Tilatuen

Nyt tarvittaisiin julkinen lista nettiin niistä vuokraviljelijöistä jota eivät suostu luovuttamaan takaisin tilatuki oikeuksia oikealle omistajalle joilta ovat sen ryöstäneet. Olisipa varoitukseksi niille viljelijöille jotka aikovat vuokrata peltonsa pois. Tulisi myöhemmin vaikeuksia saada vuokrattua maata, kun kukaan ei suostuisi vuokraamaan huijarille.
4957
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Se jolle oikeus kuuluu lainsäädännön mukaan vai se jolle useimpien oikeustaju sen antaisi?

Äänestä

Nämä tilatukioikeusselkkaukset kaiketi koskevat lähinnä sellaisia vuokranantajia, jotka vaihtavat vuokralaista joka vuosi! Kannattaisi pyrkiä pisempiin sopimukiin jokavuotisen kilpailuttamisen ja vedättämisen sijaan! Vuokraajat silloin panostaisivat enemmän myös peltojen kasvukunnon säilyttämiseen, eihän kukaan esimerkikse kalkitse peltoa, jos vuokrasopimus on vain vuoden mittainen. Listan voi kyllä laittaa niistä, jotka eivät palauta peltojen perustilatukioikeuksia, mutta lisäosat kuuluu kyllä viljelijälle.
Ps. Tämä ongelma poistuu lähiaikoina, vai kuvitteleeko joku tosiaan, että tilatukea maksetaan hamaan tulevaisuuteen asti, ehei viimeistään 2013 tulee rajuja uudistuksia tilatukijärjestelmään!

Äänestä
  • Eiköhän se ole omistajan valittavissa minkä pituisia vuokrasoppareita tekee. Vituttaa nämä perseaukiset vuokraajat-kyselijät.

    Äänestä

  • tullaan ainakin leikkaamaan aika rajusti jossain vaiheessa. Eu:n budjetista loppuupi rahat nykymenolla ja kätevintä on leikata tukioikeuksia. Sitten alkaa niiden kauppakin käymään. Ja sitten maanomistajat, jotka vinkuvat niitä nyt kovasti itselleen yrittävät päästä osalliseksi siitä bineksestä. Mut eihän maitokiintiöitäkään ole jaettu sillä perusteella että sattuu omistamaan vanhan navetan!!!!!! IHAN SAMA ASIA ;-)

    Kun jäsenmaan tukioikeuksia leikataan, suomessa leikkaus tietty kohdistetaan aktiiviviljelijöihin, kun keski- euroopassa leikataan maanomistajilta. Se on sitä erilaista oikeustajua.

    Toinen vaihtoehto on että tukioikeuden arvoa lasketaan, mut se on ehkä ongelmallisempi.

    Niin tai näin pyörittäjän kanssa samaa mieltä että muutoksia tulee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ryöstäjät kirjoitti:

Nyt tarvittaisiin julkinen lista nettiin niistä vuokraviljelijöistä jota eivät suostu luovuttamaan takaisin tilatuki oikeuksia oikealle omistajalle joilta ovat sen ryöstäneet. Olisipa varoitukseksi niille viljelijöille jotka aikovat vuokrata peltonsa pois. Tulisi myöhemmin vaikeuksia saada vuokrattua maata, kun kukaan ei suostuisi vuokraamaan huijarille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu