärtämään ne oikeat syyt huostaanottoon. Joten ole varovainen kertoessasi omat näkemyksesi lapselle. Uhkaukset peloittelu jotka mielestäsi on valheita voivatkin muuttua todeksi oman lapsesi silmissä.
Näin voit traumatisoida lastasi hyvinkin vakavasti.
Muista että lapsesikin kasvaa aikuiseksi. Muista tiedostaa myös se että lapsi ei aina asetu puolustamaan äitiään. Olen kokenut niin monta sellaista tilannetta että sinuna ottaisin tilanteesi hyvin vakavasti ja ehdotan että hae tukea sekä apua itsellesi.
Olitko/oletko muuten avoin ja rehellinen myös itsellesi.
tuottaa tulosta. Kun lapsen herkkään ja vastaanottavaan mieleen vaikka 10 vuoden ajan jauhetaan, miten arvottomia hänen vanhempansa ovat ja HÄNEN ON OLTAVA kiitollinen suurille epäjumalilleen, sijaisvanhemmille, jotka osallistuvat hänen vanhemmista erottamiseensa, niin onhan se mahdollista, että lapsi alkaa viime lopussa uskoa tuon.
Eihän sen lapsen lopulta muuten väliä olekaan, kunhan vain tajuaa olla KIITOLLINEN häntä rahasta aivopesseille ihmisille.
Mutta kerroppa minkälainen pitkä kivinen historia huostaanotetuilla lapsilla on? Minkälaista se pitkän ajan näyttö mahtaakaan olla ja kuka toteaa lapsen voivan todella huonosti?
Mihin perustat väitteesi, kun itse olen ainakin kokenut jotain ihan muuta?
Kyllä lapsesta näkee jos hän voi huonosti.
Usein lapsi itse kertoo vaikeuksistaan kotona.
Jos ei kerro voi hänestä muutenkin näkyä.
Joka öiset painajaiset, syömättömyys, leikkihaluttomuus, sairastelut, turhat pelot ja
esim. koulumenestyksen lasku.
Noin voi oirehtia pelästynyt lapsi, joka on kaapattu kotoaan.
Koita nyt Helinä vähän terästäytyä
lasten leikkialueella taloyhtiömme pihalla, jonne ryntäsi kiukkuinen 5-v julistamaan, että häntä kohdellaan huonosti kotona. Syy oli se, että vanhemmat eivät olleet antaneet pelikortteja lapselle muutenkaan, eikä ainakaan pihalle leviteltäväksi ja liattavaksi. Joku peruskoululainen totesi siihen, että jos lasta kohdellaan huonosti, on siitä tehtävä ilmoitus lastensuojeluun. Siitähän riemu nousi ja koko kakarakööri ryntäsi tekemään ilmoitusta huonoista vanhemmista, koska valituksen aiheita oli jokaisella kun leikki keksittiin.
Ystäväperheen äiti kertoi, miten hänen temperamenttinen lapsensa uhkasi ensimmäisen kerran muuttaa pois kotoa alle 2-vuotiaana, koska karkkipäiviä oli vain yksi viikossa. Syyksi lapsi ilmoitti, että äiti ja isä ovat ilkeitä.
Muut ihmiset suhtautuvat näihin juttuihin huumorilla, mutta ilkeämieliset tuki- ja sijaisvanhemmat näkevät puolessa tavussa aiheen hehkuttaa omaa erinomaisuuttaan ja miten lapsen on oltava kiitollinen kun joku muka kelvollisempi ihminen on häntä hoitamassa.
Ja sitten ne sosiaalipornojutut, joita ei jaksaisi lukeakaan, mutta jotka loistavasti todistavat koko systeemin toimimattomuutta monessa mielessä.
lapsia koskevista asioista.....
Lapsen elämään kuuluu myöskin
pelkoja, kauhuja, ikäviä tapahtumia ja asioita, murhetta, suruakin, jännitystä.... kasvaakseen tasapainoiseksi ja elämää kestäväksi ja elämään luottavaksi ihmiseksi.
Kaiken ikävän ja "mustan" voi omaa ymmärtämättömyyttään kääntää lasta vastaan
jos ei kykene, ymmärrä, halua, pysty.... näkemään lasta muuna kuin hoidettavana "objektina".
Kaikki "kauhu" lapsen elämässä ei ole todellakaan pahasta...